Magyarországon mikor vezetik be az eurót? Van e erről szó mostanság?
Ez egy összetett téma. Az EURO övezetnek ha egy gyenge gazdaságot beintegrálnak a közös pénzbe az egyértelmű gyengülést jelentene, ezért vannak feltételhez kötve a bevezetés gazdasági vonatkozásai.
MO-nak ez egyrészről ugye jó lenne, mert a gyenge és instabil forintot ki lehetne váltani. Másrészről viszont a kormány nem tudna az árfolyamokkal direkt szabályozni bizonyos gazdasági folyamatokat.
Szóval ez nem egy olyan egyszerű játék, meg kell szokni :)
Tévedés, a kormány nem szabályozza a forint árfolyamát, az a jegybank dolga. Ez a lehetőség elveszne az euróval, és nem lehet bevezetni jóval alacsonyabb GDP mellett, mint az eurozóna átlaga, mert az csökkentené a versenyképességet és növelné a kiszolgáltatottságot, lásd Görögország és Portugália.
2002-ben az volt az elképzelés, hogy 2009 környékén vezetik be (a szlovákok ezt meg is tudták tenni), aztán 2006-ban már 2014-re tolódott a céldátum, de az már akkor is komolytalannak tűnt. Jellemző a volt szoci kormány tevékenységére, hogy 4 év alatt csúsztak 5 évet...
# 5
Az ég szerelmére, az a félkegyelmű Matolcsy az MNB elnöke. Szerinted amikor egy FIDESZ országgyűlési képviselőt és ex nemzetgazdasági minisztert tesz oda Orbán akkor a valóságban ki diktál? :)
Szerintem ez se jó, meg az se. :-(
Amíg a forint önálló túl sokat lehet vele ármánykodni, meg is tették tönkre is ment bele a gazdaság.
Az irreálisan erősnek tartani a forintot az egész eurozónában egyedülálóan magas kamat/hozamvállallalással lehetett - emiatt kegyetlenül eladósodtunk.
Ugyanakkor az erős forint azt a látszatot keltette, hogy olcsóbban kapjuk azt is amit megtermelhetnénk mintha mi termelnénk - következésképpen tönkrementek a termelők.
Lényegében önmagunkkal fizettünk magunkat adtuk el adósrabszolgának - az államadósság fedete pedig a nép adózóteljesítménye ezt nyöghetjük.
Másrészt az euró még nagyobb függés hatalomközpontosítás, mely hatalomnak mi túl mellékesek vagyunk. Mi ebben a szabadkereskedelmes játszmába vesztesnek kellünk akitől elnyerni lehet dolgokat, erőforrásokat, stratégiai életteret a monopolyjátszmában.
A választások nemzetiek a ga(rá)zdálodás nemzetközi.
Ez a buli ebben: a fejhető adós ez a sorsközösség marad.
A saját fizetőeszköz nagyon jó lenne, ha egy közértékrendjét rendbetevő önmagán és politikusain számonkérő közösség a saját sorsközösségének érdekei szerint élne a saját fizetőeszköz adta gazdálkodási szabadságokkal.
Nekünk sajnos az összes fizetőeszközünk bérbe van véve: abban az értelemben hogy mindennel tartozunk amit használunk - és kőkeményen fizetünk csak azért, hogy legyen eszközünk egymásközt munkát elszámolni.
És ez tragikus. Ha Euró lesz: méginkább így lesz.
Valószínű hogy a kikapaszkodás egyik eszköze párhuzamosan egy saját belső nem konvertibilis fizetőeszköz forgalombahozása - belső egymásközti gazdasági teljesítmények elszámolására - ne keljen kamatszedő befektetőért könyörögni olyan dolgokért amit sorsközösségünkön belül egymásközt elszámolhatnánk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!