A Cetelem banknál Nagymamám vett fel hitelt, de sajnos elhunyt. Mi örökösök, (az unokák) lemondtunk az örökségről, mivel apánk már nem él. De a nagymamám férje még él, és most a bank a tartozást rá akarja verni, mivel vagyonközösségben éltek?
aki az örökséget visszautasította.
Az örökhagyó halála után az öröklésről lemondani már nem lehet. Ekkor már csak visszautasításnak lehet helye. Az államot, mint törvényes örököst az örökség visszautasításának joga nem illeti meg.
Az örökösnek egyértelműen el kell döntenie, hogy kíván-e örökölni vagy nem, a hagyaték tárgyai közül nem válogathat. Ugyanakkor a törvény e szabály alól egy szűk kivételt enged. A mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel külön is visszautasíthatja.
A visszautasítás jogáról való lemondás a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyzőnél tett bejelentéssel történik. A visszautasítás nincs határidőhöz kötve, a közjegyző azonban határidőt is tűzhet a visszautasító nyilatkozat megtételére. A nyilatkozatnak egyértelműnek és vitathatatlannak kell lennie, azt nem lehet sem feltételhez sem időhatárhoz kötni.
Ha az örökös az öröklés megnyílta után a visszautasítás jogáról kifejezetten vagy hallgatólag lemondott, az örökséget többé nem utasíthatja vissza. A visszautasítás jogáról való lemondásnak kell tekinteni az örökség olyan birtokba vételét vagy a hagyatékra vonatkozó egyéb olyan cselekményt is, amelyből az örökösnek az örökség elfogadására irányuló kétségtelen akarata tűnik ki. Lemondásnak minősül az is, ha az örökös a közjegyző által bármely érdekelt kérelmére kitűzött határidő alatt nem tesz az örökséget visszautasító nyilatkozatot.
Visszautasítás esetében a jogosult nem jelölhet meg öröklő személyt. Örökrészét a törvény szerint következő örökösnek kell átadnia.
Ha valaki kiesik az öröklésből, helyette ki örököl?
Az örökös személyét
A.) törvényes öröklés esetében a törvény határozza meg
B.) végintézkedésen alapuló öröklés esetén:
a.) ha az örökhagyó helyettes örököst nevez, a helyettes örökös ennek hiányában
b.) a törvényes helyettes örökös jut hozzá az örökséghez, ennek hiányában
c.) a növedékjog érvényesül, e nélkül
d.) a törvényes öröklés szabályai jutnak érvényre
Ha a törvényt vesszük figyelembe, amikor ti visszamondtátok az örökséget, akkor az örököl aki meg lett nevezve, vagy aki a törvényes örökös a sorban.
Ha papírotok van arról, hogy a vissza utasított örökség a Magyar Állam öröksége lett, akkor a banknak a Magyar Államtól lehet csak követelése.
Tanácsolom, hogy azt a papírt ami igazolja, hogy az örökség a Magyar államé, és a visszautasított kérvény másolatát küldjétek el a banknak. Ebből ők is felfogják, hogy rossz ajtón kopogtatnak.
Megküldtük nekik a hivatalos végzést, és erre is azt mondták, hogy vagyonközösségben éltek mint házastársak, ezért ki kell fizetnie a tartozást a családjog szerint. Ennek van valamilyen valóságalapja, még ha hivatalos papírunk van?
A papíron le van írva, hogy a férj és az unokák is az Államnak adják át a örökölteket. Holnap megyek egy ügyvédet megkérdezni erről! Kérlek válaszoljatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!