Hogyan oldható meg az utolsó ki nem fizetett nyugdíj kifizetése?
A közjegyzőnek igaza van. Neki ez nem dolga.
Az elhalálozás hónapjára járó, a jogosult halála miatt fel nem vett ellátást az elhunyttal közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér ebben a sorrendben veheti fel. Ha nincs az elhunyttal közös háztartásban együtt élő rokon, akkor az örökös veheti fel az ellátást, a halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított egy éven belül.
Az örökös részére a jogerős záradékkal ellátott öröklési bizonyítvány, illetve hagyatéki végzés alapján fizethető ki a fel nem vett ellátás.
A Nyugdíjfolyósító nem azt kéri, hogy a hagyatéki végzésben benne legyen a szóban forgó, ki nem fizetett ellátás összege, hanem azt kéri, hogy az öröklési bizonyítvány mellé csatold be a JOGERŐS hagyatékátadó végzést.
Nincs hozzá kötelező formanyomtatvány, szabad szövegezésben is leírhatod, hogy mit kérsz a nyugdíjfolyósítótól. Legyen benne az elhunyt adata, nyugdíjfolyósítási törzsszáma és csatold hozzá a kért 2 darab iratot.
Ha bankszámlára kéred utalni anyukád nyugellátását, akkor a bankszámlád adatait is add meg. Írd hozzá azt is, hogy melyik bankhoz tartozik a bankszámlád.
A jogerős hagyatékátadó végzést a közjegyzőtől kaptad meg, 15 nappal később a hagyatéki tárgyalást követően. Vagy postán küldik ki, vagy személyesen kell átvenni. Ha a nyugdíjbiztosító nem fogad el fénymásolatot, akkor a közjegyző titkárától kérjél egy másik példányt és küldd el azt neki.
Amúgy hogy nem sikerült a postának a nyugdíjat kikézbesíteni?
#5, bocsánat, felületes voltam, ezt benéztem..
De továbbra sem értem, hogy a posta miért nem adta át az utolsó nyugdíjat
Lehet, hogy tényleg nem volt vele senki egy lakcímre bejelentve. És akkor sajnos így van.
Ezt találtam a neten az öröklési bizonyítványról
A közjegyző az örökös, a végrendeleti végrehajtó vagy a hagyatéki hitelező kérelmére öröklési bizonyítványt állít ki, ha az örökösök között öröklési jogvita nincs, és
a) a hagyatékhoz tartozó ingóság értéke a 300.000 forintot nem éri el
b) a hagyatéki vagyon értéke nem állapítható meg, vagy nincs hagyatéki vagyon, de az örökösnek vagy más érdekeltnek az eljárás lefolytatásához jogi érdeke fűződik;
c) csak az örökhagyót megillető társadalombiztosítási ellátás (nyugdíj, segély, járadék stb.) a hagyaték tárgya.
A c. pont alapján a nyufignak nem lenne kötelessége az Öröklési bizonyítványt elfogadni? Nem vagyok jogász, csak ötletelek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!