A DIÁKHITEL KAMAT nőni fog 2011. jan. 01-től?
2010-ben a július 01-től érvényes kamatmértéket már június 24-én kihirdették a honlapjukon. Azért nem jeleztek semmit dec 27-e óta a mai napig (30.), mert esetleg minél később akarják azt közölni, h nőni fog?
A honlapjukon mell-döngetve hangoztatják, h a jegybanki alapkamattól nem függ a diákhitel kamata, és azt is büszkén reklámozták, h mennyire jól megy nekik (középiskolások felé reklámfilmek vetítése az iskolákban, 300 v hányezer ügyfél, javuló visszafizetési fegyelem, hatalmas pénzügyi támogatás, stb., stb., stb....)
Tudottam akkor nem kell, és a nyugdíjkorhatár elérése is megszünteti az adósságot.
Az ügyleti kamat az, ami az első pénzfelvételtől kezdve azonnal gyarapodni kezd: a mindenkori tartozásra számolják, napi jelleggel, melynek mértéke: (tartozás x kamat %-os értéke) / 36500.
Ez jelenleg egy kb 850.000.- ft-os tartozás esetén havi kb 6000 ft, tehát ha ennél kevesebb a kötelező törlesztőrészlet, és az illető csak annyit fizet, akkor hiába fizeti vissza, a tartozása nőni fog.
A legtöbb diákhiteles ezt fel sem fogja - és előreláthatólag a többség, aki felvette a nyugdíjazásáig fizetni fogja.
Köszönöm válaszod. Értem csak akkor ebben mi a buli az államnak mert igy egy csomo ember nem tudja visszafizetni vagy nem is akarja mert nyugdijtól ugyis semmis a tartozás?
mégegy kérdés ha nem baj mert látom te nagyon érted. Ha valaki nem dolgozik nyugdijáig tehát nem fog öregségi nyugdijat kapni mert a férje tartja el akkor élete végéig kell fizetnie vagy hogy van? köszönöm
"Értem csak akkor ebben mi a buli az államnak mert igy egy csomo ember nem tudja visszafizetni vagy nem is akarja mert nyugdijtól ugyis semmis a tartozás?"
Az állam részére ebben hatalmas buli van, mivel a visszafizetésre meghatározott kötelező törlesztőrészlet általában sokkal kevesebb, mint amennyi az ügyleti kamat, tehát, tehát az összeg nemcsak h szinten tartja magát, hanem folyamatosan nő - általában senki sem hajlandó a kötelező mértéknél többet fizetni, így ezzel biztosítanak maguknak (az állam) egy állandó bevételt, mondhatjuk egyfajta "diplomázási adót". A kötelezően meghatározott törlesztőrészletet pedig kötelező fizetni, mert ez ugyanabba a kategóriába esik, mint bármien más adósság: ugyanúgy megy érte a végrehajtó, mint bármeik nem fizetett adósság esetében!!!!
"Ha valaki nem dolgozik nyugdijáig tehát nem fog öregségi nyugdijat kapni mert a férje tartja el akkor élete végéig kell fizetnie vagy hogy van?"
A diákhitel logikája alapvetően nem a tandíjtámogatás, mivel ez semmiféle támogatást nem jelent: ha vki a maximális összegeket veszi fel, ami egy félévre most asszem 275.000 Ft, így 8 féléven át 8x275 = 2.100.000 Ft. Ennek a jelenlegi ügyleti kamata 8.5%, vagyis évente több, mint 170.000 Ft - míg a kötelező törlesztőrészlet 100.000 Ft.os kereset esetén kb 6-8.000 Ft. belátható, h a tőketartozás havi kamata kb 15.000 Ft, ami legfeljebb csak a fizetetlen adósság növekedésének lassítására elég, de látható, h az adósság nagyobb mértékben nő, mint amennyiben a kötelező törlesztést meghatározzák.
De itt nem ezt kérdezted - én azt hiszem, h az emberek többsége nem azért megy felsőoktatásba, h később ne dolgozzon, a keresetéből pedig automatikusan törlesztenie kell a diákhitel adósságot, meghatározott %-ban. Ennek még nem néztem utána, de sztem a munkanélküliből is vonják talán, de általában ez önkéntes, banki átutaláson keresztül megy.
A megoldás mindenképpen az, ami az egyetlen jó tulajdonsága a diákhitelnek: az ingyenes, akármikor tehető előtörlesztés, amivel az ember közvetlenül a tőkét törleszti, vagyis kiveszi a kamatozás alól a tőkét: ha vki rendszeresen előtörleszt, akkor fokozatosan csökken az ügyleti kamatból eredő összeg.
A legnagyobb butaság a kötelező törlesztés növelése (ezt is lehet), de ezzel a kamatozó összeg nem csökken, mivel csak a kamat felől csökkenti az adósságot tehát csak a tőkésítéskor a tőkét növelő összeget csökkenti. A tőketörlesztés eleve lassítja a kamat gyarapodásának mértékét.
Nekem tavaly májusban jutott ki a sokk-ból: akkor tudatosodott bennem, h 1.836.000 tőketartozásom volt a tavalyi év elején, és ha csak a kötelezőt fizettem volna, akkor a következő - tehát az idei - év elején már kb 2.000.000 lett volna. Akkor észbekaptam, és mint az őrült, minden tartalékomat nyomni kezdtem az előtörlesztésbe: eladtam a banki hiteles kocsimat is, meg felmondtam az önkéntes nyugdíjmegtakarításomat is, így perpill havi 100.000-et tudok utalni az előtörlesztésbe. Ezzel kb szeptember elejére kész leszek, és ahelyett, h még vagy 30 évig fizetnék évente majd 100.000 Ft-ot a tőketartozás megmaradása mellett, így alig 120.000-rel fizetek ki többet a tavaly májusi szinthez képest.
Iszonyat furmányos szívatás a diákhitel - életfogytig adósságot jelent, ha vki nem vigyáz!!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!