Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Van közöm a volt párom személy...

Van közöm a volt párom személyi kölcsönéhez?

Figyelt kérdés
Volt párom, mikor mèg együtt voltunk felvett egy személyi kölcsönt, amihez én nem írtam alá semmit. Nem voltunk házasok és élettársak sem hivatalosan, de együtt éltünk. A felvett pénz egy részéből autót vásároltunk nekem (neki màr volt). Most követeli rajtam az autó árát, de más téren meg ő károsított meg anyagilag, amit én nem tudok bizonyítani, ezért nem szeretném kifizetni neki az autó árát. Arra hivatkozik, hogy a személyi kölcsön felvételekor az lett megjelölve, hogy autó vásárlás lesz belőle... A hónapban biztosan el megyek egy ügyvédhez, de szeretnék azért valami kis információt, hogy mire számíthatok. A pert azt neki kell indítani, ha jól gondolom. Mennyi ideig húzódhat el egy ilyen? Minél előbb szeretnék rajra túl lenni. K&h volt, ha ez számít. 25N
2020. nov. 24. 01:28
1 2 3 4
 11/31 xswerdy ***** válasza:
73%

a személyi kölcsönéhez nincs közöd, azt a bank felé neki kell rendeznie. Attól egymás között lehetnek rendezendő anyagi ügyeitek, ilyen az autó. Azt valószínűleg ajándéknak tekintené a bíróság, hiszen a párod vette, de a te nevedre került, te használod. De bizonyos esetekben az ajándék visszakövetelhető. Ennek egyik esete, amikor szerződéskötéskor ismert olyan FELTEVÉS, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor. Ez jó eséllyel megáll a bíróság előtt, hiszen a párod feltehetőleg azzal a feltevéssel ajándékozott neked egy autót, hogy sokáig együtt fogtok maradni, és ha tudta volna, hogy nem, akkor nem ajándékozott volna.


Szerintem meg kellene beszélnetek a dolgot. Mondd el, hogy te meg miket vettél neki, vagy éppen mennyivel többel járultál hozzá a közös kiadásaitokhoz, amíg együtt voltatok (illetve nem tudom, mit értesz az alatt, hogy ő megkárosított).

2020. nov. 24. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:

Az autó minden szempontból az én nevemen van (üzembe tartó is vagyok vagy mi) és szabad felhasználású volt a hitel.


De ha ez így megy ahogy mondjátok, összejövök valakivel, összeköltözök, felveszek a tudta nélkül egy személyi kölcsönt megjelölöm, hogy mire kell (ahol mondhatok bármit) és ha szétmegyünk követelem rajta?


Vagy ha páromról tudom, hogy saját magának akar egy autót venni 1 hónapon belül, elmegyek a bankba kérek ugyanezen feltételek mellett hitelt és enyém lehet az autója, mert én ajándékoztam, amikor bizonyítani sem lehet. Most így vagy kifizetem az autóm “kétszer” vagy odaadom neki és még jobban megkárosított.

2020. nov. 24. 12:11
 13/31 anonim ***** válasza:
40%
#12: Szerintem semmi okod aggodalomra. Pereljen be, ha akar.
2020. nov. 24. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
40%

Semmit sem tehet, a tiéd az autó.

Semmi közöd a hiteléhez

Beperelhet de nem fog nyerni

2020. nov. 24. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
25%
Érdemes lenne tudni mekkora összegrõl van szó, de teszem azt egy 2-3 milliós autót hogyan írsz le az adódból, honnan volt rá pénzed?Nem akarok rosszat de ez így kicsit sántít.
2020. nov. 24. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
57%

#12


Eddig az volt, hogy a pasid vette neked az autót, és erre vett fel hitelt. Akkor most nem így van?


Tipikus kavarás.

2020. nov. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
46%

Miért kellett volna egyáltalán leírnia az adójából, mi köze van az adóleíráshoz ehhez? Gondolom, nem cégként vette, hanem magánszemélyként.

Nekem is van vagy 2 millió a számlámon, nincs abban semmi különős, összegyűlt a fizetésemből, onnantól meg azt csinálok vele amit akarok, senkinek semmi köze hozzá. Nem olyan nagy összeg 2-3 millió egyébként se, hogy bármilyen szempontból kirívó lenne, nem mindenki hónapról-hónapra tengeti magát éhbérből.


Itt akkor lehet probléma, ha bizonyítani tudja (tanúkkal, ekként aláírt nyilatkozatokkal, akárhogyan), hogy élettársakként éltek együtt.

Mert az élettársak együttélésére a házastársakra vonatkozó vagyonjogi szabályokat kell alkalmazni.

Szóval, ha az élettársi életközösség fennállása alatt vették a kocsit, akkor az közös tulajdon, a fele a csávóé.

2020. nov. 24. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
32%

Ne írjatok hülyeségeket. Az élettársi együttélés és papír alapú, nem csak annyi, hogy összeköltöztök. Akkor vonatkoznak rá az öröklési/ajándékozási szabályok, ha hivatalosan bejelentett az élettársi viszony, nem csak Jancsika és Juliska együtt lakik. Szép is lenne.....

Teljesen mindegy, hogy a hitele egy részéből vette-e vagy lottónyereményből. Az már a te neveden van. Vissza csak akkor kérhetné jogilag, ha papírotok lenne róla, hogy csak ideiglenesen adta oda neked de ilyen nincs. Bizonyíthatja, hogy tőle van a pénz, de akkor is te vagy a jogos tulajdonosa, így elbukna a keresete.

Beperelhet, de ezt egy ügyvéd sem fogja vállalni, mert alapból bukás lenne nála jogilag.

2020. nov. 24. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 A kérdező kommentje:
1 millió forint volt az autó, a kölcsön ennél jóval több. Úgy éltünk együtt, mint “Jancsi is Juliska” ahogy az utolsó válaszadó fogalmazott. Nem volt hivatalos. Hogyan kellene tudnom 1 millióról elszámolnom? És ha szüleim is segítettek? Halvány reményt látok, de eléggé megoszlanak a vélemények. Köszönöm a válaszaitokat!
2020. nov. 24. 14:22
 20/31 anonim ***** válasza:
80%

#18, te írsz hülyeséget.

Semmilyen előírás nincs arra vonatkozólag, hogy az élettársi kapcsolatot rögzíteni kéne bárhogy. Ez csak bizonyítási kérdés, nyilván ha közjegyző előtt tettek volna egy nyilatkozatot a fennállásáról, akkor ez könnyebb lenne a pasi szempontjából.

Így meg majd a bíróság eldönti a rendelkezésre álló adatok alapján, hogy szerinte fennállt-e, érthetően ez lesz a főkérdés a perben, ha oda jut a dolog.

Most utánanéztem, az új Ptk.-ban ez még tovább szigorodott, mint ami korábban volt. Szóval nem is csak fele-fele mint házastársaknál, ha tudja bizonyítani, hogy ő adta rá az egész pénzt (mármint hogy teljes egészében az ő személyi kölcsönéből lett véve, akkor akár viheti az egész kocsit is.


De itt van alant a szabályozás, aztán okoskodja ki mindenki magának, ha máshogy gondolja, mint írtam. Mégegyszer mondom, az lesz a per főkérdése, hogy élettársak voltak-e, ezek majd azután jönnek, ha jönnek:



6:516. § [Élettársak közötti törvényes vagyonjogi rendszer]


(1) Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül.


(2) Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül.


(3) Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene.


(4) Az élettársat a vagyonszaporulatból megillető részesedés védelmére és a vagyonszaporulat élettársak közötti megosztására - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a házastársak között szerződéssel kiköthető közszerzeményi rendszer rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

2020. nov. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!