Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Egyoldalu szerzodesmodositas?

Egyoldalu szerzodesmodositas?

Figyelt kérdés
Az errol szolo resz hogyan van leirva pontosan a szerzodesben?

2013. dec. 6. 09:37
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Nezd meg a szerzodesedben!!!!
2013. dec. 6. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Nincs szerzodesem....csak tudni szeretnem
2013. dec. 6. 09:48
 3/15 anonim ***** válasza:
erre a megfelelő válasz: minden szerződésben máshogyan!
2013. dec. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Csak azert kerdem mert gondolkodtam es - lehet hulyenek nezni - ha nincs feltuntetve a szerzodesben, hogy az ados nem modosithatja a szerzodest egyoldaluan-tajekoztatva a bankot termeszetesen- akkor o is megteheti? Jogi alapon?
2013. dec. 6. 10:16
 5/15 anonim ***** válasza:
Minden szerzdoesben mashogy van fogalmazva.... ergo lehet igy okoskodni csak hiaba valo! De nem huylezlek le!!!
2013. dec. 6. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Shai-Hulud ***** válasza:

"ha nincs feltuntetve a szerzodesben,"

Akkor nem lehet.

Azt lehet megtenni, ami a szerződésben benne van.

Az egyoldalú módosítások esetén a szerződés tartalmazza, hogy a módosító félnek joga van a szerződés adott (konkrétan megnevezett) részét egyoldalúan módosítani.

Itt fontosak a szereplő szavak, mert egyértelműnek kell lenni, hogy az adott fél mit módosíthat (milyen feltételekkel), és mit nem.

Például a banki szerződések esetén az szokott benne lenni, hogy a banknak joga van a kamatok mértékét egyoldalúan változtatni, amennyiben ezt az árfolyamváltozások indokolják.

2013. dec. 6. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Utolsoval egyetertek. De az nincs benne hogy az ados nem valtoztathatja meg. Csak az hpgy a bank mit tehet.
2013. dec. 6. 11:00
 8/15 Shai-Hulud ***** válasza:
Ha nincs benne egyértelműen leírva, akkor a PTK az irányadó, és a PTK szerint nem lehet.
2013. dec. 6. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

A törvény nem zárja ki az egyoldalú hiteldíj változtatás lehetőségét, viszont nagyon szigorú keretek között teszi ezt lehetővé.

Fontos irányelv a transzparencia elve. Ez azt jelenti, hogy a változtatásnak az ügyfél számára átláthatónak, ellenőrizhetőnek kell lennie.

Az a módszer, hogy a bank csupán felsorolásszerűen közli, hogy milyen körülmények megváltozása esetén jogosult kamatot emelni, nem elég.

Ez arra buzdíthatja a bankot, hogy a CHF LIBOR csökkenése a bank szemszögéből olyan pénzpiaci változás, ami feljogosítja a kamatemelésre. Jelenleg éppen ennek a gyakorlatnak lehetünk tanúi.


A törvény az ilyen "biankó" szerződéseket tiltja, és az egész szerződés semmisségével szankcionálja. A szerződés semmisségét csak az ügyfél kérésére lehet megállapítani.

A semmisség megállapításához elvileg külön eljárásra nincs szükség, de a bankok saját jól felfogott anyagi érdekükben vitatják a szerződés törvénybe ütközését, ezért jelenleg még a bíróságot is be kell vonni a jogvita eldöntésébe. Ha bírósági eljárást kezdünk, előterjeszthetünk kártérítési igényt is. Úgy gondolom, hogy például az idegnyugtatók költségére alappal formálhatunk igényt, attól az időponttól kezdve, hogy ajánlott levélben kifogásoltuk a bank túlzott követelését.


A semmisség jogkövetkezménye többféle lehet. Lehet kérni a szerződés egy-egy pontjának érvénytelenségét, de mivel ezek a szerződések több sebből is véreznek, ezért célszerű több pontban is támadni, valamint célszerű kérni az egész szerződés érvénytelenségét.


Például: [link]


Érvénytelen szerződés esetén mindent vissza kell állítani az eredeti állapotra.

Kérni kell a jelzálogbejegyzés törlését. Kérni kell a KHR (régen BAR) listáról való törlést szükség esetén. Ha az ingatlan azóta kalapács alá került, akkor perbe kell vonni a jelenlegi tulajdonos(oka)t is.

A pénzzel, azaz a folyósított FORINT összeggel visszamenőlegesen el kell számolni. Ez ugye lehetetlen, ezért azt jelenti, hogy a kölcsön folyósításának pillanatától már késedelemben vagyunk. Más vélemények szerint csak a felszólítás napjától vagyunk késedelemben. Érvénytelen szerződésre semmilyen jogot nem lehet alapítani, ezért nem a szerződésben írt késedelmi kamat lesz az irányadó, hanem a Ptk.- ban meghatározott. Eszerint a jegybanki alapkamattal kell megtoldani az alaptőkét. A jegybanki alapkamat időnként bizony volt 12% volt, de átlagosan mintegy 6-7 % az elmúlt években.



Amennyiben megállapítható, hogy túlfizetésben vagyunk, akkor mi követelhetünk vissza pénzt a banktól. Szükség esetén jogalap nélküli gazdagodás miatt perelhetjük a bankot.

Ő is ezt tenné, ha mi nem fizetnénk.


A banknak így éppen csak annyi haszna marad a hitelezésen, mintha a Nemzeti Bankra bízta volna a pénzt. A bank részvényesei a bedőlt hitellel járnak a legrosszabbul, amit 3-25% közötti névértéken ad el a követeléskezelő cégeknek.

Az egyre növekvő számú nyertes perek miatt a bankok egyre kisebb összegekeért tudnak túladni a nemfizető ill. bedőlt hiteleken, ezért egyre növekvő hajlandósággal bocsátkoznak peren kívüli alkudozásba ill. szerződésmódosításokba.



Fehér Nándor az Otthonvédelmi Tanács tagja

2013. dec. 10. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Shai-Hulud ***** válasza:

Kedves Fehér Úr, ez azért nem ilyen egyértelmű, mint azt Ön látni szeretné:


"Legfrissebben a Fővárosi Törvényszék találta úgy, hogy az OTP egyoldalú szerződést lehetővé tevő oklistája laikusok számára is érthető. Mint megállapították: a módosítás mértékét, arányát az ügyfélnek joga van vitatni már a módosítás hatálybalépését megelőzően, erre szolgál a változás meghirdetése és hatálybalépése között megállapított fellebbezési határidő (15, illetve 60 nap). Emellett arra is kitértek, hogy a szerződésben nem szükséges külön kimondani, hogy a bank a döntésétől független körülmények bekövetkezése esetén és a körülmények változásával arányban jogosult a szerződésmódosításra."

[link]

2013. dec. 10. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!