Jól értesülök, hogy hitellel terhelt lakás eladásából jól kijönni kb. lehetetlenség?
Mit jelent neked az, hogy "jól" kijönni?
Nyilván ez kényszerhelyzet, szóval nem tudod magas áron eladni. Eleve nem lehet túl nagy lakás.
A kicsi lakások pedig aránytalanul drágák.
=> NAGYON picike lyukat vehetsz csak a maradék pénzből.
Vagy nagyon rossz állapotban lévőt.
Vagy nagyon rossz szomszédokkal.
Vagy egyéb gyanús probléma lesz vele.
Lehet választani.
Fejtsd ki kérlek, mire gondolsz ebben a kérdésben.
Van 10 milliód.
Havi 60-at félre tudsz rakni.
Opció1: Albérletben laksz havi 100-ért.
5 év után lesz kb 9,5 milliód a 10-ből. (10 milliód kamatozik, de folyamatosan egyre csökken a bérleti díj miatt.)
** 5 év után lesz 9,5millió a számládon, hiteled és lakásod nincs.
Opció2: Felveszel hitelt és abból veszel lakást
Ha felveszel még 10M hitelt és 20-ért veszel egy lakást, akkor 5 évig fizetsz havi 60ezret.
**Így 5 év után 0Ft lesz a bankszámládon. Egy lakásod és 8,5m hiteled.
Ha a lakást el tudod adni 18millió fölött, akkor több pénzed van, mint az első esetben.
Tehát a hitelfelvétel anyagilag megérte, mert ebben a példában volt megfelelő önerőd, a hitelt is tudtad fizetni, és saját lakhatásra vetted a lakást.
Mivel alacsonyak a hitelkamatok, ezért a saját célra vett lakás kamatköltsége most alacsonyabb, mint a bérleti díjak. Így matematikai alapon megéri hitelből lakást venni.
De persze, ha az ember ilyen döntést hoz, akkor nem elég csak végigszámolni sok mindent mérlegelni kell. De a számolás is fontos.
Fontos bizony, meg a módosító tényezőkkel való számolás még fontosabb :-)
Van 10 milliója alapból a példádban, csak hogy ő 5 évig nem feltétlen fog havi 100-at fizetni albérletre, amikor a kérdésében szereplő vidéki városban lehet, hogy 60-ért is kap. Ugyanakkor a hitelre és az ingatlan fenntartására sem feltétlen annyit fog fordítani, mint amit 1 tényező figyelembe vételével "megálmodtál neki" és fel is borul a számításod alapja :-)
Vegyen fel hitelt, persze. Annak lesz egy adósminősítése. Az adósminősítés meghatározza nagy százalékban a hitel limitet. Csak hogy ha valami oknál fogva a hitellimitbe nem fér bele az alap adósminősítéssel,-erre meg nincs rálátása senkinek, hogy melyik bank hol és milyen belső szabályzatban rögzített szorzókkal számol és mit milyen feltételhez köt, tehát nem is egységes és általános érvényű tényezőként már bekavar- akkor felkínálhatja bank hogy kössön életbiztosítást magára meg az adóstársra. Egy családi kockázati legyen negyedévre 25 ezer.
Emellé még ugye legyen biztosítva lakás is. Ezek máris amortizálják az elméleti "betéti pénzeid" kamatait, vagy épp növelik a hitel költséget egy 60 ezres albérlethez képest.
De még ezen is túl léphetsz és következzen be káresemény, amit albérletezve a tulaj fizet, meg a biztosító. Lakáshitelnél meg a bank kötelez arra hogy a biztosításoddal nem fedezett részt önerőből álld.
És akkor a 10 év alatt még semmit fel sem újítottál, korszerűsítettél, stb. amit az albérletben megint csak nem a Te felelősséged, hanem a bérbeadó/tulajé. Tehát hitel mellett még gondolj erre is képezz céltartalékot vagy költsd rá, ami kiadásként fog jelentkezni.
Mindezektől függetlenül meg ha kihullik a pesti keresleti piacról az utóbbi évek fogyasztóbarát, babahitel, csokos, fundás stb. mint egyszer ellőhető opciós keresleti igény, akkor szépen értéktelenedik lefelé a túlkínálati piacon lévő hiteles ingatlanod, szemben a vidékivel, ahol mivel nem gyűrűzött be ilyen arányba a lufi, így értékállóbbak lehetnek, mégha olcsóbbak is.
Ad absurdum elérheti azt a pontot is, hogy a pesti 70-80%-os menekülési érték egy pontra kerül a vidéki piaci értekkel.
A kérdező kapcsán ezt takarhatja a kérdése, mivel még ugyan lehet felette van, de nem sokkal mint amit eddig a hitelre költött és a még fennálló tőketartozás plusz a hitelhez kapcsolódó és a hitelképességhez és a folyósításához, pl. a hitelösszegek transzferálásához kapcsolódó díjak, számlavezetési díjak, a már említett biztosítások díjai, végtörlesztés költsége, stb . Ami kapcsán meg ugye minél hosszabb a futamidő annál több a költsége is.
Betéti kamatot, hitel thmhez hasonlítani, kb olyan mint egy almát hasonlítanál körtéhez, de végkép alkalmatlan az általánosításra, mivel gyakorlatilag minden hitel egyedien változik, az egyedi élethelyzetek, adottságok, költségek, stb. függvényében.
Felszámíthatnak mindenféle ügyleti díjat, szerződésmódosítást, stb.
Kérdezd őket.
Nem.
Csak kérdés, hogy jól tudod-e a fennálló tartozást?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!