Hol erdemes megtakarítást kötni,hogy kene elkezdjek felretenni?
24 éves vagyok,eddig éltem mint Marci hevesen mindig az aktuális fizumbol.
Felre tett penzem 0,szeretnek elkezdeni takarékoskodni.
Ez nekem egyedul nem megy,hogy gyűjtogessem a parnam ala a penzem,szeretnek elkezdeni spórolni,felre tenni,nyitni egy megtakarítás szamlat.
Az a baj hogy annyira vakon vagyok ehhez az egész témához,sose beszélt velem errol senki.
Átlag 400 ezret keresek egy hónapban. Fix kiadasaim:
65 ezer a szobám,
20 a telefonszámlám
15 kb amit iqosra koltok egy honapban ( nem ezen szeretnek spórolni most)
Fix gyogyszereim azok kb havi 15 ezer,de ezt általában 6 vagy 3 hónapra elore szoktak felírni és úgy váltom ki,egyben nagyobb összegért.
Disney plus,Spotify,meg a K&H amit levon minden honapban az 2-2–2 ezer kb,lehet kicsit több nem tudom pontosan melyik mennyi.
Amit el kell engedjek,a felesleges ruha és cucc vásárlás amire igazabol nincs szuksegem csak pillanatnyi bolgosag.
Étterem,mozi szórakozás stb…ezt is tudom redukálni,bár erre annyira nem szorom a penzt,jobban szeretem az itthon filmezos,főzőcskés estéket,tegnap is pl 10 ezer forintbol tok jol bevasaroltam( levest,fasirtot,krumpli puret keszitettem ami mára is maradt)
Enni alapvetően megprobalok a meloban.
Tehát felre kene tudjak tenni valamennyit mindenkepp,de annyira nem foglalkoztam ezzel hogy nem tanultam meg hogy kell,anyukám meg szegény egyedul nevelt vilag életében es nem túl fényes az anyagi helyzete,sose foglalkozott ő sem ezzel hogy megtanitson ezekre.
Köszönöm a tanácsokat!
24/l
1. Kiszámoló akadémia előadásait nézd végig
2. Nyiss egy egészségpénztárat és a gyógyszereket azon keresztül vedd.
3. A fizud 20%-t kezd úgy, hogy berakod állampapírba hónap elején.
Amit leírtál az 106 ezer + kaja és ebben a 106-ban már benne van 35.000 forint kiadás, aminek egy jó része nem létszükséglet (a 20.000-es telefonszámla nagyon magas, mi otthoni nettel 2 telefonszámlára 12.000-t fizetünk).
A kaja legyen 150.000, szórakozásra 50.000, még úgy is félre kéne tudnod rakni, havi 90.000-t, és akkor nem húztad meg a nadrágszíjat. Kezd el írni, hogy mire mennyi megy el és tételesen végiggondolni, hogy hol tudsz redukálni.
Amúgy bocsi, de hol vásároltál be és mit? :) Most olvasom, hogy 10.000 forintból kihoztál egy leves + fasírtot, amiből mára is maradt?
Tegyük fel 3000 forintért veszek darálthúst egy kg-ot + 800 forintért egy kg krumplit + fél kg csirke mellet 600 forintért meg egy leveszöldséget legyen 800.
Ez még mindig csak a fele árban és ebből nem csak két ember tud azért enni.
Nyiss egy értékpapír számlát valamelyik banknál, és a tőzsdén vegyél Vanguard FTSE All World USD ACC ETF-et (VWCE néven is fut).
Bence Balázs youtube csatornáját is ajánlom.
Revolut vagy Wise számlát nyiss, ott mindig válts HUF-ot EUR-ra vagy USD-ra.
Értékpapírszámlát nyiss egy brokérnél (nem banknál), és ott TBSZ-t indíts, azon vedd az ETF-eket és részvényeket az EUR vagy USD-ből, amiket a Revolutról beutalsz oda. A Lightyear nevű broker egyelőre szinte teljesen ingyenes. A hazaiak közül KH értékpapír, vagy Erste Investment jók, de ezek nagyon drágák ha nincsenek milliós portfolioid. IBKR a legjobb, de ott a TBSZ nagyon drága szintén egy bizonyos vagyonméret alatt.
Államkincstárnál is nyiss számlát, a magyar államkötvényeket ott tudod a legolcsóbban vezetni, nincs számlavezetési díj, se egyéb díjak, jutalékok.
Bankodat cseréld le olyanra, ahol el tudsz érni ingyenes számlavezetést.
Egészségpénztárt is indíts, gyógyszerek azon keresztül veendők
Kezdetnek nyiss értékpapír számlát a magyar államkincstárnál, mivel 0 a költsége és van lehetőség legalább a magyar hivatalos "éves" inflációnak megfelelő kamatot kapni.
Leírásodból nem egyértelmű, hogy hosszú, avagy rövidtávra keresel befektetést, illetve mennyit szánsz rá egy hónapban?
Hosszútávon képbe jöhet a tőzsde, ami után tanulhatsz youtube-on (pl Bence Balázs, Pénzügyi fitness, Elemzés központ), avagy szakirodalomból (pl. Benjamin Graham, az intelligens befektető).
Miután ezeket átnézted, még nem fogsz tudni befektetni, de ad egy jó alapot, hogy mire kell odafigyelni. Fél-egy év alatt önszorgalomból meg lehet szerezni a szükséges tudást.
#3-as vagyok, nekem Random Capital-nál volt számlám, csak ugye az Erste felvásárolta a céget. Nem érzem, hogy hú de nagy díjak lennének amúgy, és az interactive brokers meg hasonlóknál ahol értékelhetetlen az ügyfélszolgálat, meg futhatsz a pénzed után ha van valami, mert külföldi, biztos nem nyitnék számlát. A revolutra is áll ez, hány történetet hallani, hogy zárolják a számláját az embernek és bizonyítgatnia kell, hogy honnan van a pénz, és még akkor se 100%, hogy feloldják a zárolást.
Úgyhogy én mindenképp bankot ajánlanék, az sokkal biztonságosabb, az OBA meg egyéb biztosításokról nem is beszélve.
Első
A premium egészségpénztár kártyát javasolta barátom pont egyik nap,azt megcsinalom:)
Bevásárlás pedig:
Lidl,sargaborso,répa,krumpli,leves kocka
Daralt husi 1000 grammos,akcios zacsis kenyer bele,fűszerek voltak otthon,tejfol meg egy vaj a krumplipurehez.:)
Hoztam még ezt azt,joghurtot turo rudit és így tok jol kijott :)
#7 Ezért nem érzed. Négy helyen lehet ma halandó embernek, aki nem milliárdos tőzsdézni.
Erste, KBC, Lightyear, IBKR. Az OTP-hen mi nyitottunk 3 millióval nulla forintra jött ki a kamat annyi rajta a költség (havi 5000 forint csak a számlavezetés meg a brókerhez a hozzáférés, ha nem otp alapba akarod berakni. Ha alapba akarod berakni, akkor meg ilyen vackok vannak, amiket az otp áraz össze-vissza és 18 %-os inflációnal hoz 5%-ot) + állományi díj + befektetésnél kezelési költség.
A tanács az kéne legyen amúgyis, hogy nyisson egy TBSZ-t, de oda ne havonta pakolja a megtakarítását, hanem negyed/félévente.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!