Mi a különbség kincstárjegy, állampapír stb. között és mit jelt tulajdonképpen hitelezek az államnak? De az állam nem termel bevételt ez nem adósságspirált generál?
Megvásárlod a kincstárjegyet, az állam évente fizet utána hozamot, és lejáratkor visszavásárolja. De ha akarod, hamarabb is vissza vásárolja.
A bevételt az államháztartás kiadásaira fordítja. Valójában hitelezel az államnak.
Egy állam által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt állampapírnak nevezünk. Ahogy te is írtad, az állampapír megvásárlója kölcsön ad az államnak.
Egy éves vagy egy évnél rövidebb állampapírokat kincstárjegyeknek nevezik, az egy évnél hosszabbakat pedig államkötvényeknek.
Az államnak természetesen van bevétele, ezek nagy része az államnak fizetett adókból származik (pl. ÁFA, SZJA, forrásadó, különadók stb). Az állam beruházásokat is végez, amiből lehet bevétele, például autópályát épít, amire aztán útdíjat vet ki. Továbbá vannak befektetései és ne feledkezzünk meg az állami vállalatokról sem, amik szintén az államnak fizetnek osztalékot. Itthon az egyik legnagyobb bevétel az Európai Uniós támogatás. Tehát az államnak nagyon sokféle bevétele van.
Általában az állami költségvetéseket hiánnyal tervezik, tehát hogy többet költenek mint amennyi bevételük van, ennek fedezetére kell hitelt felvenniük vagy állampapírokat kibocsátaniuk. Amíg ez a hiány a tervezett véla alatt mozog, nincs baj, de ha a tervezett bevételek elmaradnak vagy a finanszírozás drágává válik, bajba kerülnek, és ez akár egy adósságspirálhoz is vezethet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!