Hogyan léphet ki az egyik kezes a devizahitelben lévő kezesség alól? Miért nem elég csak egy kezes?
A kezesnek nem is kell fizetnie. Fizetnie az apádnak kell, mert ő vett fel hitelt.
A kezes arra van, hogy ha apád nem fizet, akkor a bank tőle is kérheti a pénzt. Aztán a kezes vagy be tudja hajtani az adóson, vagy nem, a banknak már mindegy. A banknak természetesen nem érdeke, hogy kiengedte a kezest szerződéses kötelezettsége alól. Miért is tenne ilyet?
A kezes nem tud kilépni a kezességböl, mert ez egy szerzödés, amit aláírt és vállalta a kötelezettséget.
Ebböl következöen neked/nektek semmi tennivalótok sincs, ez kb ugyanaz, mintha a hitelt felvevö döntene úgy, hogy kilép.
Ne csinálj semmit, ne hívj föl senkit, mert ezzel csak magadat idegesíted.
Egyedül a bank engedhetné ki a kezességböl, de ezt nem fogja megtenni, éppen mert egy kezes nem elég.
Egyedül akkor érdemes reagálni, ha a bank megkeres, hogy XY-t felmenti a kezesség alól, és erröl nektek is tudni kell. De ekkor sincs tennivalótok, nem kell senkit keresni helyette - ezt akkor, amikor a szerzödést kötöttétek megtettétek, a többi nem rátok tartozik.
Nem tud kilépni, hiába fogadott ügyvédet!
Ügyvédet mindenre lehet fogadni, elég szomorú, hogy hülyítik az embereket.
A szomszéd arra fogadott ügyvédet, hogy az általa kitalált szabály alapján építsük fel mi az ő kerítését. Mondanom sem kell, hogy nem lett belőle semmi, mi is vittünk magunkkal egy másik ügyvédet, csak hebegett-habogott a nőci.
A banknak az az érdeke, hogy minél jobban be legyen biztosítva, tehát esze ágában nem lesz kiengedni egy kezest.
Ha apád szeretné kiengedni a kötelemből a kezest, akkor leginkább egy hitelkiváltással tehetné meg egy másik banknál. Elképzelhető, hogy ők az új üzlet reményében megelégszenek egy kezessel is, különösen akkor, ha édesapád fel tud mutatni megfelelő jövedelmet. Azonban az esetedben nem érzek err irányuló törekvést.
A kérdésedből számomra úgy tűnik, hogy kevered az adóstárs és a kezes fogalmakat, amire egy korábbi válaszadó is célzást tett. Erre utal kérdésedben az a mondatrész, hogy "A másik kezes már régóta nem fizet bele semmit és nem is itt lakik".
Ebből én azt gyanítom, hogy valójában nem egy idegen a kezes, hanem egy közeli rokon, pl. édesanyád, és nem kezes minőségben van a szerződésben, hanem adóstársi minőségben. Vélhetően édesapád és édesanyád közösen vették fel a kölcsönt és egy közös házat építettek, majd miután megromlott közöttük a kapcsolat (devizahiteleknél sokan jártak így) édesanyád elköltözött és a továbbiakban nem szállt be az adósságtörlesztésbe, ami persze szintén érthető, hiszen neki most magának kell gondoskodni a lakhatásról, pl. albérletet kell fizetnie.
Ha így van, akkor tisztában kell lenni azzal, hogy egy házasság során nem csak az adósság lesz közös, hanem minden megszerzett vagyon, így az ingatlan (lakás) is.
Ebből kifolyólag úgy gondolom, hogy vannak elvarratlan szálak a szüleitek kapcsolatában. Esedékessé vált ugyanis egy vagyonmegosztás. Ha így van, akkor nem lenne célszerű arra biztatnod édesapádat, hogy szakítson meg minden kapcsolatot édesanyáddal. Ugyanis, amennyiben bíróság dönt a vagyon megosztásáról, akkor a kommunikáció hiányát felróhatja édesapádnak, azaz kedvezőtlenebb ítéletre számíthat, amit nyilvánvalóan te sem kívánnál neki.
A vagyonmegosztás kétségtelenül kellemetlen folyamat, ami nem csak a szüleidre lesz kihatással, hanem rád is. Ebben a folyamatban mindenki vesztesnek érzi magát, senki sem fog jól járni, de mégis jobb túl lenni rajta, mint sok éven keresztül rágódni.
Az én szüleim 10 évig jártak bíróságra, miközben mi gyerekek felnőttünk, végül a bátyámmal dobtunk össze pénzt édesanyánknak saját önálló lakásra, hogy béke legyen végre és meg egyezzenek peren kívül.
Megjegyzem, a kivárás és az időhúzás is lehet adott esetben jó stratégia. A mi esetünkben az időhúzásnak az volt az előnye, hogy nem kellett eladni nyomott áron azt a lakást amiben éltünk. Így édesapám egyfelől megkímélt bennünket (gyerekeket) a költözéssel járó tortúrától, másfelől viszont frontvonalra helyezett bennünket a kettőjük között fennálló konfliktusban. Ezt a folyamatot látom kibontakozni nálad is.
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!