Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Érvek a lakáshitel mellett az...

Érvek a lakáshitel mellett az albérlettel szemben?

Figyelt kérdés

Az albérletre azt mondják, hogy kidobott pénz, sosem lesz az enyém, más zsebét tömöm, stb.

De mi a helyzet a lakáshitellel? Most kalkuláltam ki, ha felvennék 30 millió hitelt mondjuk 25 évre, akkor 51 milliót fizetnék vissza a legolcsóbb esetben is. Kevesebből nem jövök ki budapesti lakás esetén, igényesebbet nem kapni 40 millió alatt. Akkor ez a 21 millió nem kidobott pénz? Ez még az inflációval számolva is rengeteg pénz (szerintem).


A konkrét kérdés az lenne, hogy nagyon fontos-e fiatalon, pályakezdőként kuporgatni, hogy minél előbb meglegyen az önerő a hitelhez, vagy inkább éljek jobb színvonalon albérletben a fiatalabb éveimben, és majd 30 felett is ráérek kuporgatni és lakást venni ( amikor már várhatóan amúgy is jóval többet fogok keresni, így hamarabb összejönne az önerő).



2022. jan. 30. 00:43
1 2 3
 1/28 A kérdező kommentje:
A jelenlegi albérletem bérleti díja egy évre 1.4M Ft, vagyis a 21 millióból amit a kamatokra kifizetek, 10-15 évi lakásbérlés jön ki. Nem értem, hogy akkor mi olyan jó buli ebben a lakáshitelben.
2022. jan. 30. 00:46
 2/28 anonim ***** válasza:
75%
További alternatíva, hogy veszel egy igénytelenebb lakást, spórolsz hozzá, majd az eladásával veszel egy jobbat. Én egyébként bérelnék a helyedben (jelenleg is ezt teszem), csak mondom, hogy ilyet is lehet.
2022. jan. 30. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
79%

Az albérleti díj növekedhet az évek során. Lakáshitelnél van fix törlesztőrészletű.

Albérlet 25 év alatt biztosan több, mint 25*1,4M=35 millió Ft.

Lakáshitel 25 év alatt 51 millió Ft.

Különbség legjobb esetben is 16 millió Ft.

25 év múlva albérlet esetén nem lesz ingatlanod és a legjobb esetben is 16 milliód, persze ez irreális mert 25 év múlva az albérlet biztosan nem lesz évi 1,4 M Ft.

25 év múlva lakáshitel esetén lesz egy ingatlanod.

2022. jan. 30. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
73%
3 Kihagytad hogy rengeteg karbantartás adó és egyéb hasonló költség felmerülhet egy épületen 25 év alatt. Meghalt a kazán, beázik a tető, eldugult a wc, kirohadt az ablak, stb. Az ingatlan befektetéssel foglalkozó cégek kb 5-10 % nyereséget tudnak elérni évente. Amikor utoljára néztam elérhető volt lakáshitel 3% kamattal. Igy megmarad 2-3 %. Ha van pénzed megéri ingatlant venni, mert jobban jársz mint egyébb hasonló biztonságú befektetéssel, de mindenkép saját lakáshóz ragaszkodni is rosz döntés. Vesszel egy lepukkant ingantlant drága hitelre, és máris minuszba vagy.
2022. jan. 30. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem ez attól függ. Most 120 ezer az albid azt írod. Ha ennél sokkal több pénzt félre tudsz rakni lakásvásárlásra, akkor nem éri meg felvenni a hitelt most, hanem gyűjts még. De ha meg csak 600 ezer-1.2 millióval nő az évi megtakarításod, az nem igazán növeli a hiteled mértékét (igen, ezzel össze lehet kuporgatni a 25-30% önerőt, de ennyi)...

Nem tudom milyen terveid vannak, de 25 évre hitelt felvenni erős. Szeretnél házasságot, családot 10 éven belül? Mert akkor egy ennek megfelelő lakást kéne már most vásárolni, ha tudsz...

Kb. a legjobb az lenne ilyen esetben, ha tudnál venni 3 külön nyíló szobás lakást, és kiadnál belőle 2 szobát másoknak, így szépen letornáznák a havi törlesztődet.

De tényleg az a kérdés, hogy milyenek a 10 éves terveid, és mennyit tudsz félretenni lakáscélre az albérleti díjon felül.

2022. jan. 30. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
18%
Például mi havi fél milliót teszünk félre lakásra, barátnőméknek meg semmi sem marad. Mivel még nem olyan fontos a lakás, nekünk megéri 3 év múlva venni, amikor 15 millióval több pénzünk lesz, de barátnóméknek meg nem éri meg húzni, amint meglenne a minimális önerő, meg kéne venni egy lakást, mert sosem lesz rá elegendő pénzük.
2022. jan. 30. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
80%
Nem kell 25 évig fizetni egy hitelt, előbb is visszafizetheted apránként előtörlesztgetve, és akkor nem 51 milliót fizetsz vissza, hanem jóval kevesebbet.
2022. jan. 30. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
87%

Nincs olyan döntés, ami mindenkinek jó.

Ha otthon laksz és sokat tudsz félretenni, akkor megéri várni.

Ha albérletben laksz és kb ugyanannyi lenne a törlesztő, akkor szerintem nem.


Mi 110ért béreltünk tavalyig, most fullra ugyanazt a lakást(másik szinten) vettük meg. Mivel hála a spórolásnak szép önerőnk volt, így 70 ezerből megússzuk a törlesztést. Ha minimál önerőnk lett volna, akkor 110et elértük volna, de legalább a végén a miénk.


Ami nem mindegy:

NEM szabad túlvállalni magad!! Nem életed utolsó lakását/házát veszed meg elsőre. Mi is szerettünk volna nagyobbat, sőt talán házat is, de ennyi hitelt mertünk bevállalni úgy, hogy tudjuk, hogy gyereket tervezünk és utazni akarunk. Szerintem sok ember nem addig nyújtózkodik, amíg a takarója ér.

Nekünk még 5 évig van tervben ez a lakás, aztán váltunk. Az alacsony törlesztő miatt tudunk rá szépen félretenni.


Ha csak minimál önerőd van és a fizetésed nagy részét elviszi a hitel, akkor rizikós.

2022. jan. 30. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
92%

#8-as csak a cash flow-t nézi, ami egy hibás szemlélet.

Nézni kell a tőketörlesztést is, meg az önerődön elveszített hozamot is.


Pl. Ha 10 millió az önerőm és 30 millió a hitel, akkor 200K a törlesztés, amit a banknak fizetek. Ez a cash flow.

Valójában ez kevésbé fontos.

A havi törlesztő 200K, ebből 70K a tőke és 130K a kamat (jelen pillanatban egy 20 évig végig fix hitelnél) az első hónapban.

Amit tőkébe fizetek azzal csökken az adósságom, tehát olyan, mintha félretettem volna.

Ugyanakkor a 10 millióm kamatozik most évi 500ezret (alsóhangon) az havi 42ezer forint.

Tehát ennek a lakásnak a hitelből történő megvásárlása az 130+42=172 ezer.


Viszont folyamatosan csökken a kamatrész a hitelben, 3 év után már "csak" 120ezer. Tehát csökken a lakhatásom költsége. A cashflow végig változatlan.


Tehát a helyzet az, hogy a vásárlás nem csak fixálja a lakhatásom költségét, hanem évről-évre csökkenti is. Miközben az albérlet ára évről-évre nőni szokott. Ezért éri meg nem brutálisan elszállt kamatoknál vásárolni. A mostani 5% még oké, ha majd felmegy 10-re, akkor már nem biztos, hogy megéri venni.

Viszont természetesen igaz, hogy a lakásra költeni is kell. De az, hogy mennyit az csak rajtad múlik. Egy 40 milliós lakásra 5 évig azért valszeg semmit nem kell költeni. Utána további 5 évig mág mindig lakható lesz komolyabb felújítás nélkül.

2022. jan. 30. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
89%

Én nem tudom ilyen szépen levezetni. Nem vagyok közgazdász. Csak józanul gondolkodom. Érdemes elkerülni a hajléktalanságot öregségünkre. Egy albérlet mindig rizikós lesz, kitehet a tulaj, eladhatja a lakást, stb. Öregségedre miből fizeted? Ha nem lakást veszel, hanem másban tárolod a pénzedet, az mindig rizikósabb lesz. Egy brutál inflációnál a lakás tartani fogja az értékét de a pénzed csak kevesebbet fog érni.

Szerintem vitán fölül áll, hogy 1 öröklakás mindenképpen kell, ezt diktálja az életösztön. A másodikról meg a többedikről már lehet elmélkedni, hogy milyen befektetés éri meg jobban.

2022. jan. 30. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!