Ha van bejelentett lakcímem külföldön, és Magyarországon is, akkor a külföldi jövedelmem köteles vagyok leadózni?
Hollandia EU, tehát vagy ott van a lakcímed, vagy Magyarországon, a kettő egyszerre nem törvényes.
Magyarországon lehet tartózkodási helyed.
Ha kijelentkezel Magyarországról, akkor nem kell adóbevallást beadnod, egyébként évente le kell adni a nullás bevallást, ha csak holland jövedelmed van, mivel van kettős adóztatást elkerülő egyezmény minden EU-s országgal.
Ha mondjuk adsz ki magyar lakást vagy van befektetésed magyar számlán, már bonyolultabb.
Kicsit gugliztam a témában, és azt találtam, hogy 2013 márciusa óta Magyarországon csak a végleges külföldi letelepedést kell bejelenteni, de a jogszabály nem határoz meg semmilyen időtartamot vagy más objektív kritériumot, hanem az egyénre van bízva a döntés. Tehát simán kimehetsz több évre is egyetemet végezni, vagy összemosogatni egy ház önerejét, anélkül hogy visszaadnád az állandó magyar lakcímedet. Rosszhiszeműen pedig a végtelenségig húzhatod, mivel nincs határidő, és senki nem lát a fejedbe.
9-es, Ausztria hogyan büntet? Pl. kimegy valaki pár évre, de nem végleges letelepedési szándékkal. Mi történik, az osztrák állam rákényszeríti, hogy végleges letelepedésről nyilatkozzon Magyarországon, különben megbüntetik? Egy forrást a büntetési tételekkel szívesen megnéznék erről.
Akkor guglizz még egy kicsit, mert jól láthatóan a bécsi magyar nagykövetség szájbarágós tájékoztatóját sem találtad meg.
Nyugodtan megtarthatod a magyar tartózkodási helyedet bármeddig. Viszont EU-n belül csak egy állandó lakcímed lehet. Ha mondjuk Svájcba mész, megtarthatod az állandó lakcímet a svájci állandó lakcím mellé.
A végleges külföldre költözés és kijelentkezés egy másik kategória, jócskán meghaladja a lakcím kérdést.
Az osztrákok elég egyszerűen büntetnek: ha bejelentkezel, kikérik a magyar hivataltól az adataidat és ha van magyar lakcím (Hauptwohnsitz), megy is a csekk.
Te vagy az, aki nulla erőfeszítés után sokadik alkalommal írsz hülyeségeket a felszínes "guglizás" után, ami elég fárasztó.
Nem a konkrét lakcímedet kérik ki, hanem hogy van-e Hauptwohnsitz abban az országban, aminek az okmányaival regisztrálni próbálsz másik EU-s országban és aminek az eredetiségét amúgy is ellenőrzik.
17: Nincs gond.
Nézd, lehet hogy vannak országok, amelyektől Ausztria számíthat adatszolgáltatásra ilyen esetben. Hogy Magyarország közéjük tartozik-e, azt nem tudom, de hogy Németország nem, azt egészen biztosan mondom. Eleve nincs is központi nyilvántartás, nyomós okokból. Aki valaha költözött Németországon belül, az ennek a decentralizáltságnak a mellékhatásait a kelleténél is jobban ismeri. Kis túlzással még Németország se tudja, hogy épp kik lakják Németországot, nemhogy Ausztria :)
"Ha kijelentkezel Magyarországról, akkor nem kell adóbevallást beadnod, egyébként évente le kell adni a nullás bevallást, ha csak holland jövedelmed van,"
Ha hazánkban nem szerez bevallásköteles jövedelmet, akkor nem is kell SZJA bevallást készítenie hozzá. "Nullásat" sem. Ilyen kötelezettség nincs.
Ha szerez, és mellette még külföldről is olyat, ami hazánkban nem adóköteles (kettős adózást kizáró egyezmény által), akkor csak tájékoztató adatként kell a külföldön megszerzett jövedelmet feltüntetni a bevallásban.
"Ha hazánkban nem szerez bevallásköteles jövedelmet, akkor nem is kell SZJA bevallást készítenie hozzá. "Nullásat" sem. Ilyen kötelezettség nincs."
Nekem mind a 1818, mind a NAV mást mondott.
Más kérdés, hogy konkrétan nem kell a bevallással foglalkoznod ha nem volt adóköteles jövedelmed, mert a nullás bevallást automatikusan elkészíti a NAV és ha semmit nem csinálsz vele, automatikusan bevallássá válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!