Lakáshitel vagy albérlet?
Jelenleg egy kisvárosi olcsó albérletben élek egyedül. Van másfél millió forintnyi megtakarításom és elgondolkoztam azon, hogy vegyek-e saját lakást.
Terméseztessen nem tudom, hogy mi lesz öt, tíz, vagy húsz év múlva, márpedig a lakáshitel hosszútávra szól.
A környéken a lakás és kicsi nyaraló árak 3.5 és 6 millió között mozognak (persze van drágább is).
A fizetésem nem magas, átlag nettó 100ezer, ebből élek és fizetem a mostani albérletemet és támaszkodom a fent emelintett megtakarításomra.
A lakáshitellel a kiadásom nem csökkenne és a megtakarításom is elmenne önrészre, cserébe viszont úgy alakítanám, rendezném az otthonom, ahogy csak akarom, mert ez, az albérletben nem lehetséges, ill arra is gondolok, hogy öregkoromra lenne hol laknom és akkor (ha lesz még olyan) a nyugdíjam már nem albérletre és hitelre menne el.
szia,
A jelenlegi kiadások mellet tudsz félre rakni? Ha igen akkor én megvárnám, hogy az önerön felül legyen annyi plusz pénzem amit nem a lakásba fektetek ami egy esetleges munkanélküliség esetén legalább fél évre fedezné az életemet. (min 4-500e ft) valamint a hitelre kötnék munkanélküliségi biztosítást így akkor gond nem lehet.
Néhány infó ahhoz, hogy helyesen tudj dönteni.:
Nyaralóra nem jár lakásvásárlási hitel, csak piaci kamatozású szabadfelhasználású jelzálog hitel, ami több %-kal drágább, mint egy lakáshitel.
Kisvárosban a bankok várhatóan kb 30-40% önerőt kérnek. (20-25% önerő csak nagyobb városokban, megyeszékhelyeken, vagy kiemelt településeken elég, de nem minden bankban.)
A támogatott hitelek kamata most 6% az első 5 évre, de a 6. évben már piaci kamatozású lesz, ráadásul változó a kamat.
A bankok a jövedelmed kb 30%-át engedik törlesztőrészletre fordítani.
A bankok a kisebb értékű ingatlanokat nem minden esetben fogadják el fedezetnek.
Véleményem szerint 3-4M Ft hitelt hosszútávra a Te jövedelmeddel kockázatos bevállalni, kevesebb hitellel viszont nagyon meg kellene nézned, mit lehet kapni nálatok. Csak olyan lakást szabad megvenni, ami kiadható, vagy eladható, ha másképp alakul az életed, de mielőtt elköteleződsz, mindenképpen tudd meg, hogy a bank adna-e rá hitelt, elfogadná-e fedezetnek.
Valóban kockázatos dolog elkötelezni magamat egy banknak, akár 10-15éven keresztül. Sajnos ebből a fizetésből már egyre nehezebb spórolni, pár éve még lehetett, csak közben az árak emelkedtek, a bér meg maradt.
Köszönnöm a javaslatot, hogy tanuljak, de nem látok semmi olyant, amit elvégezve, máris magasabb bérpozícióba kerülnék. Így is van már épp elég végzettségem.
Nem vagyok nagy pénz igényű ember, ha arra hajtanék, akkor már külföldre mentem volna dolgozni.
Egy 3.5millios lakást néztem ki, aminek a havi törlesztése 15évre kevesebb lenne, mint a jelenlegi albérletem. Ebbe tudnám adni a 1.5millió önrészt.
Most olcsóak az ingatlanok, mikor ha ne most kockáztassam meg. De ahogy elnézem erről mindenki próbál lebeszélni.
Kérdés, hogy nyugdíjas koromra mennyit tudok még gyűjteni és hogy akkor milyen ingatlan árak lesznek a piacon. Egy biztos, nyugdíjas éveimre már nem akarok albérletezni.
Én nem lebeszélni akarlak, csak felhívni a figyelmedet a kockázatokra.
Amennyiben úgy döntesz, hogy mégis bevállalod a 2M Ft lakáshitelt, van néhány praktika, amivel megoldható, hogy a hiteled kamata a futamidő végéig kiszámítható, előre tudható legyen.
Vigyázz, a bankok ajánlataiban a 15 éves futamidejű Otthonteremtési hitel kamata csak 5 évig fix, a 6. évben már piaci kamatozás lesz. Sajnos nagy valószínűséggel akkor már nem lesznek ilyen alacsony kamatok, mint most, de ha jól választasz hitelkonstrukciót, megúszhatod a kamatemelkedést.
A hitelt alaposan gondold át, de ha amellett döntöttél, hogy belevágsz, segítek hiteltípust választani, ha megkérsz rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!