Ha meghalok, fel tudnak minden pénzt leltározni?

Figyelt kérdés
Különböző helyeken vannak más-más megtakarítási formáim, olykor én magam is “elfelejtem”, OTP befjegy, MÁK-nál állampapírok, Babakötvény LTP. A férjem nem tudja a jelszavakat, egyszer már átadtam mindent, de már azóta egy csomót kellett változtatni, illetve a bankkártyák PIN-kódjait. A hagyatéki tárgyalást is megelőzve, jó lenne, ha hozzáférne, még mielőtt más örökölne. (Tehát ne a szüleim, hanem ő mint a gyerekeim gyámja).
2019. febr. 3. 08:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
80%

Ha azt szeretnéd, hogy a hagyatéki tárgyalás előtt hozzáférjen, akkor a nevére kell íratnod mindent. És akkor már nem beszélünk "öröklésről", hiszen minden a férjedé, adót (vagy illetéket) sem kell utána fizetnie. Amúgy pedig úgy tudom, hogy elsősorban a házastárs örököl, tehát semmiképpen sem a szülő, legalábbis így lenne logikus.

De ha már ilyen szomorú terveid vannak, keress fel egy ügyvédet, biztosan szakszerűbb tanácsot ad, mint itt bárki (beleértve jómagamat is).

2019. febr. 3. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
92%

Ha netán meghalsz, akkor NEM a szüleid örökölnek, hanem a gyerekeid, illetve a férjed egy gyereknyi részt.

A szüleid CSAK AKKOR örökölnének, ha sem gyerekeid, sem férjed nem lenne.

Másrészt meg, ha a halálod után, de a hagyaték felmérése ELÖTT a férjed kiüríti a számlákat, törvénybe ütközik és komoly büntetés jár érte!

2019. febr. 3. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
44%
A kérdésre még nem jött érdemi válasz. Ki tudják deríteni hol mennyi pénze van az embernek?
2019. febr. 3. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Igen, azt én is éreztem, hogy helytelen megoldás lenne, ha ő akkor hozzányúlna a pénzekhez, mégha én hatalmaztam fel, akkor is.


Nem tervezek meghalni, de bármi megtörténhet. A hirtelen halál problémája aggaszt, mert ha beteg vagyok, akkor még életemben át tudok adni/utalni mindent az apukának. Közben eszembe jutott, hogy a Babakötvény tiszta sor, a Start-számla eleve a gyerekek nevén van. A többit is természetesen rájuk gyűjtöm, de ha valami oknál fogva a szüleimhez mégis kerülne valami hányad, akkor ők egy hét alatt felélnék, ahogy tették gyerekkoromban is.

2019. febr. 3. 09:02
 5/15 A kérdező kommentje:
Szerződéseim megvannak, de nem biztos, hogy hirtelen eszükbe jut, hogy hol.
2019. febr. 3. 09:04
 6/15 anonim ***** válasza:
64%

Nem tudják közpintilag kideríteni, hol, milyen számláid vannak, de ha kiderítenék is, a halál és a hagyatéki eljárás között már nem lehet róla levenni semmit.


Ezzel együtt nekem a végrendeletben benne van az összes számla és hozzáférés, mert a külföldi számlákat kiüríteni a magyar hagyatéki után is horror.


A végrendelet itthon van a konyhabútor egy rejtett részében, ha erre valaki tud jobb megoldást, szívesen hallom. Most ha bent égek a lakásban, hajamra kenhetem az egészet.

2019. febr. 3. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
86%

És mi akadályoz meg benne, hogy írj egy végrendeletet, hagyatéki leltárral?

Nem mellesleg nagy eséllyel amúgy sem különvagyon a sok megtakarításod

2019. febr. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Végrendelet nem rossz ötlet, utánajárok, amíg nem késő 😃 Az nem gond, hogy a vagyon még várhatóan nőni fog? Köszönöm a válaszokat.


További szép hétvégét kívánok mindenkinek!

2019. febr. 3. 10:20
 9/15 anonim válasza:
89%

Ha jól tudom, bankszámlára meg lehet adni ún. haláleseti rendelkezést és akkor az nem kerül be a hagyatéki leltárba az örökölt vagyonok közé, hanem a kedvezményezettet illeti meg, ha törvényes örökös ha nem. Én is hasonló dilemmában vagyok egyébként. Ez a rendelkezés azért jó megoldás szerintem, mert pl. abból lehet fedezni a temetést. Én attól félek, hogy ha bekerül a számlán lévő összeg a hagyatékba és megörökli a gyerekem, akkor addig nem tud nagyobb dologra költeni a férjem (a gyerekre persze) amíg nagykorú nem lesz, mert beleszól a gyámügy.

Itt tudsz erről bővebben olvasni: [link]

2019. febr. 3. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Amit nem értek, miért örököne bárki is a gyerekeiden meg férjeden kívül?

Ugyanis elsösorban atörvényes öröklési rend érvényes, amíg nincs ennek ellentmondó végrendelet, addig más nem örökölhet.

Magyarul, a szüleid nem örökölnek utánad, csak akkor, ha vagy nem él sem a férjed, sem a gyerekeid, illetve ha írsz egyéb tartalmú végrendeletet.

2019. febr. 3. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!