Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ajánlanátok könyveket/netes...

Ajánlanátok könyveket/netes forrásokat, amelyeket elolvasva elkezdhetek foglalkozni (dollár/euró alapú) befektetési alapokkal, TBSZ-szel?

Figyelt kérdés

Sajnos totál nulla a pénzügyi tudásom ezért szeretnék olyan laikusoknak írt full alapozó könyveket/ismeretanyagokat olvasni amivel belevághatok a tartós befektetési számla ill. befektetési alapok világába, lehetőleg minél előbb.

Több millió forint PMÁP-om van, de olvastam, hogy most le fog járni és legközelebb már nevetséges 3% körüli hozamot fog fizetni ami egyszerűen szégyenletes. Ugyanakkor az államban sem bízok, mert van esély az államcsődre hiszen 3000 milliárd Ft-ot kell hamarosan visszafizetni az embereknek.

[link]


Szóval állampapírban egyrészt nem bízok másrészt szükségem van nagyobb hozamokra. Ha infókat nem is de konkrét weboldalt/tanácsot ajánlanátok amibe érdemes most befektetni?


Hogyan kezdjek neki?



jan. 15. 21:17
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
65%
Kiszamolo akadémia + kiszamolo.hu (keresd ki a régi cikkeket amelyek ilyen témában születtek)
jan. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
64%

Igen, kiszamolon kezdd.


Aztán google, ami még érdekel.


A befektetéshez tudni kell alapvető infókat megszerezni netről, vagy te leszel az exit likviditás mások profitjához.

jan. 15. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Könyvek vannak, vagy az full felesleges?
jan. 15. 21:42
 4/15 anonim ***** válasza:
32%

Törvénykönyvek: az szja törvény, a szochotörvény pl.


Brealey-Myers: Modern vállalati pénzügyek elég jó ha teljesen nulláról indulsz.

jan. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
55%
Könyv felesleges elsőre szerintem.
jan. 16. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
78%

Kiszámoló akadémia nagyon jó alapozás általános pénzügyi ismeretekhez. Nulláról részletesen és közérthetően elmagyarázza a szükséges alapfogalmakat. Megkönnyíti a többi, aktuálisabb témákat boncolgató cikkének az értelmezését, hasznosítását is.


Bármi mást utána érdemes elkezdeni olvasni, nézni, hallgatni. Elemzésközpontnak is nagyon sok részletes és alapos írása van a legtöbb befektetési, tőzsdei témában.


A TBSZ működéséről elég sok leírást találsz a bankok oldalain is, abban nincsenek nagy megismerhető titkok, egy általános adózási egyszerűsítés. Ha egyszer felfogtad hogyan működik, nincs vele további foglalkozni valód. Az egyetlen kérdés, hogy hol nyitod meg, ott milyen költségei vannak, meg hogy aztán feltöröd és adózol, vagy kivárod a végét, hogy adómentes legyen.

Lényegében annyit kell tudni róla, hogy befizetni csak az első évben tudsz a TBSZ-re, utána a már bent levő pénzzel tudsz kereskedni, adni-venni, a megvásárolt eszközök osztalékot, hasznot tudnak termelni, de kívülről betenni több pénzt már nem tudsz rá. Ahhoz, hogy a következő év(ek)ben is tudj TBSZ-re pénzt betenni, minden évben nyitnod kell egy új TBSZ számlát. Mindig a nyitás éve a nulladik, vagyis a gyűjtő év, amikor tudsz befizetni rá. Kivenni csak a számla feltörésével és megszűntetésével tudsz róla pénzt, de akkor adóznod kell utána. A nulladik év utáni 3. évtől kevesebbet adózol, az 5. évben pedig adómentessé válnak a nyereségeid. Az 5. év lejártakor rendelkezhetsz róla, hogy megszűnteted a számlát és kiveszed a pénzt, vagy hosszabbítod és akkor gyűjtőév nélkül újraindul az öt év.

A magyarországi bankok díjszabása mellett a nemzetközi cégek közül a Lightyear (ingyenes) és az Interactive Brokers (kedvezményes) TBSZ számlavezetést kínál, viszont ők nem jelentik le automatikusan a NAV-nak, hogy TBSZ-t nyitottál, ezt neked kell megcsinálnod, de nem bonyolult az adminisztrációja.


Hogy egyedi részvényekbe, befektetési alapokba, ETF-ekbe, vagy mi másba fektetsz, az már egy összetettebb kérdés, ehhez érdemes alaposan utána olvasni a fogalmaknak, különösen a kockázatoknak, mert az az igazán nagy kérdés benne.

Addig oké, hogy az államban nem bízol és nagyobb hozamot akarsz, viszont a többi befektetési lehetőség kockázatai miatt valószínűleg érdemes valamennyi pénzt állampapírban, vagy hasonlóan könnyen, gyorsan hozzáférhető és kis kockázatú befektetésben tartani.

A Revolut, Lightyear és más cégek is kínálnak állampapír közeli kamatot a be nem fektetett pénzedre, ha beteszed a megfelelő zsebbe (széf/vault). Ez lehetne jó alternatívája az állampapírnak, ahogy a külföldi állampapírok is.

Viszont mivel marketing célokból csak a magyar állampapír adómentes, minden más nyereséged után adóznod kell.

Ha TBSZ számlán kamatoztatod a pénzt, akkor 5 év után adómentessé válik, de így 5 évig nem férsz hozzá és a legutóbbi TBSZ törvénymódosítás miatt, ha előbb feltöröd a TBSZ-t, akkor azok után a befektetések után is kell a SZJA mellett SZOCHO-t is fizetned, amik egyébként nem volnának szochó kötelesek. Az pedig elég nagy kötöttség, hogy 5 évig egyáltalán nem tudsz hozzáférni a pénzedhez, vagy többet veszítesz a TBSZ feltörésén, mint amennyi kamatot hozott. Érdemes nagyon alaposan mérlegelni, hogy mi hogyan éri meg legjobban.

Egy vésztartalékot mindenképp érdemes megtartani állampapírban, illetve diverzifikálás miatt sem árt, ha több féle eszköz típusban és több féle helyen tartod a pénzedet.


Állampapír kalkulátort is érdemes olvasgatni. A nevével ellentétben nem csak állampapírokkal foglalkozik, sok érdekes cikke van befektetés témakörben, többek közt az állampapír és ETF hozamok összehasonlításáról is.


Bence Balázs pont most tett ki egy videót a te helyzetedről, hogy mibe érdemes áttenni a pénzt állampapírból, de a legtöbb befektetési témával foglalkozó oldal ezen pörög. A többi videóját is érdemes megnézni. Vannak fizetős tanfolyamai, meg ha minden igaz, akkor van egy ingyenesen néző bevezetés a befektetés alapjaiba előadása is.


Szendrei Ádám és sokan mások publikálnak érdekes dolgokat a témában.


Különösen az ETF-eknek (tőzsdén kereskedett alapok) érdemes utána nézned, általában ezek szoktak a legnépszerűbb befektetések lenni, mivel már önmagában az ETF is diverzifikálja a befektetésed. Egy ETF vásárlással többszáz részvénybe, teljes piacokba, vagy piaci szektorokba tudsz befektetni. Érdemes azért az egyes ETF-ek tartalmát is megnézni, hogy milyen részvények és milyen súlyozással vannak benne. Az amerikai piacot leképező ETF-ek (Dow Jones 40, NASDAQ 100, S&P 500, stb) csak amerikai részvényekből állnak, de nagyon nem mindegy, hogy milyen súlyozással reprezentálják a legnagyobb cégeket és emiatt mennyire vannak kitéve pl. a tech szektornak, ha ott történik valami. Vannak egyéb régiós és világ indexek is, amiknél szintén érdemes megnézni, hogy mik és milyen súllyal vannak benne, mert hiába veszel egy amerikai index mellé egy All World indexet is, ha mindkettőben egyformán nagy súllyal vannak amerikai indexek. Egy ilyen befektetés nagyon jövedelmező lehet, ha jól megy az amerikai tech szektor. Viszont ha valamiért bedőlnek a nagy amerikai tech cégek, akkor buksz minden befektetéseddel, mert nagy a kitettséged egy helyen és más területekre nem fektettél elég nagy mértékben, hogy ellensúlyozza ezt. Ha viszont sikerül jól ellensúlyoznod a húzó ágazatok kockázatait, akkor az normál esetben lecsökkenti a nyereséged a biztonság reményében. Valamit valamiért.

Pont ettől kockázatosak a tőzsdei befektetések, mert nincs garantált hozam, mint az állampapírnál. Még csak az sem biztos, hogy nyereséged vagy veszteséged lesz. Sőt még az is bizonytalan, hogy vajon mikor jutsz a pénzedhez. A befektetésed értékét a tőzsdei árfolyam mozgása diktálja. Ha lejjebb megy az árfolyam, kevesebbet ér a befektetésed. Ha kivárod, hogy felmenjen (és ez meg is történik), akkor visszanyeri az értékét, vagy akár sokkal értékesebb is lehet. Elvben "csak" annyit kell tenned, hogy kiülöd a hullámvölgy időszakát, amíg kevesebbet ér, mint amennyiért vetted. Csak azt nem tudod, hogy ez hetekig, hónapokig, vagy évekig fog tartani. A múltbeli trendekből következtetéseket lehet levonni, meg lehet reménykedni, de garancia semmire sincs. Ezért kockázatosabb az állampapírnál, ahol kevesebb a kamat, mint a tőzsdei hozam, de az legalább tervezhető és az állam garantálja. A tőzsdén senki nem garantál semmit.

jan. 16. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
77%
Kiszámoló és Szendrei Ádám írásait olvasd el. Abból mindent megtudsz ami az induláshoz kell. De youtube-on is van több magyar nyelvű csatorna, ahol ilyesmiről beszélnek részletesen.
jan. 16. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes válaszokat.

#6: Részben kérdés (de utánanézek mindennek), hogy melyek azok a "helyek" ahol a nyereségem után (TBSZ/részvény) automatikusan levonja az adót és nem nekem kell az adóbevallás során ezzel bajlódni?

Revolut JELENLEG (amíg nem leszek okosabb) a legkönnyebb ilyen felület, mert láttam, hogy van egy "rugalmas pénzpiaci alapok" nevű számla ami 2,16%-os kamatot fizet évente és én el is kezdtem eurót beletenni. Ez után is adózni kell?

Ezek kívül Revoluton lehet nemesfémet/kriptot venni vagy ETF-fel tőzsdézni.

A revolut is olyan, hogy a befizetendőt adót levonja, hogy nekem a bevallásnál már ne kelljen?

jan. 16. 18:56
 9/15 anonim ***** válasza:
55%

Igen, kell adózni minden befektetés után, ha nrm TBSZ-en van vagy nem magyar állampapírt veszel.

Erste vagy a KBC lenne a legkönnyebb neked.

A 2,16% meg egy vicc, az eurós magyar állampapír is 2,86-ot ad és ott se adó nincs, se számlavezetési költség ha az államkincstárnál veszed közvetlenül (webkincstar)

jan. 16. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
54%

Ami a TBSZ számlán belül van, az után egyáltalán nem kell adóznod Magyarországon, csak akkor, ha a hatodik év vége előtt feltöröd a TBSZ-t. Bevallásban sem kell vele semmit csinálnod, csak a számlanyitást követő 1 hónapon belül jelenteni a NAV-nak, hogy nyitottál egy TBSZ számlát, amihez megkapod a beküldendő dokumentumokat és minden egyéb információt a szolgáltatódtól.


Ha külföldi részvényekkel kereskedsz olyan országokból (különösen pl. USA), akikkel nincs Magyarországnak kettős adóztatást kizáró egyezménye, ami a tőzsdei tranzakciókra is vonatkozik, akkor a szolgáltató levonja az amerikai adókat a kifizetés előtt, ezzel neked már nincs dolgod.


A magyar adók levonását, jelentését a NAV felé a nagy magyar bankok úgy tudom, hogy intézik helyetted, ezekkel talán nincs további dolgod, de mérget erre sem vennék, hogy mindenhol így van.

Az viszont biztos, hogy ezek a bankok jóval drágábbak, kevésbé felhasználóbarát felületűek és körülményesebbek is (pl. több nap átfutása lehet, mire jóváírnak egy eladott pénzügyi terméket és hozzáférhetsz a pénzhez, hogy másba fektesd), mint a legtöbb külföldi bróker és fintech cég. Például a legtöbb helyen nem csak a befektetési tranzakcióknak van egy más szolgáltatókénál magasabb díja, meg a TBSZ számla vezetésnek is van külön díja, de akár még a rajta levő pénz után külön állomány díjat is felszámolhatnak és esélyes, hogy a bróker szolgáltatásra is külön díjért elő kell fizetned, hogy egyáltalán tudj külföldi pénzpiaci termékekkel is kereskedni, mert anélkül vagy csak a saját befektetési termékeiket engedik kereskedni, vagy esetleg még magyar részvényeket és BUX indexet, de külföldieket nem.

Az viszont határozott előnye a nagy magyar bankoknak a NAV adminisztráción kívül, hogy van nagy létszámú és viszonylag könnyen elérhető, magyar nyelvű ügyfélszolgálatuk, ahova személyesen bemehetsz vagy "némi" várakozás után felhívhatod őket és tudnak neked segíteni. A külföldi cégeknél esélyes, hogy eleve csak emailben tudod elérni az ügyfélszolgálatot és nem biztos, hogy mindenhol van magyar nyelvű ügyfélszolgálat, még ah az oldal működik is magyarul.


A Revolut befektetési lehetsőégeit nem ismerem, így ezekről biztosat mondani nem tudok. Arról sem, hogy mit lehet, nem lehet rajta kereskedni és arról sem, hogy ők mit hogyan, mennyire adminisztrálnak. Kérdezz rá náluk!


Annyi biztos, hogy bejelentették, hogy hamarosan(?) lesz magyarországi telephelyük, bankfiókjuk is.

Vagyis elindultak a hagyományos bankká válás útján. A valuta árfolyamuk egy ideje már elkezdett romlani, esélyes, hogy a többi díjuk is elkezd majd közelíteni a nagy bankokéhoz. Főleg, ha elkezdenek komoly ügyfélszolgálatot kiépíteni, mert annak a költségeit az ügyfelekkel fogják megfizettetni...


Jelenleg a Revolut még magyar belföldi számlaszámot sem ad (amit a Wise pl. igen). Nem tudok róla, hogy TBSZ számlát lehetne náluk nyitni, ami idővel változhat, de egyelőre még ígéret szintjén se találkoztam ennek említésével. Ezek alapján erősen kétlem, hogy a NAV-hoz be lennének kötve, hogy intézzék helyetted az adózást. Szerintem ők is csak elszámolást adnak év végén és a te feladatod a bevallás intézése. (Vannak, akik esküsznek rá, hogy akkor se talál meg a NAV, ha nem vallod be nekik a Revoluton elért nyereséged, de nem merném azt tanácsolni, hogy kipróbáld, hogy így van-e.)


Amíg a Revolutnál nem elérhető a TBSZ számla lehetősége, addig minden náluk végzett pénzügyi tevékenység (részvény, nyersanyag, kötvény, ETF, kripto, bármi más kereskedés, vagy csak egyszerű bankszámlára fizetett kamat is) adóköteles.

jan. 16. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!

Adataid védelme fontos számunkra!

Mint a weboldalak többsége az interneten, honlapunk működéséhez és célzott hirdetések megjelenítéséhez mi és hirdetési partnereink is cookie-kat tárolunk az általad használt eszközön. Ahhoz, hogy ezt megtehessük, a hozzájárulásod szükséges. Erről az adatvédelmi tájékoztatónkban részletes információkhoz juthatsz, illetve bizonyos cookie-k használatával kapcsolatban további lehetőségeid vannak.