Ez után is adózzak?!
Azért a pontosság kedvéért: bevétel nem egyenlő jövedelem!
Ez az jelenti, hogy a bevételből levonhatóak a kiadások.
Azaz, ha a rotációs kapát eladod 50 ezerért, de tudod igazolni, hogy azt anno 100 ezerért vetted, nem keletkezik jövedelmed azaz adóznod sem kell. Ezért célszerű minden sz...nak a blokkját, számláját megtartani. Valószínűleg eladáskor már kevesebbért adod el, mint amennyiért vetted. Ha viszont nincsenek meg a szerzéskori papírjaid, akkor a bevétel 25%-át kell jövedelemnek tekinteni, tehát az eladott 50 ezreből csak 12.500-at, és akkor is csak akkor kell adózni, ha az adóévben az ebből a tevékenységedből származó jövedelmed (nem bevételed) meghaladja a 200.000 forintot. Így tehát elmondható, ha semmiről nincsen papírod, akkor is értékesíthetsz 800.000 forintért cuccokat adómentesen. Arra azonban figyelni kell, ha ezt meghaladod, gyanítom, hogy senki nem fogja neked elhinni (leginkább a NAV nem!), hogy ezt a tevékenységet nem üzletszerűen végzed, ugyanis nem életszerű.
Egyébként a cuccok egy részét más felhasználó (feleséged, gyereked, anyosod, stb...) nevén, telefonszámán hirdetsd, más számlájára utalják a vételárat, más nevén adjátok fel a csomagokat, így meg lehet "többszörözni" az említett 200.000 forint jövedelmet.
A bontatlan termék nem használt, az már kereskedelmi céllal megy. Évi egy dolgot el lehet adni 200 ezer ft-ig, de csak egyet. Ha többet adsz akkor ez kereskedelemnek minősül.
Tavaly közel 10 milliárdos büntit rottak ki az ilyen emberekre. Mondjuk nem tartom fairnek, hogy nekem havi több százezerért vállalkozók, mások meg feketén nyomatják az ipart. Persze tavaly óta már minden utalás megjelenik NAV-nál, így hamar elkapják a csalókat. Én ebben nem látok kivetni valót. Aki pedig eladja a használt dolgait, az is megteheti. Szóval nem értem a problémád.
12-es válaszoló láthatóan tudja a jogszabályt!
MAGÁNSZEMÉLY a tulajdonában álló ingóságát évi 600 ezer forint bevételig, valamint évi 200 ezer forint jövedelemig "adómentesen" eladhatja. Ez ebben a formában nem pontos, mert ez nem adómentes, hanem NEM KELL UTÁNA MEGFIZETNI AZ ADÓT ÉS BEVALLANI SEM.
Tehát ha évi 600 ezer forintot nem éri el ezeknek a cuccoknak az értékesítéséből a bevételed, akkor nem foglalkozol vele. Ha eléri, akkor jövedelmet számolsz belőle. Vagy úgy, hogy ha megvan a beszerzéséről a számla, adásvételi szerződést stb. akkor annak értékét levonhatod a bevételedből, a különbség a jövedelem, vagy úgy, ha nincs meg a számla, adásvételi, akkor a kapott bevétel 25 %-a számít jövedelemnek.
Ezeket a jövedelmeket összeadogatod, és megnézed, hogy egész évben mennyit tesz ki. Ha nem haladja meg az évi 200 ezer forintot, akkor szintén nem foglalkozol vele, ha meghaladja, akkor a "feletti" részt bevallod az éves bevallásban, és megfizeted utána a 16 % SZJA-t.
Ha azért vásárolsz dolgot, hogy továbbértékesítsd, akkor az már nem ez a kategória. Az üzletszerű tevékenységnek minősül, és csak vállalkozás keretein belül szabad végezni. Más az adózása is!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!