A devizahitelesek hogyan lettek "megszívatva"?

Figyelt kérdés

Most, hogy lejárt a kilakoltatási moratórium újra napi szinten foglalkozik mindenki a devizahitelesekkel.

Előre leszögezném, hogy eszem ágában sincs belemenni áldozat hibáztatásba, de én a mostani eszemmel (29 éves vagyok) nem tudom megérteni, hogy emberek miért vettek fel CHF alapú hitelt? Csak azért, mert olcsóbb volt?


Én most állok lakáshitel felvétel előtt és persze ezek után biztos sokan kívánjátok nekem, hogy dögöljek meg és bukjak bele, de pont emiatt nem értem az egészet.

Most is hasonló kockázatot rejt magában az alapkamat várható emelkedése, mivel 2 éve 0,9%-on áll és gyakorlatilag aki nem fixálja be a hitelét, az nagyon meg fogja ütni a bokáját, ha ez egyszer elindul felfelé. Minden egyes egész százaléknyi növekedés nagyjából 7-8%-kal dobhatja meg a havi törlesztő nagyságát. És ahogy látom és hallom, az emberek többsége már 5 és 10 éves kamatperiódusú hiteleket vesz fel. Anno miért vette fel mindenki dömpingszerűen a CHF alapú hiteleket? Nem volt ilyen információbőség, mint most? Tényleg érdekel, nem kötözködésből mondom, nagyon sajnálom azokat az embereket akik ebbe beleugrottak, de legalább annyira nem értem mint azt, ha valaki most 3 vagy 6 havi kamatperiódusra vesz fel lakáshitelt, csak azért, mert annak 2-3% körül van a kamata, az 5-10 évesnek meg 4-5.



2018. máj. 4. 00:49
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
OK, tudom, nem a kérdésre válaszolok, de ha K5 lett a besorolás, szerintem ekkora jövedelemmel lenne kedvezőbb ajánlat is 10 éves fix kamattal. Ha kéred, segítek.
2018. máj. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"gyakorlatilag aki nem fixálja be a hitelét, az nagyon meg fogja ütni a bokáját"


És ha 5 éven belül nem megy 3-4%-ot fel a kamat akkor ráfizetsz a fixálással.

2018. máj. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Több bankban voltunk, ez volt a legkedvezőbb ajánlat (4,79%).


Utolsó: Azt tudod, hogy már csak egy 1%-os kamatemelkedés is 9%-kal dobná meg a törlesztő nagyságát? Számolj utána, kijön a matek.

2018. máj. 4. 17:05
 14/20 anonim ***** válasza:
a 4,79% az egyáltalán nem kedvező. Egyedi kedvezménnyel tudok Neked sokkal olcsóbbat is mutatni, pl 3,74%-os ügyleti kamat hogy tetszene 10 évre fixáltan?:)
2018. máj. 4. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Kizártnak tartom, hogy annyit tudj mondani. Nem írtam, de egyéni vállalkozó vagyok. Nekem egy hónapra leosztva 430-at igazolt le a NAV (ez a tényleges bevételem 60%-a), 2 lezárt üzleti évvel a hátam mögött. A párom nettó munkabére meg 170 egynéhány ezer. Nálunk ez az ami elrontja a képletet.
2018. máj. 5. 03:44
 16/20 anonim ***** válasza:

De tudok:)


Írtam a mail címedre egy levelet.

2018. máj. 5. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"Azt tudod, hogy már csak egy 1%-os kamatemelkedés is 9%-kal dobná meg a törlesztő nagyságát?"


Épp azért fizetsz rá egy csomót ha 2-3%-kal nagyobb kamatot fizetsz a fixálás miatt.

2018. máj. 6. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

08.01-es, a rövid, kontra hosszú kamatperiódus választás helyessége majd sok-sok év múlva dől el, előre senki nem tudja megmondani, anyagilag melyik a jobb választás.

Az viszont tény, hogy mélyponton van a jegybanki alapkamat, innentől lefelé már nincs út, felfelé viszont annál inkább. Nincs semmilyen fék a rövid kamatperiódusú hiteleknél, a kamat bármikor elszállhat és nem csak 2-3%-ot emelkedhet. Az elmúlt években 2x is volt olyan, hogy a monetáris tanács 3%-ot emelt a jegybanki alapkamaton 1 nap alatt.

10 éve párszor 10% fölött is volt a jegybanki alapkamat, most pedig csak 0,9%.

Aki kockázat kerülő, az bizony nagyon is jól dönt, ha fixál.

2018. máj. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

A pénzügyi rendszer olyan mint egy piramisjáték.

Van akik pénzügyi buboréknak hívják.

Ez olyan mintha egy emberi szervezetbe néha intravénásan tolnák be a vért néha viszont lecsapolnák.

2018. máj. 15. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

A devizahitelezés kezdetén -amikor a bankok még tudták, hogy még jó pár évig a devizahitelezés bővülése a forintot fogja erősíteni- árfolyam garantált hiteleket kínáltak.


Később -mikor a bankárok már érezték, hogy lassan telítődik a piac- eltörölték a devizahitelek árfolyamvédelmét. A magyarázat szerint minek terhelni a fogyasztót az árfolyam garancia költségeivel, hiszen a forint folyamatosan és tartósan erősödik, és ez bizonyára tovább is így lesz.


A bank ért a kockázatkezeléshez, és szívesen átvállalja a Te kamatkockázatodat amikor úgy látja hogy elhanyagolhatóan kicsi a kamat emelkedésének a valószínűsége.

De a bank meg fogja tagadni, a kamatkockázat átvállalását, abban a pillanatban amikor úgy látja majd, hogy tarthatatlan hosszú távon az alacsony kamat, és ki fogja járni a parlamentben is, hogy a Te fix kamatozású kölcsönödet a törvény erejével módosítsák változó kamatozásúra.


Megjegyzem a devizahitelek forintosítása is csak látszólag nyújtott előnyt. A forint ugyanis már újra olyan erős mint a forintosítás árfolyama volt, viszont a devizahiteleseket megfosztotta a forintnál kedvezőbb deviza kamat előnyétől.

2018. máj. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!