Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mennyi a normális és elfogadot...

Mennyi a normális és elfogadott nyereségkülönbség a munkáltató és a munkás közt, van egyáltalán ilyen?

Figyelt kérdés
Etikai szempontból érdekel, hogy nem kéne legyen egy határ ami a nyereségkülönbséget illeti, ugyanis a munkás is hozzájárul a nyereséghez, ezért az ő fizetése nem szabadna szigorúan limitálódjon a piaci fizetések értékéhez attól függetlenül, hogy mennyire nagy a nyereség ? Persze vannak kivételek amikor a nyereségnek bizonyos százaléka a munkás fele vándorol, de az már nem ugyanaz a helyzet, az már inkább társ, nem csak egy síma munkás.

2015. máj. 14. 17:45
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Milyen etikai szempont? Az alkalmazott azert alkalmazott mert nem akar kockaztatni, nem akar saleselni, nem akar targyalni az ugyfelekkel, harcolni a konkurenciaval. Az alkalmazottak kiszamithato jovdelemre, fizetett szabadsagra, betegseg eseten tappenzre vagynak. A kenyelemnek ara van.
2015. máj. 14. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nincs ilyen, a kereslet-kínálat a meghatározó. Ha van egy munkakör, ami rengeteg profitot termel a munkáltatónak, de egy meghirdetett állásra 50x-es túljelentkezés van, akkor nem fog magas bért fizetni, mert mindig lesz aki a 15%-al olcsóbban is megcsinálja.



Egyébként ez gyakori, hogy a munkavállaló úgy érzi, hogy keveset kap a cég bevételeiből, de a részletekkel nem számol:

- a tulajdonos berakta a tőkéjét a cégbe, kockáztatja, el is bukhatja, tehát értelem szerűen magasabb profitra vágyik, mint amit a banktól kapna. Az alkalmazott semmit nem kockázat, ha elbukik a cég, munkanélküli lesz, de nem veszíti el akár a vagyonát (tőkéjét)

- a munkáltató akkor is fizet az alkalmazottnak, ha az valami miatt nem termeli meg az adott hónapban a bérét (például ha a cégnek 2 hónapig nincs megrendelése, akkor a maradék 10 hónapban kell annyit keresni, hogy ki lehessen fizetni)

- lehet, hogy úgy érzed, Te termeled a profitot egy cégnél, mert te győzted meg a vevőt, te javítod meg az ügyfél gépét, te tervezted meg a házát, de egy cégnél rengeteg költség van, amiket azoknak kell megtermelni, akik a "frontvonalban" vannak. Van telephely, fizetni kell a hitelek kamatát, vannak takarítók, irodisták, könyvelő, ügyvédi költség.


Egy szó mint száz, mihez viszonyítod a munkás és a tulajdonos nyereség különbségét, amiből szerinted jobban kellene részesülni?

2015. máj. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Összehasonlíthatatlan a két fél nyeresége. Az egyik ugyanis a befektetett tőkéje után, a másik meg a befektetett ideje után kapja a pénzét.


Tegyük fel, te forgatod a hamburgert a McDonaldsomban, amit 300millióért nyitottam. Te keresel az eladott hamburgeren 5Ft-ot, én 100-at. Szerintem még mindig én vagyok alulfizetve...

2015. máj. 14. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Etikus?!

A munkáltató és a munkavállaló köt egy munkaszerződést, amelyben világosan le van írva, hogy a munkavállaló mennyi és milyen munkát mennyi pénzért és egyéb juttatásért vállal el.

Hogy a francba jön ide az etika?

2015. máj. 15. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Látom nem sikerült átmenni arra az oldalra amerre én szerettem volna, mindenki ereszti ebbe a kapitalista elképzelésbe ami szerint teljesen igaz és korrekt az egész, de engem az érdekelt, hogy nem lenne normálisabb kellemesebb egy vállalkozás mindkét fél részére, ha ez ami van enyhülne egy picitt ? Persze hogy aki többet tesz bele egy üzletbe az többet is érdemel belőle, ezzel semmi gondom sincs. Azzal viszont van, hogy ha 100-szor annyit teszel bele, akkor maximum 100-szor annyit érdemelsz nem pedig 1000-szer vagy akár 10.000 szer és ezt mind úgy, hogy azok akik neked dolgoznak tengődnek az egyik napról a másikra mert nekik ennyi az átlagos fizetés, esetleg ez a divat arrafele.
2015. máj. 15. 21:30
 6/9 anonim ***** válasza:

Erre mindig azt szoktam mondani, hogyha nem tetszik el lehet menni máshova dolgozni.

Vannak ilyen munkahelyek, amiről te beszélsz, csak az nem a te végzettségeddel van.

Szoftverfejlesztő például, vagy mérnők. Nagyon nagy hiány van belőlük, egy 4-5 éves tapasztalattal 1 millió nettó kezdő fizetés, és ha olyat tud, bizony a bevételből is részesül.


Aki meg szalag mellett melózik 3 műszakban, az nem fog részesedést kapni. Mivel ő helyette van 500 másik.

2015. máj. 15. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

6-osnak igaza van! Kereslet, kínálat. 500 millióval rendelkező befektető nem sok van (pedig ez nem is olyan komoly összeg, igazából elég kis cégeket lehet csak ebből összehozni). Valószínleg még agysebészből is többet találsz, nem beszélve mondjuk sima orvosokról, mérnökökről, és főleg nem említve gyári munkásokat. Már pedig ha egy állásra 10-en ugranak, akkor nehéz többet keresni vele.



Egyébként olyan dolgokat próbál a kérdező egymáshoz viszonyítani, amik nehezen konvertálhatóak egymásba.


Azt mondod, hogy ha valaki 1000x annyit tesz be, akkor ne keressen 10.000x annyit.

Rendben! Én beleteszek 500 millió forintot. Akkor ha Te beleteszel 160 óra munkát, mi a váltó szám? Én mondjuk keresek egy 10%-ot (ami tőkearányosan nem sok), szerinted mi lenne a korrekt fizetés egy 160 órát dolgozónak.

2015. máj. 15. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Mellesleg, amit feszegetsz, hogy a tőke-, és a bérjövedelem között túl nagy a szakadék ismert probléma. Ha jól emlékszem valamikor a 70-es évekig csökkent ez, utána kezdett újra nyílni az olló, manapság meg meglehetősen rosszul állunk mi munkavállalók ezen a téren, de ez jellemzően egy ciklikus folyamat, egy idő után történik valami (pl gazdasági válság, háború, stb), ami rendezi a sorokat.


Ami segíthet, arra kb Németország lehet a jó példa szerintem. Prosperáló gazdasága van, ami kellő mennyiségben tud munkaerőt felszívni, tehát nincs olyan helyzetben, mint itthon, hogy fél megyékben gyakorlatilag nincs munka (ami van, annak is nagy része nem piaci cégeknél). A németeknél komoly ágazati megegyezések vannak a különböző minimális és átlagos fizetésekre nézve, kemény alkuk a munkavállalói képviseletek és a munkáltatók között. Tehát kevésbé tud előállni az a szituáció, amit itthon van, hogy akár diplomás állásokat is lehet minimálbér környékén kínálni, mivel a munkanélküliség miatt 5-en ugranak még ilyen feltételekkel is.

2015. máj. 15. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Úgy látom a 8-as válaszoló értette meg tulajdonképpen mire céloztam, igen így van ;) Nem bántani akartam a vállalkozókat és nem is azt akartam követelni, hogy osszák szét a jövedelmüket a munkásaik közt, hanem utalni akartam erre a helyzetre amit sokan vadkapitalizmusnak titulálnak és ha nem vagyunk elég értelmesek, akkor csak a vérengzés vet véget ennek. Ha megnézzük, hogy tulajdonképpen miért, akkor azt találjuk a legtöbb esetben, hogy azért mert bizonyos telhetetlen egyéneknek többre több kellett a "boldogságuk" kielégítéséhez, ami aztán boldogtalansághoz vezetett.
2015. máj. 16. 16:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!