Házasságkötés előtt a párom kapott 2 millios összeget a cégére es azota nem fizette vissza. A cég mar szüneteltetve van. Azota mi összeházasodtunk es a közös ingatlanukra tették rá a végrehajtást. Az én részem nem vehetik el ugye?
Az ingatlan amiben lakunk 50-50%-ban van
Par napja jött a level miszerint az ő részére vegrehajtas került.
Itt lakunk a 2 gyermekkel.
Az én részemet nem vehetik el igaz?
Hisz nem közös tartotás..semmilyen formában nem szerepelt a nevem a cégében es akkor mi még csak jártunk..
Mi történhet?
Valaki esetleg tudna valamit irni
Ha cége vette fel a hitelt, a férjed akkor is lehet felelős a visszafizetésért. Pl. ha a cég betéti társaság.
De úgy gondolom, hogy ebben az esetben először a cég vagyonát kell végrehajtás alá vonni. (De ezekhez a céges dolgokhoz nem értek. Mint ahogy szinte semmihez sem. :-) )
A házastársad nem kért jogi tanácsot ebben az ügyben? Vagy legalább a volt könyvelőjét megkérdezhetné.
Emellett a kft ügyvezetője is felelhet korlátlanul is a vagyonával a céges ügyekért.
Alapjába véve szerintem az van, hogy a cég vagyonából nem tudják kielégíteni a tartozást,a cégvezető magatartása pedig nem utal arra, hogy rendezni szertné, így előtérbe kerül a kezesség, vagy rosszabb esetben a ügyvezető korlátolt felelősségének feloldása, ahogy az is szinte biztos, hogy kezességet aláíróként mint magánszemély szite mindnen hitelhez kérik az ügyvezető/és vagy tulajdonosok aláírását is.
Házastárs, élettárs, gyerek stb akor vizsgálják, ha pl vagyon kimentésről van szó. Tehát a hitelt pl nem fizeted, helyette ingatlant veszel más nevére.
A fentiek közül mind 3 esetben érintheti a 3.ik személyt is a végrehajtás.
"Az én részemet nem vehetik el igaz?
Így ebben a formában nem, egyet kivéve.
"Mi történhet?
Valaki esetleg tudna valamit irni"
Az van, amit a 14-es válaszoló írt. Alapból nem érinti a te tulajdonrészedet, hiába vagytok most házasok. A házassági vagyonközösséget nem úgy kell érteni végrehajtás esetén, ahogy sokan gondolják.
Egy végrehajtás esetén az ingóságokat érinti leginkább a "közös" fogalom. Tehát ha van egy autód, amit házasság alatt vettél, és nem tudod igazolni, hogy a különvagyonod része valamiért (pld. szülők kizárólag neked ajándékozták a pénzt, amiből vetted), akkor az bevonható a végrehajtásba. Vagy lefoglalható a TV, a hűtőszekrény, stb. amit nálatok találnak a végrehajtók. De ha bármilyen vagyontárgyról tudod igazolni, hogy nem "közös", akkor az nem foglalható le. Ha mégis legfoglalnának olyan vagyontárgyat, ami nem az adósé, vagy a tied, mint házastársé, és hirtelen nem tudod igazolni, hogy a különvagyonod része lenne, akkor a valódi tulajdonos igénypert indíthat a visszaszerzése érdekében.
Ingatlan esetén az van, amit a 14. válaszoló írt. Ha bizonyítható a vagyonkimentés (fedezet elvonása), akkor peres eljárás keretén belül érvényesítheti a hitelező az igényét a fedezetként szolgáló ingatlanra.
Fedezetelvonó per esetén van két fontos fogalom -> rosszhiszeműség/jóhiszeműség. Bizonyítani kell a rosszhiszeműséget egy fedezetelvonás esetén. Ha nem bizonyítható, akkor nem mozdítható semerre a te ingatlanban fennálló tulajdonrészed a férjed tartozása miatt.
#15
Látom, viszonylag értesz hozzá. Mit szólsz a 4-esben idézett PTK részlethez? Aszerint semmit nem vehetnek el a közös vagyonból. Van erről ellentétes törvényhely?
Kérdező!
A házasság alatt vettétek az ingatlant?
Olyan pénz is van benne, amit a házastársad a házasságotok előtt szerzett? Milyen arányban?
#16
Ptk. 4:39 §:
"A házastárs különvagyonát terheli a törvényen alapuló tartás kivételével az a tartozás, amely a házassági életközösség megkezdése előtt keletkezett jogcímen alapul."
A házasság előtt szerzett vagyon különvagyon. Terhelni ezt a különvagyont bíróság által megállapított tartási kötelezettség esetén lehet (gyerektartás, szülőtartás, rokontartás).
"Van erről ellentétes törvényhely?"
Nem tudok ilyenről.
A "közös vagyon" az életközösség kezdetétől hatályosul akkor is, ha a házastársak a házasságkötés előtt élettársakként éltek együtt.
A földhivatali ingatlan-nyilvántartás ilyen szempontból a legtisztább. Nincs enyém-tied. Oda az van bejegyezve egyértelműen, ami az egyént illeti. Nem lehet tárgya más személy tartozásának, hacsak nem adóstárs volt az ügyletben, vagy kezességet nem vállalt a tartozás megfizetéséért.
Nincs végrehajtó, aki be tudná vonni a házastárs ingatlanban fennálló tulajdonrészét egy eljárásba arra hivatkozva, hogy házastárs. Kivéve, ha fedezetelvonási céllal történt a tulajdonjog szerzés. Ebben az esetben is csak bírósági per keretén belül, ha megállapítható egyértelműen a rosszhiszeműség (vagyonelvonás).
Mikor állapítható meg? Csak egy példa:
NAV -> Adózó átvette az utólagos ellenőrzésről szóló értesítést. Az utólagos ellenőrzés megállapítással végződött (adóhiány, bírság stb.), míg az eljárást folyt, eltűnt az adózó vagyona.
Ilyen esetben nehéz bizonyítani a jóhiszeműséget. Ez még a bíróságnak is fedezetelvonás. :)
"A földhivatali ingatlan-nyilvántartás ilyen szempontból a legtisztább. Nincs enyém-tied. Oda az van bejegyezve egyértelműen, ami az egyént illeti."
De ha az ingatlant a házasság ideje alatt vették volna közös vagyonból, akkor az közös vagyon. Tehát, ha a bejegyzett tulajdoni hányad 50-50%-os, akkor sem a férj magánvagyona a ház fele. Vagyis, ha ez lenne az eset, akkor a férj tulajdonrészét sem lehetne végrehajtás alá vonni olyan tartozás miatt, ami a házasság előtt keletkezett.
Ez szerinted is így van?
"a bejegyzett tulajdoni hányad 50-50%-os, akkor sem a férj magánvagyona a ház fele. "
A magánvagyon az az, ami a házasság előtt már megvolt. Valamint az, amit házassági szerződés kötése esetén akként kezelnek. Ne keverjük össze a dolgokat, és erőltessünk olyat, ami jogilag aggályos.
Az ingatlan-nyilvántartásban mindenkinek a saját része van bejegyezve.
Nincs végrehajtó, aki rá tudja tenni a kezét az én részemre az ingatlanból a házastársam tartozása miatt.
Nem fogja csak úgy random X tartozása alapján a földhivatal bejegyezni Y tulajdonrészére a végrehajtási jogot csak azért, mert házastársak.
Azért írtam azt, hogy egy végrehajtás esetén a vagyonközösség nem úgy működik, mint például válás esetén az osztozkodás.
Gondolj bele, még a Ptk. szerint is kivétel, ha például a házastárs tudta nélkül vesz fel az illető hitelt és terheli meg az ingatlant. Ugyanis nem felel érte. Ha nem így lenne, akkor a teljes ingatlanra terhelnék rá a hitelt, nem pedig az egyéni tulajdonrészekre.
Az sem véletlen, hogy például a bankok egy hitelezésnél vagy adóstársat, vagy kezest kérnek. Hiszen tisztában vannak azzal, hogy hiába házas a hitelfelvevő és jogilag ilyenkor "minden közös", nem tudják végrehajtatni a másik fél tulajdonrészét.
Csak és kizárólag fedezetelvonás esetén van rá lehetőség. Ha eleve az volt a cél, hogy ne lehessen az ingatlant egy tartozás fedezeteként bevonni a végrehajtási eljárásba. Ehhez viszont bírósági ítélet kell.
A kérdező tulajdonrésze biztonságban van, ha nem adóstárs, és nem vállalt kezességet a tartozás visszafizetésére.
Ilyen pedig nem történt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!