Beteszek mondjuk 5 milliót az egyik állampapírba a bankba kiveszem az egészet mondjuk 5 év múlva lessz valami plusz pénzem belőle? Vagy még az 5 millió is elveszik? Érdemes ezzel foglalkozni?
Ha állampapírba akarsz pénzt tenni, ne bankon keresztül tedd. Egy csomó kezelési költséget levonnak, ami ekkora összegnél több tízezer forint is lehet a végére. Nyiss számlát az államkincstárnál, ingyenes az is, és a számlavezetés is.
Válaszolva az eredeti kérdésre: a jelenlegi helyzetben biztos, hogy több pénzt kapsz vissza 5 év múlva, mint amennyit betettél. Az állam csak akkor nem adná vissza, ha államcsőd lenne - amitől azért messze vagyunk, ráadásul mivel forintot adsz kölcsön az államnak, amiből technikailag akármennyit nyomtathat, ezért nem áll fenn a veszélye annak, hogy nem fognak kifizetni. A valódi kockázatot az jelenti, hogy nem tudod most, hogy mennyit fog az a mondjuk 6-7 millió forint érni 5 év múlva, mikor visszakapod a pénzed.
Az állampapír hozamokból megélni nem nagyon lehet, inkább csak abban segít, hogy kevesebbet inflálódjon a pénzed, mintha a párnacihában tartanád.
4: "Az állampapír hozamokból megélni nem nagyon lehet"
Mért nem?
5 millió hozamából nem, de ha már 50 millió?
@21:08
Akinek van annyi tőkéje hogy megélne az állampapír hozamaiból belőle, az valószínűleg okosabban fektetni be a pénzét mint hogy állampapírt vegyen.
#6
Azt, hogy nem lehet belőle megélni, hosszútávra értettem, és arra, hogy érdemi, reálértéken történő vagyongyarapodáshoz nem elég az állampapír.
Tegyük fel, hogy van 50 millió Ft-od, és számoljunk egy átlag 10%-os állampapírhozammal. Ebben az esetben ez évi 5 millió Ft-ot jelentene. Ha mindet kiveszed, az havi ~420.000 Ft-ot jelentene. Rövid távon ez nem rossz pénz, közép-hosszútávon viszont semmire nem elég. Az elmúlt 30 év tapasztalatai alapján 10 évente alsó hangon 2-3-szorosára nőnek az árak itthon. Ami azt jelenti, hogy ha mindig minden kamatot kiveszel, amit az állampapír nyújt, akkor 10 év múlva az a 420K már csak annyit fog érni valószínűleg, mint ma 210, 20 év múlva annyit, mint ma 105... stb.
Nyilván lehet mondani, hogy vannak olyan időszakok, amikor a jelenleginél alacsonyabb az infláció... viszont ebben az esetben a jellemző hozamok is alacsonyabbak, és messze nem lesz 10% körül se. Ha előrelátó vagy, és azt mondod, hogy nem veszed ki az összes kamatot, hanem valamennyit bent hagysz tovább kamatozódni, azzal nyilván csökkented a jövőbeni csökkenést, viszont a jelenben kevesebb pénzt tudsz kivenni.
Nyilván lehet azt mondani, hogy ha van mondjuk 10 milliárd forintod, akkor csak a kamatokból is megélsz, de ha így állsz hozzá, ez nem sokkal jobb, mintha annyit csinálnál, hogy felosztod a pénzt 40 egyenlő részre, és minden évben csak ahhoz az "1/40-ed" részhez nyúlnál...
7: Nagyon sokan vitték tavaly ingatlan helyett állampapírba, mert jobban hozott.
Mit tudsz, ami 18%-nál teljesen passzívan jobbat hozott tavaly?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!