Hány próbanapra hívhat be a munkáltató és ezekre a napokra jár-e fizetés?
A magyar munkajogban nincs olyan fogalom, hogy "próbanap".
Munkaszerződést kell kötni, van próbaidő, ami alatt a munkaadó és a munkavállaló is felmondhat indoklás nélkül.
Fizetés minden perc ledolgozott munkára jár!
Kis cégeknél a próbanap általában puszta átverés.
Nagy cégeknél szokott ilyen lenni (több nap is), ott viszont jellemzően nem kapsz érte semmit, ha máshol dolgozol, akkor szabit veszel ki rá, és puszta önszorgalomból csinálod a próbanapot.
Természetesen ez olyan cégeknél van, akik egyrészt megengedhetik maguknak, másrészt ahol Te is bevállalod, mert ha összejön, akkor a fizetési csekk bőven kárpótol majd azért a 2-5 napért. Ilyenkor nem jelentenek be, nem végzel hivatalosan munkát, nem leszel a cég munkavállalója, inkább olyan, mint egy marha hosszú állásinterjú vagy egy több napos AC.
Próbanapra a madarak mennek.
Erre nem jár nekik fizetés.:-)
Próbanap nem létező jogi dolog.
Próbaidő van, amelyet a munkaszerződésben ki kell kötni, ha abban egyeztek meg a felek. Ha nincs benne próbaidő, akkor annak a dolgozónak nincs is próbaideje.
Minden ledolgozott időre jár bérezés, függetlenül attól, hogy milyen időszakról van szó.
Ha valaki próbanapra "alkalmaz", az törvényt sért, és büntethető. Ha nagy cég, ha kicsi cég.
Létezik egyszerűsített foglalkoztatás (EFO), amely alkalmanként végzett munkának számít. De ez is csak törvényes keretek között működhet. Jogszabály van rá, hogy egy munkáltatónál mennyit lehet összesen dolgozni, mennyi a minimum, amit fizetni kell rá. A foglalkoztatónak (ez nem csak cég lehet) be kell jelentenie azokra a napokra a dolgozót, amikor nála EFO-s napjai vannak. Adóelőleget nem vonnak belőle, ettől függetlenül adóköteles lehet a dolog, ami év végére derül ki, és utólag be kell vallani, valamint fizetni utána SZJA-t. A foglalkoztató csak közterhet fizet a dolgozó napjai után. Az EFO napi bejelentéssel is működhet. Itt is minden ledolgozott idő után jár bérezés!
Ellenőrizni kizárólag ügyfélkapuh keresztül tudod, ahol lekéred a különböző foglalkoztatók általi bejelentéseket.
... valamint a Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség tud ránézni az adatbázisra, és ha nem jelentett be a foglalkoztató, valamint nem fizetett ki, akkor ők az illetékes hatóság, ahol panaszt lehet tenni ellenük, ők bírságolhatnak, és kötelezhetik a foglalkoztatót bizonyos dolgokra.
Ne hagyd magad!!!
Utolsó: mint mondtam NEM alkalmaz a próba napra. Úgy képzeld el, mintha az átlagos 1 napos AC itt 3 napos lenne, amin találkozol a jövőbeli kollégákkal, megoldasz valami konkrét feladatot, kiderül, hogy mennyire tudnál együtt dolgozni a csapattal. Ugye, ha AC-ra mész ott sem fizetik ki az egy napos elfoglaltságodat...
Attól, hogy közlöd, hogy ilyen nincs attól még igenis van. El kell egyszer menni magyarország legjobban fizető tech cégeihez állásinterjúra, és ha túljutsz a megszokott 3-4 körön, akkor könnyen belefuthatsz egy ilyen próba napba, ami egyébként nem egy napos szokott lenni.
Én MO egyik legnagyobb mulitjánál dolgozom, de ilyen, hogy valalki egyáltalán beteszi úgy a lábát az irodába (munka célból), hogy nincs munkaszerződése teljesen elképzelhetetlen és a HResek legvadabb rémálma.
Úgyhogy ne állítsuk ezt be, mintha általános lenne az ilyesmi. Inkább extrém.
A "dolgozz ingyen pár napot" dologgal 99,99%-ban a kis cégek trükköznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!