Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Örökölt hitel behajtása?

Örökölt hitel behajtása?

Figyelt kérdés
Apa után 4 gyermek öröksége egy lakás fele és 3 különböző tartozás bank felé. Az egyik ezekből jelzálog így az ki lett fizetve. Ez önmagában nagyobb összeg az örökölt lakrész értékénél, de a bank még így is követelőzik a többi (egyéb fedezet nélküli) hitel után. Ugye mivel csak a pozitív örökség értékéig felel az örökös az örökölt tartozásért, ami ebben az esetben "túl is lett teljesítve", akkor a bank nem tud behajtani semmit? Mégis bírósággal fenyegetőznek. Elég ha nem vesszük figyelembe/át a banki leveleket?
2023. júl. 17. 12:59
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
69%

Az egyes válaszban tisztán, világosan, magyarul ott van minden.


Ha elfogadtad az örökséget, akkor azzal a vagyont is és a tartozást is elfogadtad.


"A tartozásért csak az örökölt vagyonnal és annak értékéig felel az örökös."


Ez azt jelenti, hogy ha visszautasítod az örökséget, akkor a vagyonból rendeződhet a tartozás egy része, a többi részével pedig nem tartozol. De ennek az az intézési módja, hogy nyilatkozol arról, hogy lemondasz az örökségről.

2023. júl. 17. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:

Nem, nem azt jelenti. Ha visszautasítom akkor nem hívnák örökölt tartozásnak.


Fontos azonban azt is tudni, hogy az örökös csak az örökölt vagyon erejéig felelős a megörökölt tartozásokért, ennek a szabálynak az a célja, hogy ne kerüljön hátrányosabb helyzetbe az örökös az örökléssel, hiszen nem tehet arról, hogy az örökhagyónak milyen tartozásai voltak.


A fentiek példával azt jelentik, hogy ha az örökség például 600 ezer forint készpénz, egy 4 milliós autó és egy 10 milliós lakás, de az örökhagyónak 30 millió Ft kölcsöntartozása is van, akkor a hagyaték erejéig, azaz 14.600.000,- Ft értékig felel az örökös és nem a 30 millió Ft-ig.

2023. júl. 17. 14:25
 13/26 anonim ***** válasza:
54%
A hagyatek soran szamszerusitik a vagyont es az adossagot. Ha vagyon erteke 10millio az adossage meg 20, akkor orokosodeskor max 10millioig kell fiztni az orokosnek. A maradek 10milliot bar kovetelheti a bank vagy maganszemely de jogi uton nem tudja behajtani. Kuldozgethet levelet de mast nem tud tenni.
2023. júl. 17. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

@12


Ahonnan ezt kimásoltad, ott az is le van írva, ami az egyes válaszban.


Végig kellene olvasni...

2023. júl. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:
De senki nem vitatja, hogy örököltem a tartozást is. Tisztában vagyok vele 0. perctől, nem is ez a kérdés. Viszont az örökölt vagyon értékét már befizettem az örökölt tartozásba és mint ahogy már más megválaszolta, ezt közölnöm kell a bankkal is, hogy ha azt akarom, hogy engem békén hagyjanak.
2023. júl. 17. 14:42
 16/26 anonim ***** válasza:
78%
Akkor egyszerű a dolog, tedd azt!
2023. júl. 17. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:
Igen, most már tudom, ez lett volna a kérdésem lényege, hogy ezt megtudjam.
2023. júl. 17. 14:46
 18/26 krwkco ***** válasza:
43%

Szerintem bőven vannak itt aggasztó kérdések. Elfogadtad az örökséget és csak az örökség erejéig felelsz a tartozásokért. Ez eddig igaz. De azt kizártnak tartom, hogy ilyen esteben az örökös dönthetne arról, hogy az egyik tartozást teljesen visszafizeti, a többire meg semmit. Nagy az esély, hogy ezzel hibát követtél el. Irány egy ügyvéd.

Másrészt: Az ingatlan esetében kialakult egy osztatlan közös tulajdon. Nagy kérdés, hogy a társtulajdonosok mondhatják-e azt, hogy ha én kifizetem a tartozás negyedét, akkor senki nem követelhet tőlem többet. Szerintem ez ennél bonyolultabb. Irány egy ügyvéd.

2023. júl. 17. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 krwkco ***** válasza:
43%

Meg is találtam a ptk-ban.

"7:95. § [A hagyatéki tartozások kielégítésének sorrendje]

(2) Abban a csoportban, amelyben valamennyi tartozás teljes kielégítésére nincs lehetőség, kielégítésnek a követelések arányában van helye."

"7:97. § [Az örököstársak felelőssége]

(1) Az örököstársak a közös hagyatéki tartozásokért mind a hagyatéki osztály előtt, mind azt követően egyetemlegesen felelnek."

"7:98. § [Kielégítés az örökös által]

(1) Az örökös a tartozásokat a kielégítés sorrendjének megtartása nélkül elégítheti ki addig, amíg felteheti, hogy a hagyatéki tartozásokat a hagyaték teljesen fedezi,...

(3) Ha az örökös ezeket a szabályokat felróhatóan megszegi, az emiatt kielégítetlenül maradt hitelezővel szemben egész vagyonával felel."

Röviden: bajban vagy. Keress ügyvédet.

2023. júl. 17. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:
Dehogy vagyok bajban. Persze én befizetem a tartozás 60%-át, a többiek meg semmit és én vagyok bajban...
2023. júl. 17. 17:32
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!