Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ingatlaneladás személyi...

Ingatlaneladás személyi jövedelem adó, adóalapját csökkentő tételek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az érdekelne, hogy pontosan milyen tételeket lehet elszámolni, ingatlaneladásból száramazó nyereség megléte esetén, fizetendő személyi jövedelemadó csökkentése érdekében?


2 éven belül volt a szóbanforgó ingataln adás-vétele, és nyereséggel értékesítettem, szóval adóznom kell majd utána.


Az ingatlan felújítására összességében jelentős összeget fordítottam. Ez eladás ingatalnközvetítőn keresztül történt. Ezekről mind rendelkezem számlával.


Leginkább az édekelne, hogy mi minősül értéknövelő beruházásnak és állagmegóvásnak ? Tudtommal ilyen címen lehet leginkább elszámolni a felújítás költségeit. Olvastam valami olyasmit (ez kavart be), hogy minden tételnek egy bizonyos összeget (valaminek az 5%-át.. már nem emlkészem ponntosan) el kell érnie, mert csak ekkor számolható el..

Mit tudni erről?


Az ingtalannal kapcsolatos, fizetett közüzemi díjakat (rezsi), a birtoklás idejére, nem lehet elszámolni?


NAV honlapján nem igazán találok semmit erről az egészről, csak kb. egy kalkulátort. Az ügyintéző meg a NAV-ban azt mondta, hogy keressem neten, mert fent van minden részletesen..


köszi



2020. aug. 3. 11:49
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
SZJA törvényben le van írva, hogy mi minek számít, azt ajánlom tanulmányozásra. Egyébként a felújítási költségeket el lehet számolni. Szóval festés, ablakcsere, ajtócsere, parkettázás stb elszámolható. Viszont az, hogy vettél oda esetleg új hűtőt, az már nem. Kivéve ha beépítettek ezek a dolgok és nem mozdítható károkozás nélkül, mert akkor elszámolható. A tulajdonlás idejére jutó rezsi az egyáltalán nem számolható el.
2020. aug. 3. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi! Elolvasom a törvényt mindenképp, az a tuti:)
2020. aug. 3. 21:14
 3/7 anonim ***** válasza:

Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből (a szerzés időpontja szerint megosztott bevételből) le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként már elszámolt:

- a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat (illeték, ügyvédi költség stb.);

- az értéknövelő beruházásokat;

- a szerzési időponthoz tartozó bevételrész arányában az átruházással kapcsolatos kiadásokat (hirdetési díj, ügyvédi költség stb.), ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.


Értéknövelő beruházásnak tekintendő az ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítás, valamint az átruházás előtti 24 hónapban végzett állagmegóvás költsége, ha az több mint a bevétel 5%-a.


Szokásos piaci értéket növelő ráfordítás például egy tetőcsere, vagy a komfortfokozat növelése, stb. Egy festés nem az, viszont ha az átruházás előtti 24 hónapban végezték, és több, mint az értékesítésből származó bevétel 5 %-a, akkor levonható költségként feltéve, ha hitelt érdemlő irattal igazolni tudják a kiadást (számla stb.).

2020. aug. 4. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nah igen.. ez nem volt nekem egyértelmű. Rész-számláim vannak festésről-burkolásról-ablakok cseréjéről, szóval így kisebb teételkben. Együtt több mint 2 millió ft-ot tesznek ki. Viszont egyesével csak nagyon kevés haladja meg a a bevétel 5%-át..


Kb az a helyzet, hogyha van egy olyan számlám, hogy ,,laksáfelújítás munkadíj , 2millió" akkor el tudom számolni az egészet,ha meg külön külön ,,festés" ,,burkolás" stb. úgy, hoy nem haladják meg a tételek a nyerség 5%-át, akkor meg semmit, pedig a munka végeredménye ugyanaz?!

2020. aug. 5. 15:56
 5/7 A kérdező kommentje:
A törvényt még enm ovlastam el, mert úgyis csak tavasszal lesz ez akutális, hogy fizessem az adót, és majd előtte fogom átolvasni. Csak így nagyjából szertém előre tudni, hogy kb. mennyi pénzt tegyek félre..
2020. aug. 5. 15:58
 6/7 anonim ***** válasza:
Semmi nem írja, hogy egy tételben kell meglennie az állagmegóvás költségének. Gyűjtögeted róla a számlákat, összeadod, és ha a számlák dátuma az átruházás előtti 24 hónapra esik és meghaladja a bevétel 5 %-át, akkor elszámolod költségként. A számlákat az adó elévülésének idejéig megőrzöd.
2020. aug. 7. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi, megnyugodtam :)
2020. aug. 11. 21:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!