Mi a véleményetek az allianz biztositó eszközalapjairól pl a Környezettudatos Részvény Eszközalapjáról?
Ha nem tévedek, akkor ez nem egy olyan alap, amibe bármelyik befektetési szolgáltatónál befektethetsz, hanem megint valami UnitLinked (befektetési egységekhez kötött) borzalom, amit az Allianz vigécei tukmálnak busásjutalékért cserébe.
Az életbiztosítással összegyúrt befektetések a lehető legrosszabb alternatívák, ezeken boldog-boldogtalan keres, csak épp az ügyfél nem, vagy ha igen, az összes szereplő közül a legkevesebbet.
Zöld energiát használó szektorokba befektető alapok általában nem rosszak, van benne perspektíva, de én azt javaslom, soha nem ügynökön keresztül vedd őket.
Nagyon sok olyan alap van, amit közvetlenül meg lehet venni, csak egy értékpapírszámla kell hozzá. Nézz körül, az Allianz házaló ügynökét meg zavard el a francba...
"ez egy aktívan kezelt, melyik passzív indexkövetőt javaslod helyette, unicredites vagyok, az S&P500 maxon van pályafutása során, várjak amíg lejjebb megy vagy keressek valami mást?"
Egyáltalán nem vagyok az aktívan kezelt alapok ellen, bár kérdés, hogy az alapkezelő "aktivitásának" költsége megtérül-e (tükröződik-e a hozamban).
(Aktívan kezelt egy alap, ha az alapkezelőnek van mozgástere abban, hogy milyen eszközöket tarthat és milyen súlyban. A legnagyobb szabadsága az abszolút hozamú alapoknál van, ott gyakorlatilag bármit tarthat, a "tematikus" alapoknál már az alap szabályzata korlátozza ebben, pl. egy részvényalap nem tarthat vállalati körvényt, vagy egy ingatlanalap nem tarthat részvényt stb.).
Létezik átmenet is: van olyan indexkövető alap, amelyiknél minimális mozgástere van az alapkezelőnek (ilyen pl. az Erste Stock Hungary, ahol a BUX indexet követi, de a BUX-on belüli részvényarányoktól 5%-ban eltérhet).
Végül vannak a teljesen passzív, indexkövető alapok, ha ilyenben gondolkozol, akkor tőzsdén kereskedett alapot érdemes venni (ETF), itt ugyanis jóval alacsonyabb éves költségekkel kell számolnod és az adózása is kicsit bonyolultabb (neked kell bevallani).
Ha a véleményemet kérdezed, S&P500-at "buy and hold" alapon érdmemes venni, hosszú távra. Ha 10-20 éveben gondolkozol, akkor egy átmeneti esés nem ver földhöz, még akkor sem, ha olyan mértékű, mint a 2008-as, mert van időd "kiülni".
Részvényalapokat általában hosszabb időtávra ajánlják, tipikusan 5+ évre. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem keresheted magad hülyére egy ilyennel ha jól teljesít a piac, de ez már inkbb a szerencsejáték kategóriája.
Ha jól értem, akkor a lakástakarék kifutásakor lakást vennél, tehát nem jönne jól a veszteség, így én a részvényeket eleve kizárnám, vagy legalábbis a tortának egy vékonyka szeletét hagynám nekik.
Javaslom viszont az állampapírt. Teljesen kiszámítható, stabil kamatozású, és a június 1. után kibocsátott sorozatok kamata adómentes lesz, ami azért elég szép előny. Érdemes megvári az új kötvényt, ami az első évben 4%, a másodikban 4,5, a harmadikban 5% és így tovább, egészen az ötödik év végéig. A kamatok újra befektetésre kerülnek, tehát kamatos kamattal számolhatsz, kamatadó nélkül. A tervek szerint évente a kamatfizetéskor 100% névértéken váltható vissza a kamatokkal együtt, tehát nem buksz semmit az idő előtti eladáson.
Én momentán ennél jobb befektetést rövid távon, kockázatvállalás nélkül nem tudok...
A kincstárnál olcsóbban sehol nem tudod megvenni, mert ott konkrétan ingyen van :-)
Egy gyors előregisztráció után bemész a Magyar Államkincstár bármelyik ügyfélszolgálatára, ahol állampapír forgalmazással foglalkoznak, nyitsz egy értékpapírszámlát és kész. Ennek a vezetése teljesen ingyenes, saját bankszámlára a kiutalás is. A vásárlásnál figyelj oda, hogy neten keresztül vedd meg a kötvényt, online bankkártyás fizetéssel a WebKincstáron keresztül, úgy teljes egészében megspórolod a tranzakciós illetéket. (Ha a MÁK-nál a pultnál fizetsz be kártyával, az készpénzfelvételnek minősül, aminek tetemes költsége van. Az utalásnál szintén a bank rádveri az illetéket).
Fektethtesz a Prémium Magyar Állampapírba is, ami inflációkövető, viszont az alapkamat az egész futamidő alatt változatlan (jelenleg az 5 éves sorozatnál 4,5%). De itt is június 1. után kibocsátott sorozatba érdemes, mert akkortól él a kamapadó-metesség.
Nekem az új papír azért szimpatikusabb, mert a kamat automatikusan újrabefektetésre kerül, így ok, hogy nem inflációkövető, de érvényesül a kamatos kamat hatás, ráadásul növekvő ütemben: a második évben már az első év kamataival növelt összegre kapod a 4,5%-ot, a harmadik évben a korábbi két év kamataira az 5%-ot és így tovább...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!