Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi volt ennek a konstrukciónak...

Mi volt ennek a konstrukciónak a lényege?

Figyelt kérdés

Most kezdtem el nézni a Nagy dobás című filmet. Az elején rögtön azzal kezdik, hogy egy jelzáloghitel alapú terméket dobtak piacra és hogy abban 1000 termék volt.


Ez mi?

Egyáltalán nem értem mi akar ez lenni és miért ment ekkorát?


szept. 14. 11:58
 1/2 A kérdező kommentje:

Na, már most egy fokkal jobb, ebbe csempészték aztán bele a szart.

De még mindig nem értem, hogy miért hoz 1000 termék többet, mint 1 ugyan akkora tőkével.

szept. 14. 12:09
 2/2 anonim ***** válasza:

Ezek értékpapírosítási szerződések. A bank a kihelyezett jelzáloghiteleit összegyűjti egy portfolioba, és bepakolja egy speciális célú entitásba. Ez a speciális entitás kötvényeket bocsát ki, amik többfélék, vannak az AAA-A- hitelminősítésű felső rétegek, a legalacsonyabb kamatlábbal, és vannak alacsonyabb minősítésűek BBB-C- besorolással, magasabb kamattal és van az alsó réteg (equity tranche) ami a legkockázatosabb.


Ahogy az adósok fizetik vissza a jelzáloghiteleiket, úgy ömlenek e pénzek a speciális entitásba, ami továbbítja e kifizetéseket a befektetőknek. Elsőként az AAA kötvények kamatát és törlesztőit fizeti, aztán a BBB és így tovább, “vízesés” szerűen fizet a befektetőknek. A maradékot kapja (ha van) az equity tranche befektetője.


A konstrukció lényege, hogy strukturálja a jelzáloghitel portfolio hitelezési kockázatát. A legfelső kötvényrétegek elvileg mentesek a hitelkockázattól, mert az lefölözi mindig a teljesítő adósok befizetéseit - cserébe nagyon alacsony kamatért. A legalsó réteg, az equity tranche pedig hivatott elnyelni az összes hitelezési kockázatot és egy elég spekulatív befektetésnek minősül, aminek akár egész magas hozama is lehet ha jobban teljesítenek az adósok a vártnál.


A probléma akkor van, amikor a mögöttes jelzáloghitel portfolio teljes egészében egy fos.. tele van nem fizető adósokkal, vagy később dől be a zöme mert jön egy gazdasági válság. Ekkor a befolyó törlesztések elégtelenek, nem nyelik el a veszteségeket az equity tranche befektetői hanem a veszteségek felszivárognak a jobb minősítésű kötvényekhez is - a BBB kötvénytulajdonosok sem kapják meg a kamataikat és az AAA kötvényekre se jut elég.


Ilyenkor ezeknek a kötvényeknek az árfolyama nagyot esik, mert senki nem akarja átvenni őket a pórul járt befektetőktől csak jóval olcsóbban, a szarul teljesítő mögöttes portfoliohoz igazítva az árazást.


A 2008-as válság során azok szakítottak nagyot, akik időben kiszúrták, hogy ezek a mögöttes jelzáloghitel portfoliok bedőlőben vannak, és hamarosan értéktelenek lesznek a jelzálogfedezetű AAA kötvények is, és ennek megfelelően elkezdték shortolni őket.

szept. 14. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!