Panelprogram, Fundamenta. Lehet hogy a párom Fundamentáját használjam fel rá?
Sziasztok,
következő lenne a problémám. Panellakásban lakunk a feleségemmel ketten, de ez a lakás az én nevemen van. Elérkeztünk oda, hogy megnyertük a panelprogramot, melynek önerejét a lakóközösség LTP-n keresztül szeretne megoldani. A részünkre jutó költség kb. 711 ezer Ft. A feleségem részére van kötve egy azt hiszem 4 év 4 hónapos Fundamenta (a legkisebb futamidejű), amelyet havi 20. 000 Ft-jával fizetünk és jövő év elején jár majd le a megtakarítási időszaka. Az én nevemen pedig egy 8 év 2 hónapos Fundamenta, amit szintén 20. 000 Ft-jával fizetünk és 2013-ban fog lejárni (szintén a megtakarítási időszaka). Az én nevemre szóló Fundamentát nem szeretnénk semmiféleképpen sem módosítani, mert az szabadfelhasználású.
Ezek eddig a tények.
Ami kétségem támadt, hogy mivel a lakóközösség is szintén Fundamenta (vagy OTP-Lakáskassza) segítségével oldaná meg a panelprogramhoz szükséges önerő megteremtését, ez problémákhoz vezethet. Visszaolvasva itt a fórumon láttam, hogy az Államkincstár egy embernek egy évben csak 72. 000Ft-ot fizet, ergo vagy meg kell bolygatnunk a Fundamentámat (ill. ehhez kapcsolódik, hogy szintén itt olvastam, hogy hiába a feleségemnek hivatalosan nincs tulajdonrésze az ingatlanban, de esetleg az Ő Fundamentáját is felhasználhatjuk (igaz ez?)), vagy pedig kénytelenek leszünk egy összegben befizetni azt a 711. 000 Ft-ot. Mégegyszer írom, én a saját Fundamentámhoz nem akarok nyúlni, nehogy "elvesszen" a szabadfelhasználhatósága. Meg tudjuk ezt valahogy oldani, hogy ne kelljen egyben kifizetni a 711 ezret, akár úgy hogy a feleségem Fundamentájából fizetjük ki ezt a pénzt, és ennyivel kevesebbet kapunk jövőre amikor lejár megtakarítási időszaka, vagy más módon? Remélem érthetően tudtam fogalmazni. :) Előre is köszönöm a válaszokat!
Használjátok fel nyugodtan a 8 éveset, mert annyi a különbség, hogy a feleségedét meghosszabbítjátok 8 évre és az övé is szabad felhasználású lesz. 4 év előtt hitel felvétele nélkül, nem lehet pénzt kivenni a Fundamentából + jogszabályok alapján az övét nem használhatja fel, csak ha tulajdonjoga van a lakásban.
Az ötletem:
8 éves te neveden lévő Fundamenta felhasználása
4 éves kitolása 8 évesre /nem tudom lehet-e szerződő váltást csinálni így, de az még jobb lenne,mert akkor ha lakásra kell felhasználni nem kell tulajdonjog hozzá
Az új Fundamenta megkötése pedig a feleséged nevére, mert az új jogszabályok alapján, ezt már fel lehet használni úgy is ha nincs tulajdonjoga valakinek.
Minden esetre szerintem semmiképpen ne nyúljatok a fundamentátokhoz,egyikhez se, amíg ki nem mondják, hogy amíg fizetitek, addig nem fog menni a panelp. törlesztése. Nehogy túl korán "kapkodjatok" feleslegesen. Mert mondom, nekünk nem üti a kettő egymást. Sőt, nem is kérdeztek semmit, semmi olyat, hogy van-e fundamenta, lakáskassza...? Szerintem a lépcsőház "nevére" lesz kötve a fundamenta.
Azt mondja a férjem, hogy a fundamenta honlapján utána lehet nézni. Állítólag háromféle van. Magánszemélyek részére, lakóközösségek részére, és önkormányzat részére.
Az alap kérdés az volt: Felhasználható-e szükség esetén a feleség Fundamenta lakásszámlája a férj nevén és tulajdonában levő ingatlan felújításához ?
2011.januárjától módosult az LTP törvény:IGEN, FELHASZNÁLHATÓ!
Nem kell, hogy a közeli hozzátartozó (házastárs,testvér,szülő,nagyszülő,gyermek,unoka) tulajdonjoggal rendelkezzen abban az ingatlanban, amelyikhez az állami támogatást felhasználják. A feleség aláír egy nyilatkozatot, hogy lemond az őt a lakásszámlája után megillető állami támogatásról a férje ingatlana javára....és ennyi !
Hogy mikor kell megtenni ezt a nyilatkozatot ?
Akkor, amikor
1. ....vagy a megtakarítási időt követő 3 hónapos "kiutalási időszakban" eldönti a szerződő, hogy mi legyen a megtakarított pénzzel: Felveszi-e csak a saját megtakarítását az állami támogatással és a betéti kamattal együtt, és megszűnik a szerződése - vagy kéri-e hozzá azt a törvényben garantált 3,9 %-os kamattal kiszámított lakáskölcsönt, amelynek összege = Szerződéses összeg - (Saját megtakarítás+Állami támogatás+Betéti kamat). Ha kéri a lakáskölcsönt, arról tudnia kell, hogy az az LTP törvény alapján JÁR NEKI, és azt a módozathoz tartozóan már előre kiszámított FIX havi HUF törlesztéssel, további X hónap futamidő alatt kell visszafizetnie. A lakáskölcsön felvételéhez is szükség van a személyi és ingatlanfedezeti biztosítékokra.
2.....az említett nyilatkozatot megteheti az akkor is az ügyfél, ha a megtakarítási idő LEJÁRTA ELŐTT szeretne hozzáférni a pénzéhez. Ilyenkor Fundamenta személyi bankáron keresztül beadott ÁTHIDALÓ KÖLCSÖN KÉRELEMRE - a hitelezés egyéb,Fundamenta által előírt feltételeinek teljesülése esetén - a Fundamenta megelőlegezi az érintett szerződéshez (vagy a kérelemmel egyidejűleg módosításra kerülő szerződéshez) a még be nem fizetett megtakarítási összegeket+arra járó állami támogatást+ még jóvá nem írt betéti kamatot + az adott szerződéshez járó kedvezményes 3,9 % kamatú lakáskölcsön még el se kezdett törlesztő részleteit. Tehát az ÁTHIDALÓ KÖLCSÖN minden esetben a Szerződéses Összeggel egyenlő, 1,5 millió Ft felett csak megfelelő ingatlanfedezettel lehet felvenni, és annak visszafizetése egyedül a Fundamenta kockázata - ezért plusz kamatot (7,5-8,1 %) kell fizetni - A MEGTAKARÍTÁSI IDŐ VÉGÉIG,a megtakarítási összegen felül.
Azt követően a 3,9 kamatú lakáskölcsönre megállapított törlesztő részletek lesznek esedékesek. (Ld.mint fent)
Fundamenta vezető személyi bankár vagyok, a saját hitelek intézésére jogosult. Ha segíthetek valakinek ilyen ügyben, keressen meg privát üzenetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!