Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mégis elverik a port a bankoko...

Mégis elverik a port a bankokon a devizahitelek miatt?

Figyelt kérdés

Ez a videó nem túl régi, talán érdemes megosztani minél nagyobb számban:


http://www.youtube.com/watch?v=UKHClhhVSow


A videó lényege az, hogy 2008-ban egy megállapodás született a kormány és a bankok között. Ebben a megállapodásban a bankok vállalták, hogy tekintettel a devizapiaci helyzetre, és tekintettel a saját felelősségükre, valamint tekintettel arra, hogy ennek semmiféle akadálya egyébként nincsen, lehetővé teszik, hogy az emberek a devizahiteleiket forintosítsák. Akkor a svájci frank árfolyama még csak 170 Ft körül volt.


Bár ezt a bankok vállalták, és az adott árfolyamon ezt mindenféle veszteség nélkül megtehették volna (és a megállapodás értelmében meg is kellett volna tenniük), még sem tájékoztattak senkit, nem tettek semmit ebben az irányban. A megállapodásról a kormányon és a bankokon kívül soha senki nem tudott meg semmit. Mostanáig.



2013. márc. 5. 00:33
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Miért ne lehetne belőle 150%? Az 5%-os kamattal számolva 10 év alatt az eredeti összeg 163%-a lesz, kamatos kamattal számolva. (az inflációs faktort is beleszámíthatjuk, de akkor a hiteleket is át kell számolni, tehát vagy mindkét oldalon számolunk vele, vagy egyiken sem)
2013. márc. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

7-es:


1. A kiszállásnak nem az a technikai feltétele, hogy "fizesse vissza a tartozását", hanem az, hogy a bank bármikor megengedje neki, hogy átváltsa a hitelét forintra. Erre a banknak lehetősége volt bármikor, és megtehette volna veszteség nélkül. És a 2008-as megállapodás kötelezte is volna rá.


2. Ha én szerzek valahonnan olcsó pénzt, 1%-os kamatra, és neked felkínálom 2%-ra, aztán idő közben az én kamatom felmegy 20%-ra, akkor mit fogsz szólni, ha rajtad 25%-ot követelek? Miközben megtehetném, hogy átváltom egy 6%-os hitelre, és neked csak 8%-ot számolnék fel. De nem tenném meg, hanem ölbe tett kézzel nézném, hogy fizesd rá a gatyádat is, míg nekem semmi veszteségem sincs. Nyilván fel lennél háborodva. A bankok esetében az ilyesmi valahogy nem felháborító.

2013. márc. 5. 18:49
 13/18 A kérdező kommentje:
Arról nem beszélve, hogy a bankok az előtörlesztést keményen büntetik. A bróker nem fog megbüntetni, ha le akarsz zárni egy veszteségbe forduló pozíciót.
2013. márc. 5. 18:55
 14/18 anonim ***** válasza:

1. A tőzsdét elég merész összehasonlítani egy hitellel, teljesen más konstrukció a kettő. Így a "pozíció lezárása" a hitel esetén a tartozás visszafizetését jelenti. Nyilván nem fogja a bank forinthitelre átváltani a devizahitelét, amikor a devizának kedvezőbb a kamatozása, hiába van rá lehetősége. Meg ugye azt se felejtsük el, hogy hány megállapodást tartottak eddig be a kormányon levők, nyilván és is maradtam volna a devizánál a bankok helyében.

2. Rossz példa, semmi ilyesmi nem történt, senkinek nem ment fel tízszeresére a kamat mértéke, egy-két százalékkal mozgott csak. Nem hinném, hogy közülünk bárki ismerné a bankok szerződéseit, az eddig leírtak is csak a nyilvános kamatértékekből és árfolyamokból való következtetések és számítások alapján történtek. A hosszútávú hitelek egyik velejárója, hogy a kamatot időnként felülvizsgálják, hiszen senki nem lát előre húsz évre, ez a kamatperiódus. Ez benne is van a szerződésben.

3. Az előtörlesztés díja nem büntetés, hiszen az szerződésmódosítással jár, át kell számolni az egész hitelt, a bank oldalán módosítani a terveket, stb, ennek ez a díja.

2013. márc. 5. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Akkor egyet mondj meg nekem:


Miért találták ki a bankok, hogy deviza alapú lakáshiteleket adjanak az embereknek? Lakáshitelre mindig is óriási kereslet volt, akkor is, ha a forintkamatok magasak voltak. Egy magyar bank semmiképp sem volt rászorulva, hogy kitalálja ezt az új konstrukciót, mert a forintban ugyanúgy el tudta adni hiteleit. Szóval?

2013. márc. 5. 22:26
 16/18 anonim ***** válasza:
A deviza alapú hitel nem magyar találmány, több országban is folyósítottak ilyen hiteleket. Itthon azért lehetett ilyen sikeres szerintem, mert az alacsony devizakamattal és a jó árfolyammal alacsonyabb törlesztőt lehetett kihozni, mint az aktuális forinthitellel, és az egyszerű embernek ennyi elég is, hogy kevesebbet kell fizetni. Emiatt nyilván többen is igényelték, mintha csak a forinthitel lett volna a piacon.
2013. márc. 6. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Pont ez az, amit - a magyar embereket ismerve - nem tartok valószínűleg. Az átlag magyar sose azt nézte, hogy hány százalék a kamat, és mennyit fog majd összesen visszafizetni, hanem azt, hogy mielőbb ott legyen a kezében a pénz. Ezért volt itt annyi új autó, plazmatévé, és ezért merítette le a legtöbb ember a hitelkártyáját úgy, hogy aztán soha az életben nem tudta visszafizetni, és ma is a kamatokat nyögi.


Lakáshitelnél meg még inkább ez a helyzet, hiszen ki ne akarna saját lakást bármi áron (ha azt nem azonnal kell megfizetni)? Lakáshitelek esetén sokkal inkább az számított, hogy mennyi önrészt kellett kinyögni.


Szóval a lakosságon biztosan nem múlott, hogy be kellett vezetni a frankhitelt. Akkor viszont a bankok miért is találták ki mégis?

2013. márc. 6. 17:06
 18/18 Fehér Nándor ***** válasza:

Plazma tévé... Óóóóóó.

Aki egy tévé miatt elúszik az adósságban, az tévé nélkül is elúszna.


Az én esetemben nőttek a gyerekek és nagyobb lakásra volt szükség.

Volt egy rakat pénzem a bankban, amit ki kellett pótolni még egy rakat pénzzel.


Ha béreltem volna egy nagyobb lakást, akkor rosszabbul jártam volna, mint a deviza hitellel.

Az infláció nagyobb volt, mint a devizahitelek kamata.

A HUF/CHF árfolyam is tartós csökkenést mutatott.

Tehát 2007-ben még ezek voltak a számtan példa kiinduló adatai.


A devizahitel úgy tűnt, mintha a fejlett országok karitatív alapon, alacsony kamatra ide tolták volna a pénzüket, hogy fejlődhessünk.


Engem nem érdekelt a carry trade, a tőzsde, és a shortolás.

Soros György nevét is csak jótékonysági alapokhoz és az iskolatejhez kötöttem.

Lehet hogy hiba volt részemről, amiért nem tanulmányoztam behatóbban a devizahitel mechanizmusát, de mentségemre legyen, hogy a munkámnak és a családomnak éltem.


Most már tudom, hogy a bank ügyesen spekulált, miközben engem alaposan lóvá tett.


Én ugyanis kifejezetten olcsó lakáshitelért fordultam a bankhoz, nem azért, hogy trükközzön velem.

Ehelyett olyan hitelt kaptam, amit a szakirodalom "eredendő bűnnek nevez".

A kamat kötetlenül csapong /emelkedik/, miközben a referencia kamat csökken.

Eddig azt hittem, hogy a bank pénzügyekben partner, de nagyot csalódtam.


Ha bűvészkedésre lettem volna kíváncsi, akkor befizettem volna egy David Kopperfield előadásra.


Nos, ha egy futballista képes egy fogadóirodában saját csapata ellen megtenni a tétet néhány lyukas garasért, akkor nem is értem, hogy mi naiv ügyfelek miért hittük, hogy egy bankban csupa feddhetetlen jó erkölcsű emberekkel hoz össze a sors.?

Azt hittük, hogy ellenállnak néhány milliárdos nagyságrendű kísértésnek.


A feltett kérdésre nem tudom a választ. Vajon ki verné el a port, ha a felkent személyeknek magasabb prioritású feladata a betétesek pénzének megóvása.?

2013. márc. 7. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!