Ilyen esetben kell adózni, ha igen mennyit, hogy megy ez?
Nézegettem a NAV honlapját, de semmi olyant nem találtam, ami hasznos lenne.
Tehát a helyzet az, hogy gondolkozok egy olyan munkán, hogy akváriumokat karbantartanék. Ilyen esetben hogyan kell ejárni?
NAV szerint: Vállalkozó leszel és fizeted, amit egy vállalkozónak kell.
A másik variáció: Csinálod "feketén".
Olyan munkajogi fogalom, hogy diákmunka nincs.
Te "diákmunkásként" úgy végezhetsz akvárium karbantartást például, hogy valamelyik állatkereskedésben foglalkoztatnak erre a feladatra az iskolai szünidő alatt. Ezt hívja a köznyelv diákmunkának. Vagyis tanulói hallgatói jogviszonyban lévő emberke a szünidőben valamilyen jogviszonyt létesít munkavégzés céljából. Ez a "diákmunka". Ez végezhető úgy is, hogy saját magad keresel munkát és kötsz egy munkaszerződést a munkáltatóval, vagy egy megbízási szerződést, de úgy is lehet, hogy a diákszövetkezet közvetít oda ki. Vagyis nem Te keresgélsz, hanem ők megkeresik helyetted a munkalehetőséget. Persze ezt nem ingyen teszik...
Tehát többféle "jogviszonyban" végezhetsz munkát.
Viszont, ha Te, mint önálló állampolgár a magad ura akarsz lenni, és ilyen munkát akarsz ÖNÁLLÓAN végezni, akkor azt csak valamilyen vállalkozás formájában tudod megtenni. Ettől ÖNÁLLÓ munkavégzés. Ha Te, mint vállalkozó foglalkoztatsz dolgozót (akár diákmunkást is), akkor Te onnantól kezdve munkáltató is vagy egyben.
A munkaviszonyos munkavégzés nem számít önálló munkavégzésnek adójogi szempontból, hiszen alárendelt viszonyban vagy a főnököddel, az ő utasításai szerint vagy köteles eljárni.
Adószámos magánszemély nem mindenki lehet.
Alap, hogy az állam mindent adózás, járulékozás alá akar vonni, tehát minden bevételt, jövedelmet. Ezt úgy tudja elérni, ha a különböző tevékenységeket valamilyen cégformába, vagy egyéni vállalkozásba kényszeríti.
Létezik adószámos magánszemély kategória, de nem minden tevékenységre adják meg az adószámot. Általában szellemi tevékenységre, mint óraadó tanár, könyvvizsgáló stb.
Arra, hogy Te akváriumok karbantartásából akarsz élni, nem hiszem, de utána érdeklődhetsz az adóhatóságnál, hátha mégis.
Egyébként az adószámos magánszemély adójogi szempontból önálló tevékenységből származó jövedelmet szerez, és aszerint is adózik, járulékozik, és adóelőleg, és EHO-előleg fizetési kötelezettsége is van év közben.
Nem írnám le az egész dolgot, csak ha azzal jössz legközelebb, hogy megadják az adószámot a végzendő tevékenységedre. Az az adószám lenne az "engedélyed" rá.
Van fejlemény.
Édesanyámnak van állandó munkahelye, és ki van neki váltva az egyéni vállalkozói. Ha megadják a tevékenységemre az adószámot, akkor a neve alatt csinálhatom a vállalkozást, nem gond, hogy az ő neve alatt fut?
Édesanyád neve alatt nem csinálhatod, mivel az adószámot Neked adják ki, az általad végzett tevékenységre. Te maximum Édesanyád egyéni vállalkozásában a saját neved alatt tevékenykedhetsz, ha profilba vág, és számlázhatsz neki a saját nevedben. Vagy munkaviszonyban látod el a feladatot.
Viszont olyan nincs, hogy Te akváriumok karbantartását végzed egy olyan egyéni vállalkozónál rendszeresen, aki szabás-varrás tevékenységre kapta meg a vállalkozói engedélyét.:):)
Tehát akkor az sem kivitelezhető, hogy elmegyek a NAV-hoz, és kérek adószámot, tételezzük, fel, hogy megadják, és édesanyám vállalkozásában végzem a szolgáltatást?
Nem úgy van, hogy van az egyéni vállalkozás, és azon belül több adószám? Elvileg azt mondta, hogy neki többféle tevékenységre is van engedélye a vállalkozáson belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!