OTP vagy FUNDAMENTA lakástakarék a jobb?
Tulajdonképpen majdnem mindegy. A Fundánál kicsit több hitelt tudsz felvenni, meg valamivel kedvezőbb a hitelkamat, de ez - és hangsúlyozom - az adott módozatoktól is függ.
Az OTP előnye meg az, hogy beáll második ként is a jelzálogba, míg a Funda nem. Ennek akkor van jelentősége, ha már van hitel a lakáson, vagy egyéb jelzálogkölcsönt is igénybeveszel.
Amennyiben lakást vásárolsz, az ilyen alacsony kamatkörnyezetben jobban jársz a banki lakáshitellel. Tudnod kell, hogy az ltpés hitelek elég rugalmatlanok, pl. ha szeretnél futamidőt hosszabbítani, vagy előtörlesztéssel csökkenteni a havi törlesztési díjon, azt nem tudod megtenni.
A Funda több hitelt helyezett ki, mint az OTP - nyilván az utóbbinak a banki hitelek nyomása a lényegesebb.
Vesd össze mindkettő hiteltermékét az adott anyagi lehetőségeidhez és a szükséges szerződéses összegek figyelembevételével. Elemezd a hitel futamidőt és a törlesztők nagyságát.
Azt még hozzá kell tennem, hogy a banki hiteleknél "szokásos" kedvezmények mint az értékbecslési díj, hitelelbírálati díj stb elengedése az ltp-k esetén felejtős, és ezek a díjak rögtön leugranak a kiutalt összegből...
Ha leírod konkrétan az alábbiakat, akkor meg tudom mondani, hogy Neked melyik a jobb:
Mit lesz a lakáscél (pl lakásvásárlás, korszerűsítés)?
Mennyi pénzre lenne szükséged?
Mikor szeretnéd megvalósítani a lakáscélt?
Van önerőd, ha lakást szeretnél venni?
Lakásvásárlás esetén mennyi lenne a vételár?
Felújítás esetén mennyit ér most az ingatlan?
Ki(k) lesz(nek) a hiteligénylő(k)?
Jövedelem, életkor, meglévő hitelek?
Mennyit bírsz havonta megtakarításra
Tudom, sok-sok kérdés, de ezeken múlik, hogy számodra mi legjobb megoldás.
Aki a fenti kérdések nélkül előre eldönti helyetted, hogy egyik, vagy másik kassza a legjobb, az vagy egy fanatikus termékértékesítő, vagy egy egyszerű laikus, aki nem ismeri ezeket a pénzügyi termékeket.
Köszönöm szépen a válaszokat! Ment a zöld :)
Válaszolnék a kérdésekre!
Lakásvásárlás céljából szeretnék lakástakarékot kötni.
Hogy mikor vásárolnánk lakást az a jövő kérdése, még elég fiatalok vagyunk a párommal, neki már van fix munkahelye, de én még tanulok. (Tanulás mellett nekem is vannak jövedelmeim, ösztöndíj,árvasági,diákmunka) Akkor lesz aktuális a lakásvásárlás, ha már nekem is lesz fix állásom. Ez olyan 2-3 év. Szerencsére az idő nem sürget, mert van hol laknunk. De azért az ember már csak szeretné 21 évesen megalapozni a jövőjét. 7 millió körül szeretnénk házat venni, a megtakarítással együtt 5 milliót szeretnénk majd kivenni és olyan 2 millió önerőnk lenne majd. Tudom, hogy a fundamentánál van áthidaló hitel, nem kell megvárni h lejárjon a szerződés,de vehetsz fel pénzt, nyilván nem olyan kedvezően mint ha a szerződéses idő leteltével vennéd fel, egyébként ez van otpnél is?
Mivel még fiatalok vagyunk (21-22) nincs más meglévő hitelünk. A havi megtakarítás mindenképp a maximális lenne, amit ha jól tudok mindkét esetben 20000 Ft.
Kedves kérdező, ha 2-3 év múlva lesz aktuális a ház vásárlás, akkor két jó út lehet előttetek:
Lehet gyűjtögetni tovább az önerőt és párhuzamosan elindíthattok egy 6 éves "3,9-es" megtakarítási programot pl a Fundamentánál, aminek a szerződéses összege 5M Ft. Ezt a hitelt áthidaló jelleggel igénybe tudjátok venni (jelenleg a kamata 5,5%, de 3 év múlva lehet más lesz a kamat és van elég sok induló költség is). Amikor lejár az áthidaló időszak, át lehet térni a Fundamenta lakáskölcsön szakaszba, ami 3,9+1% kezelési költségű hitel, viszont ha lesz még szabad kapacitás, újra indíthattok újabb megtakarítási programot, amivel ez a hitel is gyorsan végtörleszthető.
A másik variáció, ha 3 év múlva igénybe vesztek egy akkor legkedvezőbb feltételű normál lakáshitelt bármelyik banknál (manapság pl 4,81%-kal is van 5 éves fixálással lakáshitel, de nem az OTP-nél) hosszú lejárattal. Amikor lejár a bármelyik kasszánál kötött megtakarítás, előtörlesztitek a banki hitelt ezzel, majd azonnal indítotok pl 2 db 20.000Ft-os megtakarítást, amivel a banki hitel már végtörleszthető 5-6 év múlva.
Pl ha ma jönnél hozzám azzal, hogy van már egy 2-3 éves Fundás megtakarításod , akkor egészen biztosan állítanám, hogy a 4,81%-os hitellel sokkal jobban járnál induló költségek nélkül, mint egy Fundás áthidalóval 5,5%-on induló költségekkel, de a Te esetedben az a nehézség, hogy senkinek sincs jövőbelátó távcsöve.
Most azt mondanám, bármelyik kasszát választod, nagy hibát nem tudsz elkövetni, mert 2-3 év múlva még nem várható drasztikus kamatváltozás a hitelezésben, így majd ott kell okosnak lenni, amikor a hitelt kiválasztod:)
Ha esetleg hozzám szólna az előző kérdésed bloomeráng, akkor nem értelek, mivel külön kihangsúlyoztam, hogy NEM a 3 betűs bank ad 4,81%-on hitelt.
Amúgy értékbecslés, bank-, település- és hitelképesség függő a finanszírozási arány, így pontos adatot nem lehet adni konkrétumok nélkül. Mint tudjuk, max 80%-a lehet az ingatlan értékéhez képest a teher, de ha meglesz a 2M önerő a 7M vásárláshoz, akkor ez már több, mint 75%, tehát egész jó az arány. Nyilván felelősen nem lehet számokkal dobálózni, de van rá módszer, hogy előzetes értékbecsléssel megnézzük, mennyi az annyi...
Na itt a probléma!
80% az ingatlan értékéhez képest? Ezt hazugságnak, vagy csúsztatásnak nevezzük? A 80% ugyanis HBÉ, ami a piaci (becsült) értéknél alacsonyabb. És itt tökmindegy, hogy zöld, vagy lila bankról beszélünk, mert a hangsúly nem ezen van. A hangsúly azon van, hogy amikor az ltp áthidaló kölcsönéhez viszonyítanak egyesek, akkor az induló költségek eszükbe jutnak, csak az alacsonyabb finanszíroznatóságról van diszkrét hallgatás. Ettől függetlenül lehetnek olyan esetek, amikor egy banki konstrukcióval valóban megéri indítani, de a ferdítéseket kéretik mellőzni! Köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!