Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyi jövedelemadót kell...

Mennyi jövedelemadót kell fizetni, ajándékba kapott ingatlan eladása után?

Figyelt kérdés

Az ajándékozás 2022. június.

Sajnos a feleségem nevére vettük anno,de mivel mindketten idősek voltunk elajandekozta nekem míg élt 😢 mivel nekem van egy kamasz fiam és azt akartuk,hogy Ő örökölje,de más elképzelései vannak.



aug. 22. 14:17
 1/9 anonim ***** válasza:
Ki akarja eladni?
aug. 22. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

A férj! Az én nevemre került,de a feleségem néven volt,de mi házasok voltunk,erre azért volt szükség,mert a feleségemnek csak külföldön élő rokonai vannak,neki a gyerekemhez vér szerint nincs köze.

Ha én haltam volna meg előbb így lett biztosítva,hogy a gyerek örökli

aug. 22. 14:44
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem érthetö, miért akarod eladni? Egy KAMASZ gyereknek eleve fogalma sincs arról, mit akar majd a jövöjével kezdeni, de ha nem akarja az ingatlant használni, miután örökölte, ki tudja adni, vagy eladja, ez az ö döntése, neked MOST eladni nagy hülyeség lenne.

Az ingatlan tartja az árát az infláció ellenére, az érte kapott pénz meg rövid idö alatt nem ér semmit.

Egyébként a házastársak közötti ajándékozás illetékmentes.


"Az egyenesági rokonok (szülő-gyermek, nagyszülő-unoka), a házastársak és a testvérek is mentesülnek az ajándék utáni illetékfizetéstől, az ajándék értékétől függetlenül."

aug. 22. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

3. nem az ajándékozás utáni illetékfizetést kérdezi, hanem az eladás utáni adót.


Kérdező: [link]

[link]

[link]

[link]

aug. 22. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, evvel tisztában vagyok,azt kérdeztem, hogy eladás esetén mennyi lenne a jövedelemadó?- köszönöm szépen
aug. 22. 14:56
 6/9 A kérdező kommentje:

Jól értelmezem.

60.000.000x0.25x0.9x0.15=

aug. 22. 15:47
 7/9 anonim ***** válasza:
Az ajándékozáskori érték a szerzési érték (gondolom a NAV megállapított egy értéket), azt kell figyelembe venni az adó számításakor.
aug. 22. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Abban az esetben, ha az ajándékozás mentes volt az ajándékozási illeték alól annak idején, akkor a bevétel 25 %-a számít jövedelemnek, tehát 75 % költséget vonhatunk le belőle mindenféle igazolás nélkül. Az, hogy ebből mennyi adóköteles, azon múlik, hogy az ajándékozás és értékesítés éve között hány év telt el. 5 éven túl már nem kell fizetni utána adót.


Nem azonos a számítás akkor, ha vásároltuk, ha cseréltük, ha örököltük, ha ajándékozással szereztük az eladott ingatlant!


Példa:


Ajándékozás éve: 2020.

Az ajándékozás mentes volt az ajándékozási illeték alól.

Eladási ár: 60 millió

Ajándékba kapott ingatlan értékesítésének éve 2024.


60 millió x 25 % = 15.000.000 Ft (JÖVEDELEM)

További költség ilyenkor nem vonható le. Sem felújításra, sem karbantartásra, semmire.


A JÖVEDELEM-nek bizonyos százaléka adóköteles csak. Ez attól függ, hogy az ajándékozás évéhez képest melyik évben volt az értékesítés.

Ajándékozás éve: 2020. Eladás éve: 2024. Tehát az ajándékozás évéhez képest a 4. évben lett eladva az ingatlan.

Ebben az esetben a számított JÖVEDELEM 30 %-a adóköteles csak.


15 millió x 30 % = 4.500.000 Ft

SZJA mértéke: 15 %, tehát 675.000 Ft SZJA-t kell megfizetni utána.


%-os mértékek alakulása:

1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,

2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,

3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,

4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,

5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben történő értékesítés esetén

aug. 23. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
aug. 23. 07:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!