Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Eladnánk családi házunkat,...

Eladnánk családi házunkat, melyből panellakást szeretnénk venni. Ez esetben hogy kell adózni? Milyen ügyvédi költség van? Lehetőleg hozzáértő válaszát várom.

Figyelt kérdés
2012. ápr. 30. 22:15
 1/8 anonim ***** válasza:
6%

Uram Isten! Családi házat panelra!!!!

Mi a baj?

A családi ház a legjobb dolog a világon az első héten megbánod nem tudod hová akarsz menni.

Persze elismerem vannak kényszerhelyzetek de a helyedben inkább néznék egy világos udvarral rendelkező, 2-3 emeletes bérházat. Nálunk olyan az udvar mint egy botanikus kert és nincs vele nagy gond. De van egy kis élettér, napfény, növények.

Gondold meg alaposan. És egy panelban a költségek is az egekben vannak elég a távfűtést említeni, egy konvektoros lakásban magad fűtesz.


De hogy a kérdésedre válaszoljak: ez bevétel, adózni kell utána, szerintem egy ismertebb ingatlan irodára bízzátok a dolgot, ott mindent tudnak, mindenről felvilágosítanak, a dolgok nagy részét elintézik, és van ahol nem az eladó fizet, hanem beleveszik a jutalékukat a lakás árába és a vevő fizeti meg attól függ melyik céghez mész. Mert van olyan ahol te fizeted a jutalékot-ez pár százalék-de megéri mert nem ver át a vevő. A kis no name ügyvédektől óvnálak, pláne ha nem ingatlanos ügyvéd.

2012. ápr. 30. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

jaaaj, első, sztem az ő dolga, h hol szeretne élni. inkább egy panelban valami olyan városban ahol van munka, szórakozási lehetőség, kulturális programok, mintsem egy családi házban a világ végén ahol megöl az unalom, és a szomszéd folyton furkálódik.


nos, lévén, hogy az első az adózást és az ingatlaneladás menetét sem ismeri, így leírom neked én.


az adózás úgy néz ki, hogyha ugyanazon az értéken veszed a panelt mint amennyiért eladtad a házat, akkor nem kell adózni. ha drágábban, akkor sem.

mi anno hasonlót csináltunk, ott, h ne kelljen feleslegesen fizetni, az adásvételibe kevesebbet írtunk mikor eladtuk a házat, és a vevő zsebbe adta a többit.

az ügyvédi költséget a vevő fizeti mindig.

az ingatlanosok az eladótól kérik a jutalékot, ami logikus.

ha magánúton adod el a házat, akkor ugye ez kiesik.

viszont lakást keresni ingyen van az ingatlanossal, érdemes is, mert ő megtalálja a neked megfelelőt, csak mondd el pontosan az igényeidet.


ha van még kérdésed írj.

üdv

2012. ápr. 30. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
53%

"az ügyvédi költséget a vevő fizeti mindig."

Kivéve akkor nem, hogyha ebben másképp állapodnak meg :)

Emellett a "noname" ügyvéd is kamarai regisztrációval rendelkezik, jogi végzettsége van, és pontosan ugyanúgy jogosult eljárni ingatlanügyben, mint a "nem noname" ügyvéd, vagyis inkább keress egy noname ügyvédet, aki feleannyiért dolgozik, mintsem egy jónevűt háromszor annyiért...


Kérdés, hogy a családi ház mennyi ideje van a ti neveteken, mert ettől függ, hogy kell-e az értékesítés után adózni.

Ha adóéven belül másik ingatlant vásárolsz, vagy felújításba fekteted (igazolhatóan) az eladott ingatlan vételárát, ennyivel csökkentheted az ingatlaneladásból származó bevételeid.

Emellett a megvásárolt ingatlanra vonatkozóan illetéket kell fizetned, mely függ a megvásárolt ingatlan értékétől és az adóhatóság "hozzáállásától".

2012. máj. 1. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy ha a vásárlástól számított 5. év után adod el az ingatlant, akkor nem kell adózni utána, mert ekkor már nem számít haszonszerzésnek az eladása.

Új ingatlan vásárlásakor az illeték 2mft alatt 4% (asszem), 2mft fölött 2% (ez biztos), részletfizetéskor max. két részletben engedik.

Az ügyvéd 1-1,5% ért dolgozik és megállapodás kérédése, hogy ki fizeti.

2012. máj. 1. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Adózás:

A családi ház eredeti vételárához add még hozzá az akkori ügyvédi költséget (ha van róla számlád), az átírási illetéket, ill. mindazon anyagvásárlási számlákat, amelyekkel igazolni tudod, hogy a vásárlás óta mennyit költöttél rá, komfort-fokozat növelés címén. Ezeket összeadod, mint kiadást, levonod abból az összegből, amennyiért most eladtad. Ha a megmaradó különbözet (=jövedelem) több, mint amennyiért most tudsz vásárolni akármit, vagyis a teljes jövedelem összegét nem forgatod be lakóingatlan vásárlásba, akkor fogsz adózni. Persze itt jön be az, hogy a családi ház vásárlása hány évvel ezelőtt történt. Ez évek szerint ismét másképpen alakul.


Kissé bonyolultnak tűnik, ne aggódj, ezt bevallanod majd a következő év május 20-ig kell! Másrészt biztosan találni fogsz olyan embert, aki segít a bevallásodat összedobni.

2012. máj. 1. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Eddig mindenki hibásan írta le az adózást. (Kivéve a 4.)


Régen megszűnt az ingatlanvásárlás miatti adókedvezmény. Csak akkor lehet a jövedelmet beszámítani, ha öregek otthonában vásárol valaki magának lakhatási jogot.


Az eladás után adót kell fizetni. Ez, ahogy eddig írták a bevétel és a szerzésre fordított összeg különbsége, amiből az ügyvédi költség, a szerzéskor fizetett illeték, a hirdetésre fordított (számlával igazolt) összeg, egyes értéknövelő beruházások is levonhatók.

Ha a lakóingatlan 5 évnél régebben van a birtokodban, akkor teljesen adómentes az eladás. Ha pedig 2-5 év között, akkor a jövedelemnek csak bizonyos százalékát kell figyelembe venni. Az adóbevallás melléklete részletez mindent. Az adókulcs 16%, amit jövő év elején az adóbevallással együtt kell megfizetni, a NAV külön értesítést nem küld.


Ha a bevételt másik ingatlan megszerzésére fordítod, az derék dolog, de a fent leírt esetet kivéve ez már nem jogosít adókedvezményre.


A vásárolt ingatlan után illetéket kell fizetni, aminek összegét a NAV állapítja meg, és küld róla értesítést. A pontos mértékét fentebb már valaki leírta. Illeték esetén viszont még mindig létezik az úgynevezett cserét pótló vétel. Tehát ha egy éven belül eladsz és vásárolsz egy ingatlant (tekintet nélkül arra, hogy milyen sorrendben, és melyik a drágább), akkor csak a két érték (a teljes vételár) különbözete után kell fizetni illetéket. Ezt külön kell kérelmezni.


Az ügyvédi költség megegyezés kérdése. A haveri alapon ingyentől a 2-3 százalékig. A szokás az, hogy az ügyvédet a vevő hozza, és ő is fizeti.

2012. máj. 1. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos válaszokat.Elsőnek:hidd el a szívem szakad meg ezért a házért,de nálunk hatalmas az udvar ilyen benzinár mellett a gyakori fűnyírás vagy mindkét gyerekem a közeli városban tanul, nekik bérlet a férjem munkája miatt autóval jár,napi 60km min.fűtésünk gázkazán(árammal műk.)A nappaliba lehetne kandalló v cserépkályha, az ugye plusz tüzelő és akkor még csak,a ház egy része lenne fűtve.Köztudott,hogy a vidéki kisboltok drágák,tehát a nagy bevásárlás a városba, megrakom a fagyasztót eszi az áramot,villanybojler szintén.Nem beszélve róla,hogy a ház állaga is idővel romlik,az életszínvonal sajnos romlik,félretenni nem nagyon tudunk,hogy időnként renováljuk.Egyetlen pozitívum,hogy helyben dolgozom.Tehát a lényeg:addig menni míg a megélhetésünk nem forog kockán.
2012. máj. 1. 20:57
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó válaszoló írta le az adózással kapcsolatos legfontosabb dolgokat, amik megállják a helyüket!
2012. máj. 2. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!