Hitelminősítés?
A hitelminősítő cégekkel kapcsolatban lenne kérdésem.
A Moody's továbbra is a "bóvli" kategóriába sorolja Magyarországot, ezt most olvastam az Indexen, ebből következik a kérdésem.
Szóval, ha egy hitelminősítő cég leminősít egy országot, akkor a befektetők kevésbé valószínű, hogy az adott országban befektessenek. Minél rosszabb kategóriába kerül egy ország, annál kevesebb a befektetők motivációja arra, hogy abban az országban befektessenek. Mivel nincs befektetés, nehezebben tud az ország gazdasága fejlődni, tehát kevesebb az esély arra, hogy a hiteleiket törleszteni tudják. Ha nem tudják törleszteni a hiteleiket, akkor ezek a hitelminősítő cégek még rosszabb kategóriába sorolhatják ezt az országot. Ha pedig még rosszabb kategóriába sorolják, az méginkább elveszi a befektetők kedvét az adott országban való befektetéstől.
Ergo ez egy ördögi kör, amiből talán pont a hitelminősítők miatt nem tud az adott ország kimenekülni. Ilyen módon a hitelminősítők, pusztán a működésüknek köszönhetően ront(hat)ják egy ország hitelképességét, jól látom a dolgot? Ha így van, akkor a folyamatosan rossz hitelminősítési kategóriába sorolt ország végül is részben maguknak a hitelminősítő cégeknek köszönheti az egyre rosszabbodó gazdasági helyzetét, így van? Ha igen, akkor elvileg perelhetné is a hitelminősítő cégeket, nem?
Valaki tudna ebben a kérdésben felvilágosítást adni?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
igen.
Ott estél tévedésbe, hogy ezt ördögi körnek hiszed. Nem az.
A hitelminősítő intézetek funkciójuknak, és küldetésüknek megfelelően csak és kizárólag a befektetők érdekét tartják szem előtt. Ez teljesen normális. A befektetők kapaszkodókat keresnek abban a homályban, amiből csak komoly tudással lehet eligazodni, ez pedig a befektetők többségének nem adott. Szakmai ismereteik birtokában a hitelminősítők valószínűséget állapítanak meg egy-egy befektetési eszközben rejlő (pl. állampapír) jövőbeni kockázataihoz társítva.
Ebből az is következik, hogy a hitelminősítőknek nem dolga egyes államok pénzügyi-gazdasági érdekeinek figyelembe vétele.
Az egyes államoknak kormányainak van, és kizárólag nekik van ráhatásuk arra, hogy a nemzetállam gazdasági folyamatai konzisztensen mutassanak arra, hogy a felvett hiteleik visszafizetésére majdan képesek lesznek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!