Az emberek miért vesznek fel gyári munka mellett hitelt?
Az embereknek honnan van bátorságuk arra, hogy gyári munka mellett eladósítsák magukat? De ugyan ez igaz más alacsony kvalitású munkára. Lassan már a csapból is az folyik, hogy alig 1-2 évtizeden belül teljesen átalakul a munkaerőpiac és az egyszerű, monoton munkafolyamatokat átveszik a gépek, robotok.
Gyárban dolgozom és azt látom, hogy nálam alig pár évvel idősebb fiatal felnőttek (20-30-as korosztály), akik alig kóstoltak bele a családos életbe milliós hitelekbe verik magukat amiket 10-20 vagy akár több évig fizetniük kell (az esetek többségében lakáshitel, esetleg fogyasztói hitel).
Konkrétan egy olyan gyárban dolgozom amelyik jövőév elején 150-200 fős leépítésre készül. Mégis 5-10 kollégát kapásból tudnék sorolni akik az elmúlt 1 évben hitelt vettek fel.
Nektek mi a véleményetek erről?
"Tényleg nem értem mi a gond, ha a havi törlesztő fix, de amúgy a többszörösét is tudnánk fizetni.
Az LTP meg olyan, hogy ha nagy gáz van ki lehet venni, csak az állami támogatást bukom."
... meg a számlavezetési díjakat és egyéb költségeket.
Érdekes cikkek, ebből is látszik semmi nem állandó:
Igen, ismerem a kiszamolot, nem véletlenül számoltam ki én is, hogy nekünk mi éri meg. ;)
"Lakáshitel mellé is érdemes kötni lakástakarékot, kihasználva az állami támogatást
Ez egy újabb hiba. Ugyanis nem a maximum 10-14%-ot nyered meg, hiszen azt a pénzt, amit a lakástakarékba fizetsz, fizethetnéd a hiteledbe is, így csökkenne a tőketartozásod és ezzel a banknak fizetendő kamatodat.
A te hasznod csak az általad fizetett banki kamat és a lakástakarék hozamának a különbsége, ami nem több, mint pár százalék."
Na pont ezt számoltam ki, és kb havi bő 10 ezret nyerünk rajta. Ez nekem megéri.
Lehetőségként, pl. azt írod 3-4 éven belül letudnátok a 30 éves hitelt... Ezért felvenni hitelt érdemes egyáltalán túlárazott ingatlan árak mellett?
Miközben lassul a növekedés,és előre láthatóan csökkennek ennyi időn belül a lakásárak?
1-2 milliót ha leosztod 3-4 évvel, akkor még mindig jó az az éves 120.000 Ft plusz, ami mellé, 5-600.000/év mínusz is tartozhat értékvesztéssel ennyi idő alatt?
Mi pl. épp ezért utoljára a csok előtt vettünk ingatlant kpra. Az első ingatlan hitele még mindig tart bő 20 évig ( 10 év ment le ) azóta meg már kettő vettünk, mert annyit változott a piac, miközben a hiteles a még fennálló tőke 70%-át sem éri már piaci áron. Ha nem lépünk közbe válságmenedzsmenttel, akkor kb 4 millió érne, a lufi közepén devizahitel kapcsán 9 millióra értékelt ingatlan. Tanulva ezekből is múlt hónapban már pl. csak féláron, végrehajtás útján vettem újabb ingatlant, hiszen ha most csökkenés áll be, mivel pl. 2019 -ben megszűnik az 5%-os lakásáfa ( ami még érinti a Ti időszakotokat is ) , akkor ne érjen veszteség, mintha piaci áron most 7 millióért kellett volna megvenni az 5 milliós lakást.
Jajj ezek szerint félreértettük eddig egymást. Nem befektetésnek vesszük hanem lakni fogunk itt. A sokadik befektetési célú lakás vásárlásánál persze, hogy mások a szempontok. Itt ezt most kell kifizetni, mostani áron és lényegtelen, hogy kétszer ennyit vagy fele ennyit ér 10-20 év múlva.
A hitel szükséges, mert még nincs elég pénzünk, csak kb kétszer annyit veszünk fel, mint amit nagyon muszáj. De LTP-bol ugye bőven megtérül, sőt nyerünk rajta, úgyhogy igazából azon gondolkodtam többet kellett volna :) (szerencsére van bőven szabad adoszam a családon belül)
Nem is befektetési céllal mondtam, hanem hogy jelenleg hitelre úgy veszel lakást, hogy túl van értékelve, és 20-40%-ot nem tudsz lealkudni sem, tekintve, hogy hitelre veszel. Erre a jelenlegi ár után fogsz hitelt fizetni, mégha az ingatlan már nem is éri majd el a hitelplafon, piaci érték 80%-át a futamidő alatt, adott esetben.
Erre mondtam, hogy éves 5-600.000-es normál árhoz való korrigálást nem ellensúlyoz a látszólagos havi 10, éves 120.000 Ft "nyereményed".
Magyarán mondva, most felveszel 16 milliós ingatlanra, teszem azt 10 millió hitelt, az ingatlan várhatóan a jelenlegi 16M-ról le fog esni 14 millióra( 20% áfacsökkentés hatására megtorpanó új építésű ingatlan túlkínálat mellett, amihez a használt lakás ás is korrigál ).
4 év múlva ltpvel, ehhez elég lenne a 14 millióra 7 millió hitel (hiszen addigra van fejenkénti adóazonosító az, nem adószámon :-) 1,2 milliód havi 20 ezerből). 3 millió + kamatot 4 évig feleslegesen fogsz kifizetni, miközben az ingatlan értéke nem nő, tehát ennyi felárat fizetsz meg azzal, hogy a lufi eresztése előtt vásárolsz. Hozzátéve, hogy ezzel szemben a likviditásod lefelezed, ahhoz képest, ha 4 évig csak ltpt fizetnél és akkor vennél-pláne fogyasztási célra -, miután a piaci egyensúly visszaáll.
Ezért vagyok ezzel az ltp-vel kombinált hitellel szkeptikus, mert kb ugyanaz az eset,- mint volt annó a devizahitelek kapcsán is és amibe mi is belefutottunk, túlértékelt ingatlan hitele kapcsán-, sok az ez irányú pozitív tartalmú cikk, hogy jó és megéri, meg még nyersz is rajta, de nem vesz figyelembe több tényezőt, a swotban, kizárólag matematikai oldalról próbálja magát eladatni és a keresletet felhajtani, amire a kínálati oldalon az eladók egymásra licitálva pumpálják még mindig fel mesterségesen az árakat.
1. Senki nem tudja előre, hogy változnak a lakás árak. Sok olyat is olvasok, hogy tovább nőni fog. De ez nem szempont, mivel nem befektetésnek vesszük hanem lakni halálunkig. Szóval legközelebb legfeljebb az örökösöknek lesz majdan érdekes, hogy mennyit ér.
2. Te biztositasz nekünk egy kényelmes lakást addig a néhány évig, amíg szerinted csökken az ár? Albérletünk kb fele ekkora volt és 4 év alatt 2,2 milliót dobtunk ki az ablakon. És 45 ezerért durván olcsónak számított, tuti biztos nem találnánk másfél szobás lakást Budapesten ennyiért jelenleg, inkább duplája vagy több, szóval 4 év alatt mondjuk 5 millió mehetne a lecsóba.
3. Dehogy kell 10 millió hitel. Még az említett 7 sem. Csupán 5 milliót veszünk fel, ebből a fele muszáj, a többit pedig egyrészt mert LTP-vel nagyon megéri másrészt, hogy legyen vésztartalékunk mert nagyon nagyon óvatosak vagyunk. Na és persze a ház értéke is jóval több mint te feltételezed. És nem fog lényegesen csökkenni, mivel nem is növekedett lényegesen a környéken. Ez nem a belváros.
Csak Pesten szálltak el a lakás árak, de ott sem a CSOK miatt,azért mert a külföldiek befektetésnek megveszik.Egy Német embernek egy rohadt olcsó.
Anvliába 100.000 Font egy belvárosi lakás, hol van ez a mi 20 millióy belvárosi lakásainkhoz képest :D
Szóval a külföld nyomta fel.A kisvárosokban csekély mértékben,falun meg semennyire, inkább örül mindenki hogy nem üresenbrohad szét a ház.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!