Ilyen esetben kell adózni, ha igen mennyit, hogy megy ez?
Nézegettem a NAV honlapját, de semmi olyant nem találtam, ami hasznos lenne.
Tehát a helyzet az, hogy gondolkozok egy olyan munkán, hogy akváriumokat karbantartanék. Ilyen esetben hogyan kell ejárni?
Van egy vállalkozás, vagy egyéni vállalkozó, akinek van adószáma. Ezt azért kapja, hogy "üzletszerű", tehát gazdasági tevékenységet végezhessen. A végzendő tevékenységet "bejelentik" a hatósághoz. Olyan tevékenységről, ami nincs bejelentve nem tud számlát kibocsátani. Tehát egy autószerelő nem fog hajvágásról számlát adni senkinek...:)
Ha a bejelentett tevékenység például az, hogy állatkereskedéssel foglalkozom, akkor én alkalmazhatok dolgozókat, akik ebben valamilyen formában segítenek. Ezek a "segítők" lehetnek munkaviszonyos dolgozók (nem önálló tevékenység), velük munkáltatói minőségben vagyok kapcsolatban, lehetnek megbízási jogviszonyosok (önálló tevékenység), velük kifizetői minőségben vagyok kapcsolatban, azon kívül foglalkoztathatok még EFO-sokat (egyszerűsített foglalkoztatás) és így tovább.
Te ezek közül bármelyik lehetsz, hiszen az adószámot akváriumok karbantartására adták ki részedre, tehát tudni fogsz számlázni az állatkereskedésnek a munkádról, és a bolt is el tud látni munkával, hiszen a tevékenységed a profiljába vág.
Nem tudom, hogy Anyukád milyen munkát végez, mint egyéni vállalkozó. Vagyis hogyan tudsz Te képbe jönni Nála?
Hát, jelenleg, amit munkát végezhet az engedélyével, egyik sem vág egybe akváriumok telepítésével és karbantartásával.
Tehát nekem kell külön adószámot kérni a NAV-nál, és az egyéni vállalkozásnak is stimmelnie kell?
Lehet felvenni új tevékenységet a vállalkozásba?
Persze, hogy lehet új tevékenységet felvenni. Persze nem tudsz ész nélkül, mivel van olyan tevékenység, amelynek végzéséhez kötelezően előírnak bizonyos végzettséget.
Egy durva példával, ha én főtevékenységként virágboltot üzemeltetek, és ott minden oké, de úgy gondolom, bővítem a profilt és könyvelni is akarok vállalkozóknak, akkor felvehetem "mellékprofilként" a könyvelési szolgáltatást, de akkor legalább 1 fő valamilyen közgazdasági végzettséggel rendelkező dolgozómnak lennie kell, ha én, mint vállalkozó nem rendelkezem ilyennel.
Lehet, hogy valamit nagyon félreértesz ebben az egészben.
Ha mondjuk Anyukád varrodát üzemeltet vállalkozásban, attól Te még a varrodába lévő akváriumot, mint adószámos magánszemély (ha kiadják rá) karbantarthatod, csak az Anyukád vállalkozásának neve alatt nem számlázhatsz, csak a saját neved alatt Anyukád részére.
Viszont, ha olyan jellegű lenne a vállalkozása, amely a Te tevékenységedhez szorosan köthető, akkor akár - mint "külsős" (adószámos magánszemély, vagy egyéni vállalkozó) - végezhetsz nála munkát, ebben az esetben is saját nevedben kell számláznod, Anyukád nevében nem tudsz, vagy akár mint munkaviszonyos alkalmazottja is dolgozhatsz nála. A második esetben nincs részedről "számlázás", hiszen nem önálló tevékenységet végzel munkaviszonyosként, hanem alkalmazott vagy és munkabérre jogosult.
Ennél jobban már tényleg nem tudom megmagyarázni a dolgot... :)
Azt hiszem kezd összeállni a kép:
Tehát ha lehet új tevékenységet felvennie édesanyámnak, felveszi az akváriummal kapcsolatosat.
Én elmegyek a NAV-hoz, és kérek adószámot a tevékenységemre.
Ezentúl gondolom, ha kaptam adószámot a tevékenységemre, mint adószámos magánszemély számlázhatok a saját nevemre édesanyám vállalkozásában.
Stimmel? :D (többet nem fárasztalak)
Még most sem nagyon értem, hogy hova akarsz kilyukadni, vagyis mi a cél?
A cél az lenne, hogy elsősorban Anyukád vállalkozásában dolgozz?
Nem biztos, hogy erre megfelelő az adószámos magánszemély kategória. Ugyanis ha valami "folyamatos" munkának hat, és azt Te megbízási jogviszonyban (adószámosként ez a lehetőség) huzamosabb ideig végzed Anyukád vállalkozásában, akkor egy munkaügyi ellenőrzés átminősítheti munkaviszonnyá, mivel színlelt szerződésszagú a dolog, aminek a járulékok, adók kikerülése a cél.
Éppen azért merem azt állítani, hogy elsősorban szellemi tevékenységre adnak ki adószámot. Vagyis munkavédelmisnek, óraadó tanárnak, stb.
Nagyon körültekintőnek kell lenni, könnyű bajt okozni magunknak.
Viszont az eszmefuttatásod jó úton halad, de nem biztos, hogy ez a tuti megoldás.
Attól függ, hogy mi a cél...
A cél az, hogy ha már édesanyámnak van egy vállalkozása, és fizeti a sok adót meg járulékot az állandó munkahelyén, én ezt kihasználva(ő nem csinál semmit a vállalkozásában) kikerüljem a havi kötelező 60 ezer forintot, és a jövedelemből lejövő egyéb adókat. Elvileg így csak a SZJA marad, ami a 16%-ával elviselhető.
A jövedelmem közel felét odaadni szerintem egy "törvényes" útonállás. És ha még az sem biztos, hogy lesz munkám, ne kelljen fixen fizetni valószínűleg annak a többszörösét, amennyit a kezdeti időkben egyáltalán keresni tudnék ezzel a dologgal.
Nem tudom pontosan mit értettél azon, hogy folyamatos munkának hat, de nem úgy dolgoznék, hogy minden nap ettől eddig, hanem ha kapok megrendelést.
Rákerestem neten is, igazolnád, hogy ezek jó infók?
"ezzel szemben adószámos magánszemélyként jelenik meg az a személy, aki jövedelemszerző tevékenységet csak alkalomszerűen, eseti jelleggel végez."
Szerintem amit én szeretnék csinálni az alkalomszerű lenne.
"Az adószámos magánszemélyt érintő adók, és járulékok a következők. Abban az esetben, ha a számlán szereplő bevétel nem éri el a mindenkori minimálbér, illetve egyes esetekben a garantált bérminimum mindenkori összegének a 30 %-át, akkor nem keletkezik biztosítási jogviszony, és ebben az esetben nem kell járulékokat fizetni, egyedül csak a 16 %-os személyi jövedelemadót. "
Tehát kb 30 ezer forintig csak 16%-ot kell fizetnem, semmi mást?
"Ellenkező esetben fizetni kell a 27 %-os szociális hozzájárulási adót, a 10 %-os nyugdíjjárulékot, és a 7 %-os egészségbiztosítási járulékot. A munkaerő-piaci járulékot nem kell fizetni. A 16 %-os személyi jövedelemadó természetesen ebben az esetben is befizetendő."
Ez komoly? 60%-nyi adót és járulékot kell fizetni, ha a minimálbér 30%-ánál több a bevételem?
Na, ezt akarom kikerülni édesanyám vállalkozásával.
Igen, az információk még mindig aktuálisak, DE:
Ez csak Rád vonatkozik, mint "munkavállalóra", a "munkáltatóra" már nem.
Ha a megbízási díj havonta (havi lebontásban) nem éri el a minimálbér 30 %-át, akkor Tőled csak SZJA-előleget vonnak le (vagy Te fizeted be magad után, abban az esetben, ha nem kifizetőtől származik a megbízási díj).
Ha kifizetőtől származik a megbízási díj, akkor Ő köteles abból levonni az SZJA-t és megfizetni utána a 27 % szociális hozzájárulási adót is!
Ha nem kifizetőtől származik, akkor Te fizeted be magad után az SZJA-t és plusszban még a 27 % EHO-t is.
Ha eléri a minimálbér 30 %-át, akkor ugyanolyan adót, járulékot vonnak, mint a munkaviszonyostól (kivéve a munkaerőpiaci járulékot, ami 1,5 %), és a kifizető befizeti a 27 % szochót + 1,5 % szakképzési hozzájárulást is.
Szerinted előrébb vagy?
A vállalkozások azért szeretik a "számlaképes", tehát vállalkozó dolgozókat, mert akkor nekik azzal semmi ilyesféle problémájuk nincs. Kifizetik a vállalkozási díjat, aztán szevasz-tavasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!