Mi a különbség a "Kapj el, ha tudsz" című filmben gyártott igazi pénz s az állam által gyártott igazi pénz között?
Mégis lett két értelmes válaszoló. Köszönöm.
Ezzel kapcsolatban van hozzáfűznivalóm:
"Ha pénz látszatát keltve mégis forgalomba kerül, elkezdik elfogadni, árura váltani, akkor az nem kívánt inflációt gerjeszt, mert nincs mögötte megtermelt érték, hanem "többlet"-ként jelenik meg."
A forgalomban levő valódi pénz jelentős része mögött sincs megtermelt érték. Ma a pénz nagyon jelentős része spekulatív.
Így van, éppen ezért, a mértéken múlik minden.
Ha valaki legyárt 1-2 milliárd tökéletes hamisítványt, akkor az csepp a tengerben lesz, nem gerjeszt inflációt, nem szól bele a gazdasági folyamatokba.
Előbb utóbb persze el lehetne érni azt a szintet, ahol ez már nem igaz.
"Mivel a hamisított pénzt nem az állam (jegybankján keresztül), a politikájának megfelelően bocsátotta ki, ezért az nem pénz. "
Én még ezt is megkérdőjelezném. Gyakran nem nyerseségvágyból, hanem hozzáértésből küldenek padlóra országokat a politikusok helytelen pénzpolitikával.
Adott esetben még azt a helyzetet is el tudnám képzelni, hogy az ország vezetése annyira nem törődöm, hogy nem gyárt pénzt akkor se amikor kellene , s egy ilyen szintű pénzhamisitó oldja meg a helyzetet. Attól, hogy megegyező sorozatszámű pénzek forgalomban vannak, még eldöcöghet a gazdaság.
Gondoljunk csak bele abba amikor egy jelentős inflációs helyzetnél átvált dollárba a feketekereskedelem. Az se az állam jóváhagyásával történik ép hogy az állam által elkövetett pénzpolitika birálatának, ideiglenes korrigálásának foghatjuk fel. Nem a kereskedelem fog leállni hanem az állam lesz kivonva az egyenletből addig amíg össze nem szedik magukat vagy amíg össze nem áll egy megfelelő döntések meghozatalára képes kormány
"Én még ezt is megkérdőjelezném. Gyakran nem nyerseségvágyból, hanem hozzáértésből küldenek padlóra országokat a politikusok helytelen pénzpolitikával. "
Nem véletlenül nincs politikusok kezében a monetáris politika, és nem véletlenül erőltetik a jegybanki függetlenséget például az EU-ban (az egy másik kérdés, hogy néhány ország mennyire ismeri fel ennek az előnyeit).
Mivel a monetáris politika távolról nézve úgy tűnik, hogy mindenre megoldást kínál, így a politikusok gyakran nyúlnának szemre tetszetős, ám az adott problémára teljesen hatástalan, mégis a rendszer egészére jelentős hatásokkal bíró eszközökhöz, így értelmesebb helyeken tudják, hogy ezt nem szabad 4 éves választási ciklusokban gondolkodó politikusok kezébe adni (persze van ahol a jegybanki nyereséget a jó működés szinonimájaként fogják fel, ott nem törődnek holmi konzervatív elméletekkel :))
Mondjuk ez is egy jó kérdés, jelenleg aki választást nyer az ha nem áldozza fel rövidtávú előnyökért a megoldás felé vezető utat az azt kockáztatja hogy elveszti a következő választást.
Főleg hogy eddig javarészt az ment, hogy a megoldás zászlaja alatt fejték a népet majd a pénz nagyrészt lenyúlták s még mélyebbre vitték az országot.
Gondoljunk csak Szaddám Huszein Abd el-Madzsíd et-Tikríti-re aki a néptől aranyat kért az ország nehéz helyzete miatt, ők odaadták önként az ékszereiket, majd nemsokkal utána megjelent egy színarany hintóval.
A jegybank elnök megválasztása elméletileg ezért van úgy kitalálva, hogy ne essen össze a választási ciklusokkal, túlnyúljon a mandátuma 1-1 kormányon, és elméletileg nem képes egyetlen párt meghozni a személyi döntést.
Pont azért, hogy a monetáris politika ne az újraválasztási eszköztár egyik eleme legyen
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!