Mi a különbség a föderációk és az alkotórészekből (constituent parts) álló országok között?
Wikipedián nézegetve a következőre jutottam:
Föderáció például: Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Németország, Oroszország, India.
Alkotórészekből álló országok:
Dán Királyság (részei Dánia, Grönland, Feröer), Holland Királyság (részei Hollandia, Aruba, Curacao, Szent-Márton), Egyesült Királyság (Anglia, Wales, Skócia, Észak-Írország) és Új-Zéland (részei Új-Zéland, Niue, Cook-szigetek).
Mindkét kategóriába beletartoznak:
pl. Szovjetunió, Jugoszlávia, Egyesült Arab Emírségek, Szent Kitts és Nevis.
Ezek alapján nem teljesen világos számomra, hogy mit jelent a két fogalom, kategória, mi a különbség.
Az "alkotórészekből álló országok", ahogyan Te írtad, olyan részekből áll össze, amelyek nagyfokú önállósággal rendelkeznek.
A Dániához tartozó Grönland vagy a Faeroer-szigetek akkora önállósággal rendelkeznek, hogy például nem tagjai az EU-nak, és nem vonatkoznak rájuk az EU irányadó elvei, szabályai vagy törvényei. Az EU ágazati politikáit sem kell betartaniuk, pl. a Faeroer-szigeteken úgy vadásszák a bálnákat mint az őrültek.
A Nagy-Britaniához tartozó Csatorna-szigetek vagy Man-sziget is kivétel. Ráadásul a Brit gyarmatbirodalmi utód-világ Commonwelth-ot, azaz nemzetközösséget alkotnak.
Jugoszlávia, a Szovjetúnió vagy az Egyesült Államok föderatív országok voltak, azaz egyetlen részük sem élvezett olyan fokú autonómiát, mint a fentebb felsoroltak. Jugoszláviában és a SZU-ban legfeljebb kulturális/nyelvi autonómiák léteztek, de gazdasági soha.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!