Mibe erdemesebb fektetni euro vagy svajci frank, angol fontba? Magyarorszagon
Befektetésről azután érdemes beszélni, ha van 6-12 havi költségedet fedező vésztartalék. Annak egy része,lehet kp. a többi pedig teljesen likvid befektetési forma(állampapír, bankod alacsony kockázatú, kötvény alapú terméke, ez mondjuk drága, de a szinten tartás a lényeg)
Ha ez megvan akkor egy életkorodnak megfelelő portfólió. Minél fiatalabb vagy annál nagyobb a részvény aránya, de nem feltétlen egyedi részvények(etf). Ill. adóoptimalizálás miatt TBSZ.
Az előttem szólókhoz csatlakozva, egy kicsit a vésztartalék témát kifejtve. Bármilyen befektetéssel kapcsolatos könyvet a kezedbe veszel, vagy videót megnézel ezzel kapcsolatban, az első tanács pár havi vésztartalék összegyűjtése. Ha fiatal és egészéges vagy stabil munkahellyel, akkor ez 3-6 havi megélhetésnek megfelelő összeg kell legyen, ha idős, beteges, bizonytalan munkahellyel, akkor inkább 6-12 havi megélhetésnek megfelelő összeg. Addig amíg ez nincs meg, nem érdemes befektetésben gondolkodni. Miért kell ez? Ha megszűnik a munkahelyed, lebetegszel, vagy csak szimplán besokallasz, kiégsz vagy bármi egyéb váratlan történik, legyen mihez nyúlni és ne azon fájjon a fejed, hogy mit fogsz enni következő hónapban, azért mert kiesett a bevételed. Ebből következően a vésztartalékot alacsony kockázatú és likviditású eszközben kell tartani. Ez mit jelent? Ha szükséges, könnyen gyorsan készpénzzé tehető, a hozma alacsony, de stabil, így nem fogsz úgy járni, hogy épp esett az értéke, ezért buksz rajta, ha feltöröd a befektetést. Milyen eszközök teljesítik ezt? 1, készpénz Ft-ban: nem ajánlom senkinek, inflálódik, ha otthon tartod, kirabolhatják
2, készpénz €-ban, USD-ban, CHF-ban: sokkal kevésbé inflálódik mint a Ft, de macera a váltás, jól lehúznak vele, veszélyes otthon tartani
3, bankbetét Ft-ban: nem ajánlott, inflálódik, max. 1 havi tartalék, hogy legyen némi likvid tőkéd. Ha lekötötött betétként tárolod annak is minimális csak a hozama.
4, bankbetét, deviza számlán € vagy USD vagy CHF: ezekben szerintem már érdemes pár havi tartalékban gondolkodni. Hozama nincs, viszont sokkal kevésbé inflálódik, mint a mi kis Forintunk.
5, Magyar állampapír: némi hozama van, de azt nagyrészt elviszi az infláció. A semminél jobb
6, Euros állampapír. Bár kisebb a hozama, de Euroban, így összességében jobban jársz vele, mint a Forintos állampaírral.
Az utolsó kettő már alapszintű befektetés. A többi az nem számít annak.
Véleményem szerint ennyi. Mindenképpen olvass vagy nézz videót a témában, hogy legyél pénzügyileg tudatosabb, ne mástól várdd hogy megmondja a tutit, hanem tanulj hogy magabiztosan tudj a pénzzel és befektetéssel bánni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!