Ingatlan utáni adózás? Többi lent
Adott egy személy, akinek van egy ingatlana. Ő az egyedüli tulajdonosa és haszonélvezője is.
Szeretném megvenni a lakást tőle. Ismerjük egymást és jó kapcsolatot ápolunk egymással.
A pénzt kp-ban adnám oda neki, melynek az összege jóval az ingatlan becsült értéke alatt van.
Szerződésbe csak azt szeretnénk foglalni, hogy pénz nélkül adja át nekem az ingatlant.
A kérdésem az, hogy melyik az a mód amelyik után a legkevesebbet kell adózni? Gondolok itt: eladás, átruházás, ajándékozás stb.
Melyikkel tudnék a legjobban járni?
Tehat csak a te szempontodbaz erdekes, az ove nem?
Hacsak nem vagytok rokonok, akkor jarsz a legjobban, ha adasvetel tortenik. Akkor az ingatlan ertekenek 4%-at kell illetekkent kifizetned.
Ajandekozasnal peldaul 9%ot kell fizetni.
Ha az adasvetel joval alacsonyabb aron tortenik mint az ingatlan valos erteke, jo esellyel ki fog menni a NAV felmerni az ingatlan valos erteket es annak a 4%-at fogja kironi rad mint illeteket.
"Szerződésbe csak azt szeretnénk foglalni, hogy pénz nélkül adja át nekem az ingatlant."
Ez elég nagy rizikó szerintem. A valóságot foglaljátok szerződésbe.
"Szerződésbe csak azt szeretnénk foglalni, hogy pénz nélkül adja át nekem az ingatlant."
Ezt így nem értem pontosan. Ez alatt azt érted, úgy írjátok meg a szerződést, mintha nem fizettél volna neki semmit az ingatlanért?
Mert ha ezt érted alatta, akkor az ellenérték/ellenszolgáltatás nélküli ingatlan átruházás -> Magyarul ajándékozás.
"A pénzt kp-ban adnám oda neki, melynek az összege jóval az ingatlan becsült értéke alatt van."
Mi azzal a gond, ha beleírjátok a szerződésbe? Annyiért adja el a tulajdonát, amennyiért akarja. Kényszert nem ír elő a törvény vételárra vonatkozóan.
Ha nem foglaljátok bele a szerződésbe a vételárat - egyébként nem tudom, hogy miért ne tennétek - vagy belefoglaljátok, attól azt még a NAV felülbírálhatja, és ad egy más becsértéket az ingatlannak, ami után kiveti az illetéket.
Ha a valós érték meghatározásához nincs összeghasonlítható adata az adatbázisában valamiért, akkor kimegy a helyszínre, megtekinti az ingatlant, és az alapján ad neki egy értéket.
Tehát ha az a cél, hogy minél kisebb illetéket kelljen fizetni a vételár után, akkor ilyen módon egyáltalán nem tudod megúszni a dolgot.
Vagy mi a valódi cél?
"A kérdésem az, hogy melyik az a mód amelyik után a legkevesebbet kell adózni? Gondolok itt: eladás, átruházás, ajándékozás stb."
Eladó:
Ha az ingatlan ugyanannyiért, vagy alacsonyabb összegért kel el, mint a szerzéskori értéke, vagy a szerzés évét követő 5. és további években történik az értékesítése, akkor az eladónak nem lesz SZJA-fizetési kötelezettsége. Más esetben lehet.
Illeték nem érinti az eladót.
Vevő:
Mint fentebb írtam, a NAV bármikor felülbírálhatja az ingatlan értékét.
A vevőnek mindenféleképpen kell valamilyen illetéket fizetnie a vagyonszerzés után. Vagy vagyonszerzési illetéket (ellenérték fejében történő átruházás), vagy ajándékozási illetéket (ellenérték nélküli átruházás). Ajándékozási illeték alól mentes az egyenesági rokonnak történő ajándékozás. Mindkét illeték esetén az ingatlan (piaci) értékéből indulnak ki. Ha az általatok meghatározott értékkel nem ért egyet a NAV, akkor más értéket állapít meg neki.
Vagyonszerzési illeték mértéke 4 %.
Ajándékozási illeték mértéke 18 %, lakóingatlan ajándékozása esetén ennek a fele 9 %.
Ajándékozás esetén az ügyvédek a szerződésbe foglalva az ajándékozó részére haszonélvezeti jogot is fenntartanak az elajándékozott ingatlanra? Ezt szinte automatikusan beleírják a szerződésbe. Tehát erre figyelj, ha ezt nem szeretnétek.
Mivel Te vagyont szerzel, ezért SZJA rész Téged nem érint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!