Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mennyire gyakori, hogy 20...

Mennyire gyakori, hogy 20 évre vesznek fel emberek lakáshitelt?

Figyelt kérdés

Gondolkodok lakáshitel felvételén, azonban a törlesztő csak úgy tűnik barátságosnak ha 240 hónappal kalkulálok.

Korábban volt már lakáshitelem azonban csak 10 évre. 20 év nagyon távolinak tűnik.


Van valamilyen statisztika arról, hogy átlagosan hány évre vesznek fel ilyen jellegű kölcsönt az emberek?



júl. 21. 13:01
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%
Én is 20 évre vettem fel de folyamatosan törlesztek bele és ha minden jól megy akkor nem 20 hanem 10 év alatt ki lesz fizetve. Jól haladok.
júl. 22. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim válasza:
100%

Igaz nem most, hanem 5 éve én felvettem 16 milliót 20 évre, fix kamatozással. Vettem belőle egy (akkor) 32 milliós családi házat agglomerációban.

A keresetem azóta 800 nettó, nem is hiszem, hogy nagyon lejjebb menne (marketing szakértő vagyok, 10+ év tapasztalattal, ebből 5 év vezetői nemzetközi cégnél). Meg lett volna a teljes összeg a házra (korábbi lakásom eladásából), mindenki lehülyézett, hogy miért veszek fel hitelt. Azért vettem fel hitelt a felére, a másik feléből totálisan felújítottam, most a ház ér olyan 75-öt (ha begasz van eladom, visszafizetem a hitelt és még mindig marad 60 egy lakásra, kis házra), havonta fizetek 104 000 ft-t törlesztőre, de remélem 20 év előtt vissza tudom fizetni. Igaz úgy van kitalálva, hogy eleinte inkább kamatot fizetsz, a felétől meg már inkább a tőkét, szóval pénzügyileg nem is éri meg annyira mondjuk 15 év után előtörleszteni, mert akkor már a kamatot legombolták rólam.

Szerintem nicns baj azzal, ha valaki INGATLANRA hitelt vesz fel, ha reálisan, földhözragadtan úgy ítéli meg, hogy azt tudja majd fizetni. Ahhoz, hogy én ne tudjam fizetni, havi 300-at kellene keresnem nettóban jelenlegi pénzértéken, ami a mostani keresetemnél ~60%-kal kevesebb fizu. Nem igazán tudom elképzelni azt a helyzetet, hogy aktív munkavállalóként ennyire bezuhanjon a keresetem, ehhez a szakértelmemmel segédmunkásnak kellene elmennem, vagy pénztárosnak egy kisboltba (nem azért modnom, mert lenézem őket). Én pl félre is tettem fél évi hitel összeget(külön csak erre), valamint a bank is ad alapból 3 havi késedelmet, ennyi idő alatt ki lehet lábalni egy gondból, ha adódna.

Eleinte én is azt számolgattam, hogy basszus mennyi idős leszek, mire letudom, de aztán idővel már nem is gondolsz rá, egyszerűen csak levonják minden hónapban. Ha a törlesztőhöz képest stabil a kereseted, akkor nem fogsz vele foglalkozni, megszokott lesz. Ha évek múltán is idegeskedsz, hogy hamar elfogy miatta a pénzed, akkor túl magas a törlesztőd 20 évvel is és hülyeséget csináltál.

Szerintem nézd meg, hogy a szakmád, tudásod, esetleges továbbképzési lehetőségeid milyen jövőt festenek eléd és az alapján dönts. Nyilván egy váratlan betegséget nem lehet előre tudni, ezen felesleges is gondolkozni.

júl. 22. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
#12 Igen, havi 800 nettóra a 104 ezres törlesztő teljesen kényelmes. A gond ott szokott lenni, amikor valaki olyan balga, hogy a jövedelme 40%-át hitelre költi, aztán - mivel semmi tartaléka nincs - ha jön egy nehezebb időszak, akkor csak pislog, mint hal a szatyorban és viszik a házat...
júl. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Teljesen általános a 20 év, de nekem ez sosem jutott eszembe, mert a törlesztőt igyekeztünk az éppen aktuális élethelyzetünkhöz lőni és nem azzal foglalkoztam hány év lesz a futamidő, mert úgyis tudtam, hogy sokkal előbb kifizetjük, ha lehetőségünk lesz rá.

Anno a lakásunkra 12 milliót vettünk fel 20 évre, 5 év múlva eladtuk, elköltöztünk, ekkor volt még 4,6 millió a tőketartozásunk kb. Kifizettük. A családi házunkhoz 10 milliót vettünk fel 25 évre (magasabb kamat környezet, plusz van egy babavárónk is és akkor már volt egy babánk, anyagilag érzékenyebb volt picit a szitu, túlbiztosítottuk magunkat). Most járunk a harmadik évnél és jövőre végtörleszteni tervezünk. Szóval nem feltétlenül kell végletekben gondolkozni.

júl. 23. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
83%
Na jó, de ti marhára nem az átlagba tartoztok. A 25 évre felvett 10 millióból 4 év után még mindig vagy 9 millió a tőketartozás. Ha ezt ki tudjátok fizetni, az azt jelenti, hogy hatalmasat nőtt a jövedelmetek a 4 év alatt, hisz ha a 9 millát leosztjuk, az több, mint kétszerese a hitel havi törlesztőjének.
júl. 23. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

15# A gyakorlatban ez a mi esetünkben inkább azt jelenti, hogy elég lett volna 8-at is felvenni, de túlbiztosítottuk magunkat a gyerek miatt. Amikor láttuk, hogy rendben vagyunk, ezt a plusz 2 milliót rögtön visszafizettük, plusz volt még két 5-6 éve fizetett LTP-nk, feltörtük, az is ebben a landolt. A második gyerek érkezésénél jelzáloghitel elengedést is vettünk igénybe és folyamatosan gyűjtögettünk születési támogatásra az ep számláinkon, amiből a végtörlesztést tervezzük. Mondhatni "elkopik" különösebben nagy energia befektetés nélkül a hitelünk, némi előregondolkozással.

Egyébként tény, hogy átlag felett keresők vagyunk/voltunk, de nem kiugróan. (Plusz a gyerekvállalással az én jövedelmem jó része kiesett és a költség is több két gyerekkel, így ez azért már erősen csappant.)

10 évre is felvehettük volna, kitudtuk volna fizetni, de a mi biztonságérzetünk ilyen anyagilag "labilis" helyzetben ezt kívánta.

Nem is az a lényeg a mondandómban, hogy mi hány év alatt fizettünk, inkább csak az, hogy attól, hogy valaki aláír 20 évre, az nem jelenti azt, hogy fizetnie is kell, vagy fizetni is fog addig. Ha néha egy kis bónusz, karácsonyi pénz, örökség, lottó nyeremény, öngondoskodás, vagy akármi áll a házhoz, azt bele lehet dobni és egyre kevesebb lesz a tartozás...

júl. 23. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Én annak idején 25 évre vettem fel lakáshitelt és 5 év alatt visszafizettem.
júl. 23. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!