Ilyenkor mi van? Más házán van másnak a tartozása hogy lehetséges ez? Vagy történt valami ügyvédi mulasztás?
3éve a szüleim egy magánszeméllyel megegyezve ügyvéd által vettek havi részletre egy házat, be is lett jegyezve a tulajdonlapban tulajdonjog fenntartással való eladás
A probléma az, hogy fél éve rákerült a vett házra a tulaj miatt kb 600ezer ft tartozás
Voltak ügyvédnél, ott aláírták az adásvételit (kilett fizetve az utolso reszlet itt) és beleírták a szerződésbe, hogy az eladó (volt tulaj) teljes egeszeben magáénak elismeri azokat a tartozásokat
De kifizetni nemtudja jelenleg
Aztán elmentek a végrehajtóhoz anyámék az meg aztmondja nemtudja levenni a házról a tartozást
Amíg a tulajdonjog nincs bejegyezve a vevők javára, addig az az ingatlan az "eladóé", hiába van bármi széljegyen.
Ha az eladó idő közben tartozást halmozott fel, jogos az, hogy a tartozás miatt lefoglalják az ingatlant, tehát bejegyzik rá a végrehajtási jogot, hiszen az ingatlan jogilag még az övé.
"tulajdonjog fenntartással való eladás"
Ez pontosan azt jelenti, hogy az eladó addig fenntartja a tulajdonjogát az ingatlanon, amíg azt teljes egészében ki nem fizeti a vevő. Miután kifizette, írásban hozzájárulását adja ahhoz, hogy a vevő(k) tulajdonjogát bejegyezzék az ingatlanra. Onnatól kezdve nem terhelhető az ingatlan az előző tulajdonos tartozása miatt. Addig jogilag igen.
Ha a régi tulajdonos nem fizeti meg a tartozását, és ez által nem lesz tehermentes az ingatlan, az új tulajdonos adott esetben tűrni köteles, hogy a hátralék kiegyenlítése érdekében a végrehajtó árverésen eladja az ingatlant a régi tulajdonos tartozása miatt.
Lehetőséged:
- Kifizeti valaki a régi tulajdonos helyett a tartozását, miután az új tulajdonos nevére került az ingatlan, majd polgári peres úton megpróbálod behajtani a régi tulajdonoson azt, amit kifizettél helyette.
Ha van az adásvételi szerződésben kikötés arra nézve, hogy mi az eljárás akkor, ha a törlesztési idő alatt az eladó miatt megterhelik az ingatlant, akkor az a mérvadó. De szinte biztos, hogy kizárólag polgári peres úton tudod érvényesíteni az igényedet az eladóval szemben. Sajnos...
... talán egy járhatóbb út:
Ügyvéd előtt megegyeztek az eladóval, hogy minden olyan összeg, ami a szüleid tulajdonjogának bejegyzéséig teherként megjelenik az ingatlanon, csökkenti a vételárat, levonásra kerül belőle.
Nem tudom, hogy szüledig hol tartanak összegben a kiegyenlítésnél. Talán még menthető a dolog. A végrehajtó pontosan meg tudja mondani, hogy az aktuális tartozás mennyi, mert nem csak azt kell kifizetni, amennyi az ingatlanra rákerült, vannak járulékos költségei is a dolognak.
Én lehet, hogy így indulnék neki a dolognak, minél előbb. Kényszerítsétek kemény ráhatással az eladót, hogy egy ilyen megállapodást írjon alá ügyvéd előtt. Ha aláírta, kifizetném a végrehajtót, hogy törölje a végrehajtási jogot. Nyilván ezzel az összeggel csökkenteném az eladó felé való fizetnivalót. De ezt papírozzátok le ügyvéd előtt. Mondjátok az eladónak, hogy ellenkező esetben polgári pert indítotok ellene. Járhat majd bíróságra. Hátha hatni fog rá a fenyegetés.
Fentebb írta a kérdező, hogy az ügyvéd előtt - amikor elismerte az eladó a tartozás - ki lett fizetve az utolsó részlet is. A kérdés: amikor kiderült az ingatlan megterhelése, miért fizették tovább a részleteket? Ott és akkor kellett volna ügyvéd előtt tisztázni a továbbiakat.
Polgári pert pedig szerintem nem kell indítani; ha van tartozáselismerő nyilatkozat, lehet vele menni a közjegyzőhöz és végrehajtást kérni. (Fizetés, nyugdíj, stb)
" beterhelték a házat 600k-val2
Kicsoda? Bank vagy szolgáltató?
Nézd, ügyvéd csinálta az adásvételt, nála már van egy kifizetett szolgáltatásotok, őt is meg kell kérdezni erről, hogy ez most mi.
Meg aki beterhelte, azt is.
A szerződésben nyilván benne van, mikor száll át a tulajdonjog apádra, és onnantól az eladó nem tekintheti saját tulajdonnak az ingatlant.
Én azt tudom elképzelni, hogy esetleg egy korábbi tulajdoni lapot elfogadtak tőle, amikor fedezetnek ajánlotta a házat, de hát ez akkor is csalás, hiszen ő tudta, hogy már eladta a házat, tehát nem az övé.
"Ügyvéd előtt megegyeztek az eladóval, hogy minden olyan összeg, ami a szüleid tulajdonjogának bejegyzéséig teherként megjelenik az ingatlanon, csökkenti a vételárat, levonásra kerül belőle."
Ez logikus és ezért szerintem törvény is így rendelkezik, tehát csak érvényesíteni kell.
Nem hiszem el, hogy van ingatlanos ügyvéd, aki ezt ne kötötte volna ki a szerződésben ebben az esetben, ha törvény nem így rendelkezne.
"Ügyvéd előtt megegyeztek az eladóval, hogy minden olyan összeg, ami a szüleid tulajdonjogának bejegyzéséig teherként megjelenik az ingatlanon, csökkenti a vételárat, levonásra kerül belőle."
Ez mind oké, de fentebb írta, hogy az utolsó részlet is megfizetésre került.
Ezért kérdeztem fentebb, hogy miért fizették meg az utolsó részleteket, amikor már tudták, hogy az ingatlanra teher került? Legalább annyival beljebb lettek volna.
Bocsanaut
Utolso reszletet ugyved elott adtak volna, es akkor derult ki hogy van terhelés a házon
Emiatt az ugyved irt egy olyan papirt, hogy az utolso reszlet belemegy a terhelésbe, és az eladó elismeri vállalja a tartozást és azon lesz h rendezze
Vagyis ez a lényeg benne
De ha nemtudja akkor a házon marad a tartozás
A tulajdon jog atszallt mar
Hát a szüleidet jól átvágták. Beszélj egy normális ingatlanos ügyvéddel, mert itt a foteljogászok maximum jó irányba tudnak elindítani, de az sem biztos.
Egy a tuti, ezt nagyon meg fogják szívni, rengeteg utánajárás, plusz pénz és fejfájás lesz mire ez megoldódik.
Nyilván az eladónak nincs mása, amin be lehetne hajtani ezt a tartozást, ezért a végrehajtó nem fogja csak így bemondásra hagyni, hogy az ingatlan tehermentessé váljon.
Ha ez így működne, gyakorlatilag nettó pénzmentést lehetne intézményesíteni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!