Hosszú távú megtakarítás kapcsán kérdések?
Egyszer megtalált egy "tanácsadó", aki kiokullálta h kb 6-7 éves megtakarítás során olyen sok pénzt össze tudok gyűjteni, hogy egy x milliós lakás árát a kb 15%-os hozammal elérem. Pár dolog nem volt nekem tiszta...
1. A havonta befizetendő összeg végig állandó? Pl indulok 100k-val, 5 év mulva is ugyanazt fizetem? Ők találják ki h mennyit kell fizetnem ha változik? Inflácio arányosan változik?
2. Nagyon szép h eléri a kitűzött összeget a megtakaritás, csak gyanítom a lakás ára is követni fogja az infláciot (gazdasági válság okozta hatásokkal, állagromlásrol ne beszéljünk, vegyünk egy ugyanolyan állapotú, korú stb lakást). Tuti h 6-7 év alatt 30-50%kal nő az ára. Ezzel kapcsolatban mit érdemes tudni? Vagy mi a helyzet e téren?
3. Folyton magyarázta a nagyon szép szinusz görbékkel a hozamot, h az átlag 15%. És ha nem annyi? Ha a görbe éppen lefelé ivel mikor kivenném mi van?
Köszi a válaszokat, remélem érthető mi nem tiszta :)
Na, egy ilyet kezdett el a férjem is fizetni.
csak ott nem lakás, hanem 10 millió volt a vége.
10 éves volt, persze emelkedő részlettel.
A végén a válság miatt, nagyjából annyit kap vissza, mint amennyit befizetett.
És akkor hol a kamat?
Persze atanácsadó azóta már túl van az üveghegyen....
Az ilyen típusú tanácsadók tuti jól élnek a hazugságokból, de ezeket messze kerüld el.
1. A részvények hozamainak nagyságára garancia nincs. Az is lehet, hogy nő az érték, de csökkenhet is a pénzed értéke, ha nem figyelsz és nem intézkedsz időben. Erre már vannak jó technikák és léteznek hozam garanciás befektetések is. Az utóbbi azt jelenti, hogy bizonyos időközönként az esetlegesen elért hozamokat rögzíti, fixálja a rendszer, de arra itt sincs garancia, hogy egyáltalán lesz hozam.
2. Az összes ilyen típusú befektetés akkor kamatadó mentes, ha legalább 10 éves a futamideje.
3. Az összes ilyen szerződés legalább 10 éves futamidejű és ha idő előtt kiveszel a pénzből, vagy megszünteted a szerződést, akkor különböző szankciók léphetnek fel, pl visszavásárlási értéken történik a szerződés megszüntetése, ami nem túl előnyös.
4. Az inflációt lehet követni a díjak emelésével, amit évente felajánlanak, de ezt elfogadni nem kötelező. (El kell utasítani, ha valaki nem akarja, mert ha ezt nem teszi, akkor automatikusan emelik minden évben a díjakat.)
Mivel most gazdasági válság van, a részvények értéke alacsony. Hosszú távon valószínűsíthető, a tapasztalati adatok alapján lehet akár nagymértékű emelkedés is, de ez sem biztos.
Senki nem fog aláírni olyat Neked, hogy garantálja az évi 15%-os hozamot.
Láttam olyan befektetési alapot, ami 2-300%-ot hozott egy évben, de olyat is, ami 80%-ot esett fél év alatt. Mivel az alapok közötti váltás megengedett, egy jó tanácsadó segítségével, de akár önállóan is lehet szép hozamokat elérni azzal, hogy alacsony áron vásárolunk, magas árfolyamon pedig kimentjük a megtermelt hozamokat biztonságos alapokba.
Senkit nem szeretnék lebeszélni a befektetésekről, sőt! Kiváló megtakarítási formák, befektetések léteznek, de mindenképpen tisztában kell lenni a működésükkel annak érdekében, hogy ne érjen senkit meglepetés.
Aki kisebb rizikót szeretne vállalni, annak is vannak lehetőségek, de azoknak tudomásul kell venni, hogy a biztonság érdekében alacsony hozamra számíthatnak.
Biztonság
magas hozam
rövid futamidő
Ebből egyszerre csak 2 dolog érvényesülhet egyszerre
Egy hiteltanácsadó, aki kicsit a befektetésekhez is konyít:)
Akkor egyáltalán van olyan megtakarítás, ahol a pénzem legalább a reálértékét megőrzi? Vagy fogadjam el hogy hitelt kell felvenni egy lakáshoz?
Mivel járok jobban? pl 6-7 évig havi 100k huf megtakaritás plusz 40-50k albérletre fizetés, vagy pl 7 milliónyi hitelt fizethetek havi 100k-val 15 évig?:S
Léteznek megtakarítási formák, amik megőrzik a befizetések reálértékét, csak kérdés, Te mit értesz reálértéken. Ha azt várod el, hogy garantáltan lakást tudj venni a befektetésedből, megtakarításodból x év múlva, erre nincs garancia, hiszen a lakásárakat nem lehet megjósolni, az viszont biztos, ha megtakarítasz, lesz lehetőséged dönteni, hogyan lépj tovább, ha viszont nem raksz félre semmit, nem lesz min gondolkozni, hogy mire lenne érdemes költened.
Örök érvényű igazság, hogy pénzből lehet több pénzt csinálni, a semmiből nehéz.
Ahhoz, hogy érdemben válaszolni tudjak Neked, pár dolgot tudnom kellene rólad.
Felvázoltad, hogy tudnál havi 100EFt-ot félretenni és ez mellett még 40-50EFt albérletre is futná.
Ha ezek a számok valósak, akkor azt kellene tudnom, mióta van ennyi bevételed és mennyire mondható ez stabilnak és Te mennyire vagy stabil, megbízható, céltudatos?
Ha több éve ennyi a bevételed, akkor ebből mennyit sikerült már félretenned, vagy ha nem tetted félre, mire költötted?
Ha még csak most keresel ennyit és most határoztad el, hogy lakásra gyűjtesz, akkor azt tanácsolnám, hogy ne válassz olyan megtakarítási formát, amiből csak veszteségek árán tudsz kiszállni. Először tedd próbára magad, mennyit tudsz tartósan félretenni és csak utána gondolkodj megtakarításon.
Sokféle élethelyzet, embertípus létezik, használható pénzügyi tanácsot csak annak szabad adni, akinek ismertek a körülményei, a szokásai és a személyisége.
Jelen pillanatban pl, akinek van pár milliója és esetleg hitelképes is, annak érdemes ingatlant venni saját célra, de befektetési céllal is, mert most olcsón lehet használt lakásokat venni. Sokkal erősebb a kínálat, mint a kereslet. Rengetegen szeretnének megszabadulni az ingatlanaiktól, akiknek pl problémájuk van a deviza hitelükkel, vagy egyéb megélhetési problémáik vannak.
Lehet venni pl végrehajtásos, vagy bedőlt hiteles lakásokat is mélyen ár alatt.
A variációs lehetőségek igen szélesek annak, akinek most pénze van, vagy kellően hitelképes.
Igazából még csak most kezdek el dolgozni, a számok nagyságrendileg helyesek, az, hogy a 100k-ból lesz-e 110, vagy 90 lesz, nemsokára kiderül :)
Én is úgy gondoltam, hogy fél-egy évig csak magamnak rakok félre, ez idő alatt kiderül mi az az összeg ami megy, stabilizálódik-e a munkahely stb, és ez után kezdenék el valami megtakarítást. Most még csak próbálom összerakni magamban, hogy is működik ez :)
Amúgy reálértéken azt értem, hogy tejet, kenyeret stb nagyságrendileg ugyanannyit tudok-e venni egy év múlva a kamatoztatott tőkémből, mint most.
Egyébként erre az említett fél-egy éves időszakra mit érdemes kezdeni a pénzzel? Ágy alá dugni?:)
Ja és köszi a válaszokat!
Ágy alá is dughatod, de akkor már mindenképpen jobb, célszerűbb, ha egy folyószámlán időszakosan lekötögeted, ahová a béred érkezik.
Érdemes folyószámlát nyitni, oda utaltatni a bért, a folyószámláról lehetőleg csak olyan dolgokra költeni, ami a mindennapi megélhetésre szükséges, a többit pedig szépen lekötni.
Mindez azért jó, mert ha valaha úgy döntesz, hogy egyszer csak hitelre is szükséged lesz akár a lakáshoz, akár másra, akkor komoly előnyt élveznek azok(magasabb hitelösszeg, alacsonyabb kamat), akiknek szép, tiszta a bankszámlamúltjuk.
Erre pl érdemes odafigyelni, hiszen egy folyószámla havi díja minimális azokhoz az előnyökhöz képest, amik hozzá kapcsolódhatnak.
Szívesen, máskor is:)
Ha úgy adódik, hogy később is tanácsra van szükséged, írj bátran, engem megtalálsz:)
mikor mi elkezdtük gyüjtögetni a pénzünket, egyszerű takarékszövetkezetbe tettük.
Ott nem volt SEMMI más felmerülő költség, és a kamat is elég jó volt.
Egy folyózámla kamatához képest biztosan.
Ráadásul, ha majd a folyószámládról kiveszed a pénzt, hogy valami értelmesebbe fektesd, olyan költsége lesz, hogy a kamat nem biztos, hogy kiállja.
Az előző válaszok eléggé kimerítőek voltak, nem is igazán tudok mit hozzátenni! Én független alkusz vagyok, és eléggé szomorúan hallom, hogy még most, a válság óta is vannak "tanácsadók", akik tizen százalékos kamatról beszélnek :( Örülök, hogy a Te józan gondolkodásod megkérdőjelezte ezt!
Amennyiben érdekel, hogy a Te céljaidat figyelembe véve milyen megtakarítási programokat tudok Neked ajánlani, illetve szeretnéd körüljárni ezt a témát (hogy amikor összeáll a rávaló, akkor már tudd mit kezdesz vele) akkor keress meg, én szívesen segítek Neked! Ez természetesen Neked semmibe nem kerül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!