Szerintetek jól jövök ki ebből? (Diákhitel, befektetés, biztosítás)
Engedd meg, hogy ne a jó részekre bólogassak (amikkel tele van az ötlet), hanem az esetleges hibákra kérdezzek rá.
Biztosítónál befektetni? Ajjajj. (Ahogy Al Bundy mondaná)
Most a unit-linked biztosítások jutottak eszembe és az egyszeri összegű biztosítások. Mindkettő egy elég rossz termék (úgy értem a 99%-a ezeknek...), amivel legjobb esetben nominálisan nullszaldóban lehet kijönni.
Érdekel mennyire vagy járatos a pénzügyi termékekkel általában és hogy konkrétan milyen termékbe tennéd az 1 milliót.
Összességében maradjunk annyiban, hogy a befektetési egységhez kötött életbiztosítások borzasztó termékek.
Valószínűleg sokkal jobban jártál volna, ha annak idején egyszerűen bankbetétbe vagy állampapírba teszik a pénzt ez helyett. De ezt ki is számolhatod majd, amikor lejárt a konstrukció és visszajön a pénz.
Itt olvashatsz a befektetési egységhez kötött életbiztosításokról:
De mivel már nem lehet változtatni a dolgon (kivenni a pénzt onnan még többe kerül), ezért hagyjuk. (Csak ne tedd oda az 1 milliót ezután).
Foglalkozzunk a meglévő 1 millióval.
Mit is lehetne? Azt mondod annyira nem értesz a dolgokhoz, hogy te magad kezeld a pénzt.
Ez ahhoz elég kevés, hogy szakemberre bízd.
Marad tehát egy biztonságos befektetés. Mondjuk állampapír? És ha már 5 évre akarod, akkor mit szólnál egy 5 éves állampapírhoz? Ami mondjuk az inflációt is követi és a neve 2018/I
Most komolyan, neked szerintem ez való, ha ez az 1 millió forint nem égetnivaló pénz, hanem a későbbiekben még komolyabb szükséged is lehet rá.
---
Beszéljünk még ázsiáról, meg Japánról. Miért? Miért pont oda, ezekbe?
Hogy érnéd el őket? Ezeket a piacokat Magyarországról közel lehetetlen elérni, vagy ha mégis, akkor a jutaléka ezeknek a távoli piacoknak (japán kötvénypiac, ázsiai részvénypiac) csilliárd százalékos. A meglévő pénzeddel nem éri meg és egyszerűen lehetetlen belőle diverzifikált portfóliót létrehozni.
ÉS miért akarnál 0-1%-os kamatozású japán államkötvényekbe fektetni, amikor vannak magyar 5-6%-os kamatozású államkötvények, amikkel még a jen miatti devizakockázatot sem kell felvállalnod.
Ázsiai piacok? Miért? Miért most? Tudsz róluk bármit, vagy csak jól hangzott, olvastál róla pár cikket, vagy ilyesmi? Nem szégyen, anno, mikor elkezdtem az egészet én is brazíliai részvénybefektetésről álmodoztam. De rájöttem hogy tök fölösleges, mikor a sokkal könnyebben, kényelmesebben és olcsóbban elérhető piacokon is rengeteg és rengeteg a jó befektetési lehetőség. Olyanokat már félve mondok, hogy az ázsiai gazdaságokra pár éves távon nagy kaki várhat, ha az amerikai jegybank, a FED abbahagyja a pénznyomtatást és a világ pénzügyi likviditása esik egy nagyot. Az indiai rúpia már idén 25%-ot gyengült. Gondolj bele, ha ma 1 éve teszed egy indiai (ugye az is keményen Ázsia) alapba, részvényekbe a pénzed, akkor hiába emelkedett 25%-ot az ára, NULLÁN lennél, mert közben a rúpia meg gyengült.
És az euróval mi a helyzet?
Nem szidni, vagy bántani akartalak ezzel az egész írással, csak szerettem volna a meglévő pénzeddel való korlátozott lehetőségeidre felhívni a figyelmet és arra, hogy nem kell Ázsiában befektetni ahhoz, hogy sok pénzt kereshess. (Ahogy én is majdnem Brazíliában "kötöttem ki" kezdőként.)
Gondolom a pénzügyekkel nem hivatásszerűen akarsz foglalkozni, csak szeretnél benne egy alapműveltséget, ebben még erősíts már meg.
9 év alatt elmondom mit csinált az akkor befektetett pénzzel, ha folyamatosan állampapírban tartotta az ember. MEGDUPLÁZTA. Az utóbbi 10 évben, az utóbbi bő fél évet leszámítva a magyar állampapírok (kb. az 1-3-5 évesekről beszélek) kamata jellemzően 7-8% körül volt, de volt ennél ugye néha több is, néha kevesebb. Azt az általános iskola ötödiket meg nem kell mondanom, hogy 10 év alatt évi 7%, vagy 7 év alatt évi 10% az nagyjából pont a duplázással egyenlő.
Belemehetsz mélyebben, megnézheted a visszatekintő hozamokat egy pontos számításért, de alapvetően ez az igaz. Gagyi állampapírban 1-ből 2 millió lett 10 év alatt bármilyen idegeskedés nélkül.
Most ezzel vesd össze, hogy annak idején mennyi lett befizetve a Generaliba és most mennyit ér az a pénz.
Igen, az állampapírokat jól mondod. Bár annyit még hozzá tennék, hogy egy magyar államcsőd esetén nem csak a magyar állampapírok értéktelenednének el. Az állam valószínűleg rátenné a kezét a devizabetétekre (bankban tartott külföldi pénzekre), és az értékpapírszámlákon lévő külföldi részvényekre és befektetési jegyekre is.
A magyar országkockázatot mi magyarok úgy viseljük a hátunkon, hogy egy magyar államcsőd esetén nem lenne biztonságban semmink, csak ha külföldi pénzünk van készpénzben, reáleszközünk (ingatlanunk, földünk) van, vagy a pénzünket teljesen külföldön tartjuk (külföldi bankban vagy befektetési cégnél).
Az életbiztosítást én sem ajánlom. az első 1 vagy 2 év befizetését elviszi az ügynök bérezése... Ez konstrukciótól függ de mindenütt meglévő beépített költség. a meglévőket már hagyd meg hátha jól jössz ki belőle de újat nem kötnék semmiképp. Ha komolyabb összeget akarsz vele keresni akkor igenis járj utána. Pl egy szakemberrel összerakott tőzsdei portfolió jól hozhat. Vannak tőzsdei képzések 60-70 ezerért is lehet érdemes lenne belefektetned.Nézd meg a portfolió.hu oldalát ott mindíg hirdetik.
Ha meg biztos kiszámítható hozamra vágysz, nyiss egy TBSZ számlát, az öt év után kamatadó mentes! Arra is vehetsz értékpapírokat vagy állampapírokat is. Japán állampapírt meg hülyeség venni kb 0 a hozama annyira bízik a világ a japán államadósság refinanszírozásában tehát azzal nem szakítanál semmit. Ha államkötvényt veszel akkor jó a magyar infláció követő!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!