Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Interneten eladott kisebb...

Interneten eladott kisebb értékű dolgok után hogy kell adózni, mi a jelenlegi törvény erre nézve?

Figyelt kérdés
ha valaki kiváltja az egyéni vállalkozóit, arra más szabály vonatkozik, mintha magánszemélyként adna el valamit? (Vagy ha nem szerepel a tevékenységi körben az értékesítés, akkor nemis lehet e.v-ként adózni utána?)
2021. febr. 2. 22:25
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Ez egy ha téves cikk. Nem igazán élnek már a benne foglalt százalékok, stb-k. De a cikk sem említi, hogy a nav felhívta volna a figyelmet, hogy nem adhatok el valamit drágábban, mint amennyiért beszereztem.

Ismétlem, nem attól lesz valami gazdasági tevékenység, hogy drágábban adom el, mint amennyiért vettem.

2021. febr. 3. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

11: az van benne, hogy kereskedelmi tevékenységet ne folytathatsz. Nem csak 600 ezer felett nem, hanem sehol sem.


A NAV pedig úgy vizsgálja, hogy azt folytatsz e, hogy megkérdezi, hogy mennyiért vetted.


Pl vettél akciós babaruhát 1000 forintért, de 1500-ért adod, akkor a nav bizony azt kereskedelmi tevékenységnek minősíti, és vége a 600 ezernek.


Az egyik nagy aukciós portáltól például lekérték az adás-vételeket, és akik sok azonos holmit forgalmaztak, azokat elkezdték a számláért zaklatni, hogy bizonyítsák, hogy az nem kereskedelmi tevékenység. A fő indok az volt, ha a beszerzési árnál drágábban/új áron adták. Volt is belőle gond, mert kinek van meg a fél köbméter gyerekjáték/gyerekruha után a számla, hogy igazolja, hogy nem kereskedik, csak eladja a szemetet otthon.


De nyilván mindenki a saját üzlete kovácsa, csinálni kell, ha szerinted nem gond.

2021. febr. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

De teljesen félreérted az egész helyzetet. Kereskedelmi tevékenységet csak számlaképesként csinálhatsz, ez eddig tiszta. De nem attól lesz valami kereskedelmi tevékenység, hogy drágábban adom el (lásd a korábbi videókártyás példát).

A NAV nem úgy vizsgálja a kereskedelmi tevékenységet, hogy megkérdezi, hogy mennyiért vettem. Ez hülyeség.

Ha vettél babaruhát ezerért csak azért, hogy eladd drágábban és eladod 1500ért, akkor kereskedelmi tevékenység, ez egyértelmű (de akkor is az lenne ha csak 800ért tudtad volna eladni).

Viszont ha vettél babaruhát ezerért, használta a gyereked amíg ki nem nőtte, meg nem untátok, stb, és utána el tudod adni 1500ért, akkor az már nem kereskedelmi tevékenység és a 600ezres szabály él.

Remélem érezhető a különbség.

2021. febr. 3. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Még csak annyi, hogy: "A fő indok az volt, ha a beszerzési árnál drágábban/új áron adták. Volt is belőle gond, mert kinek van meg a fél köbméter gyerekjáték/gyerekruha után a számla, hogy igazolja, hogy nem kereskedik, csak eladja a szemetet otthon." - ez a mondat önmagában ellentmondásos. Ha nincs meg a beszerzési számla, akkor honnan tudják, hogy drágábban adta el, mint vette? Illetve a jelenlegi új ára nem túl releváns egy olyan dolognak, amit én X idővel ezelőtt vettem, mivel a piaci viszonyok változnak (nézd csak meg pl az ingatlanárakat, kb duplája a 4-5 évvel ezelőttinek).


"De nyilván mindenki a saját üzlete kovácsa, csinálni kell, ha szerinted nem gond." - én nem üzletelek, néha eladjuk a megunt tabletünket, de mást nem igazán szoktunk. Nem is azért írtam a fentieket mert üzletelnék, hanem mert ismerem a törvényt és a navot is a munkámból kifolyólag és nem igaz, amiket írsz.

2021. febr. 3. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Az Szja tv. 3.§ 46. pontja alapján gazdasági tevékenységnek minősül valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.


Erre a paragraffusra hivatkozik a nav. Ha rendszeresen drágábban adod a holmit, akkor az ellenérték végzésére irányul, függetlenül attól, hogy magánemberként az aukciós portálon teszed, vagy cégként egy netes boltban.

2021. febr. 3. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

btw, a nav sem hülye, mert elég sokan kezdtek neten teljesen adómentesen kereskedni úgy, hogy a nagyker áron vett dolgot kisker ár könyékén árulták (picit olcsóbban, de az adóból kijött az árelőny).


1-1 ilyen tárgyért senkire nem szállnak rá, de ha egész évben számítástechnikai eszközöket adsz el így, akkor hiába teszed magánszemélyként, nem fogja érdekelni őket a 600 ezres limit, és el fognak kaszálni

2021. febr. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Ez így van, ezt nem is vitatom. Ahogy írtam is fentebb, hogy ha azért veszed, hogy eladd, akkor egyértelműen kereskedelmi tevékenységről van szó és nem játszik a 600 ezer. De a megunt dolgaimat és simán adhatom drágábban, ezt semmi nem tiltja.

Pl vettem motorhibás autót, megcsináltattam, azzal járt az asszony két évig. Majd eladtam, jóval többért, mint vettem. Semmi gazdasági tevékenység nincs ebben.

2021. febr. 3. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Egyetértek.


Az a lényeg, hogy ne azért szerezz be valamit, hogy drágábban eladd. Az kereskedés. Ahhoz "engedély (adószám)" kell, és magánszemélyként nem végezheted.


Magánszemélyként a megunt ingóságaidat értékesítheted évi összesen! 600 ezer forint bevételig adómentesen.

A lőtéri kutyát nem fogja érdekelni, hogy drágábban sikerült eladnod, mint amennyiért vetted. Ennyi erővel az ajándékba kapott holmit mindenféleképpen drágábban adom el, mint amennyibe nekem került.:)

Ettől ez még nem gazdasági tevékenység.

2021. febr. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!