Ha a munkahelyen hibázik az alkalmazott és abból a céget megbüntetik,akkor alkalmazott mennyit fizet ebből a hibából ha ő okozta?
Ne nyugodjál meg! Amire a szerződésben külön nem térnek ki, ott az MT szabályai lépnek életbe!
Az pedig ez:
179. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállását, a kárt, valamint az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.
(3) A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét. Szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni.
(4) Nem kell megtéríteni azt a kárt, amelynek bekövetkezése a károkozás idején nem volt előrelátható, vagy amelyet a munkáltató vétkes magatartása okozott, vagy amely abból származott, hogy a munkáltató kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget.
(5) A kár megtérítésére a 177. §-ban foglalt rendelkezést kell alkalmazni.
177. § A kár megtérítésére egyebekben a Ptk. 6:518-534. §-a szabályait kell alkalmazni."
Ptk. = Polgári Törvénykönyv
Azt a részt sem árt elolvasni a törvényben, ahol a jogkövetkezményeket taglalják a munkavállaló vétkes kötelezettségszegése miatt!
179. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.---hát akkor eszerint én fizetem a kárt.
A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét.--- most akkor mégsem én fizetem az egész kárt?
Szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni.----hogy lehet bizonyítani hogy szándékosan okoztam???
vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni.--most meg mégsem a 4havi távolléti díjjal felelek? Úgy érzem,hogy egyik mondat üti a másikat...? Mi a súlyosan gondatlan károkozás??? Mit jelent,hogy súlyosan gondatlan valaki? Hibázni mindenki szokott,nincs olyan aki ne hibázna.Úgy érzem,hogy ha hibázik az alkalmazott akkor rálehet verni az egész kárt, elvégre ő hibázott. Inkább menjem el az ember olyan helyre ahol kis pénz mozog,mert ha egyszer hibázik egy nagyot akkor évekig nyögné a hibáját????
Elég érdekes hozzáállás. :)
Nézd a saját oldalad felől, amikor Neked okoz valaki kárt. Ennyi erővel ha az illető hajléktalan volt, akkor még meg is simogatod a buksiját, ha kisnyugdíjas, akkor csak 2 ezret kérsz kártérítésként, ha átlagos jövedelmű, akkor megelégszel 100 ezerrel, ha pedig módos gazda, akkor még a nyáját is követeled a BMW-jén kívül. :D
Súlyosan gondatlan? Tisztában volt vele, hogy baj lesz belőle, mégis hagyta, hogy megtörténjen.
Sofőr elindul egy olyan céges autóval, amivel a forgalomba nem szabadna menni. Tud róla, tehát nem rejtett hibáról beszélünk. Közlekedési baleset történik ebből kifolyólag, a kocsi totálkáros lesz. Na ez például súlyosan gondatlan kategória.
Szándékos károkozás? Haragszol a főnöködre, mert rákacsintott a feleségedre. Cserébe szétvered a céges raktárban az ablaküvegeket.
"A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható"
Erre hirtelen nem jut eszembe esetpélda, de a kötelezettségszegésre az ok nagyon fontos tényező! Ha mondjuk azért teszed azt, mert valaki másnak az életét mented meg általa (az adott helyzetben általában elvárható viselkedés), az nem az a kategória, amikor anyagilag felelősségre vonható vagy. Persze az sem mindegy, hogy egy ilyen életmentéssel mekkora kárt okozol a munkáltatódnak. Csak a szükségeset, vagy voltál olyan rendes és hagytad elfajulni a dolgokat.
Újabb példa:
Letiltják egyik dolgozó fizetését. A munkáltató azt köteles teljesíteni. A bérszámfejtőnek viszont rokona ez a dolgozó és van olyan düddő, hogy nem teljesíti ezt a jogszabályi kötelezettséget. Pár hónap múlva ez kiderül, a végrehajtó kötelezi a munkáltatót a dolgozó helyett a tartozás megfizetésére (joga van hozzá!). A munkáltatónak ez egy "kár", hiszen eredetileg nem neki kellett volna ezt megfizetnie, hanem a dolgozó béréből kellett volna levonni és továbbutalni a végrehajtónak. Egyértelmű, hogy a bérszámfejtőn fogja követelni a kárát. Ez teljesen logikus, és van is rá lehetősége.
MT szerint a korlát felett nem vonhat károkozás miatt, de polgári peres úton simán behajthatja a bérszámfejtőn a további kárát. Ha esze van, meg is teszi. ;)
""A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható"
Erre hirtelen nem jut eszembe esetpélda"
Segítek :-)
Targoncás a gyárban hátrafelé nekitolat pl. egy raklap züldborsó konzervnek, amiből a fele használhatatlan lesz.
ha figyelmetlenül tolatott, Ő a hibás, ha műszaki hiba okozta, akkor nem (persze, ha nem tudott róla)
Nem tudom milyen konkrét estre gondol a kérdező.
Ha mondjuk feketén vagy félfeketén alkalmazza a munkáltató, és ezért a céget megbüntetik, akkor igen, a munkavállalót is megbüntetik.
Más esetekben nagy általánosságban, nem vonható felelősségre a munkavállaló
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!