Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az unio által kért Dac7...

Az unio által kért Dac7 jelentéssel mit kezd a NAV?

Figyelt kérdés

Egyre népszerűbb a "vintedezés" és valószínűleg már a legtöbben belefutottunk a Dac7 jelentésbe, ami ugye egy adatközlési kötelezettség a NAV felé. Sőt, már a Jófogáson is megjelent ez a dolog, ha rajtuk keresztül adsz el bármit.

Nekem a NAV készíti a bevallásomat, de a jelentés ellenére nem jelent meg bevételként a tavaly ott árult összeg. Pedig azok a nyereményjátékok, ahol elkérik az adóazonosítómat, azokat az összegeket szerepeltetik, ha 10.000 Ft-ról van szó, akkor is. Ezt vajon miért nem? Arra gondolok, hogy esetleg csak akkor veszik elő, ha jogkövetési vizsgálatot indítanak ellened? De az is érdekelne, hogy milyen esetekben vizsgálják a számládra érkező összegeket? Mert ugye ezeken a platformokon kívül még ezer más oldalon is árusíthatnak az emberek és ha utalás van, annak van nyoma. Van esetleg olyan összeg, aminél már eleve a bank értesíti a NAV-ot?



okt. 8. 13:16
 1/2 anonim ***** válasza:

"De az is érdekelne, hogy milyen esetekben vizsgálják a számládra érkező összegeket?"

Vagyonosodási vizsgálat esetén vizsgálnák, de azt a kormány a saját érdekében már eltörölte.


"Mert ugye ezeken a platformokon kívül még ezer más oldalon is árusíthatnak az emberek és ha utalás van, annak van nyoma."

A NAV nem lát bele senki bankszámlájába.


"Van esetleg olyan összeg, aminél már eleve a bank értesíti a NAV-ot?"

Nem összeg miatt értesíti a bank a NAV-ot, hanem a gyanús pénzmozgásokat jelenti. Ez lehet akár 10 ezer forint is, ha valamiért gyanús a banknak. Viszont az is előfordulhat, hogy 8 milliót sem jelent, mert mondjuk az utalta, aki a béredet is éveken keresztül, csak most végkielégítés jogcímen.


"Nekem a NAV készíti a bevallásomat, de a jelentés ellenére nem jelent meg bevételként a tavaly ott árult összeg. "

NAV nem a bevallásodat készíti el, hanem egy bevallási tervezetet, ami egy ajánlás. Attól ajánlás, nem biztos, hogy teljeskörű és minden szerepel benne, valamint helyes adatokkal.


Még mindig önadózás van Magyarországon, ami annyit jelent, neked kell elkészítened a bevallásodat, a NAV-tervezet csak egy segítség hozzá.

A NAV a tervezetet a "kifizetők" által havonta benyújtott bevallások alapján készíti el. A Vinted ilyen szempontból nem készít rólad havi bevallásokat a NAV felé, mert ilyen jellegű kötelezettsége nincs (adójogilag nem "kifizetőhely").

Ha a vintedezésből származik adóköteles jövedelmed, vagy bevallásköteles bevételed, akkor azzal neked kell kiegészítened adott esetben a bevallásodat.


Az adatközlési kötelezettséget arra használja fel a NAV, hogy az ellenőrzési terveiben elhelyezze valahova. Például kijelöl egy-két vintedezőt utólagos ellenőrzésre.


A fentiektől függetlenül évente 600 ezer forint bevételig nem kell SZJA-val foglalkoznod, ha magánszemélyként ingóságot adtál el. Ott kezdődnek a problémák, ha ezt rendszeresen teszed és nem a saját megunt ingóságaidat árulod.

Valószínűleg a jelentés ezt is hivatott feltárni.

okt. 9. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
okt. 9. 05:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!