Mi értelme a KATA-sok 3 millió forint feletti megadóztatásának?
Jelenleg egy cégnek az alábbi kiadásai vannak a munkavállalói után:
-munkavállaló bruttó bére
-15,5% szociális hozzájárulási adó (szocho)
-1,5% szakképzési járulék
Ezzel egyetemben a munkavállalónak is vannak terhei:
-15% személyi jövedelemadó (SZJA)
-18,5% társadalombiztosítási járulék
A KATA-sok esetén idén január elsejétől él a szabályozás, miszerint ha az egy cégtől érkező bevétel összege meghaladja az évi 3.000.000 forintot, akkor munkáltató (a megrendelő/fizető fél) 40%-os adót kell hogy fizessen a 3 millió forint feletti részre. Ez ugyebár a kiszervezett munkavállalás ellen jött létre, csakhogy azért szervezik ki a munkavállalókat, mert így kevesebb a költség.
Most, hogy bevezették a szabályozást, kezdjük el számolni a munkáltató kiadásait egy bejelentett munkavállaló esetén, ha a munkavállaló keres nettó:
-300.000 forintot. Ez esetben a munkaadó havi 527.840 forintot költ. Az összehasonlítás kedvéért számoljuk át éves kiadásra: évi 6.333.820 forintot költ.
-500.000 forintot. Ekkor a munkaadó havi 879.700 forintot, évi 10.556.400 forintot ad ki a kezéből.
-750.000 forintot. Itt már a munkaadó havi 1.319.520 forint, évi 15.834.240 forint kiadásra számíthat.
-1.000.000 forintot. Jelen esetben a munkáltató havi 1.759.398, évi 21.112.776 forintot fizet.
-2.000.000 forintot. Ezek után a cég havi 3.518.797, évi 42.225.564 kéne hogy fizessen.
Most nézzük ugyanezeket a költségeket, ha a munkavállaló KATA-zik (belekalkulálva a 3 millió forint feletti részre vonatkozó 40%-os adót):
-300.000 forint esetén a munkáltató éves szinten 3.840.000 forintot fizet.
-500.000 forint esetén évi 7.200.000 forintot ad ki.
-750.000 forint esetén évi 11.400.000 forint költsége lesz a cégnek.
-1.000.000 forint esetén évi 15.600.000 forint kiadással számolhatnak.
-2.000.000 forint esetén pedig évi 32.400.000 forint lesz a költsége a cégnek. (Jelen esetben eltekintek a KATA-s egyéni vállalkozó terheitől).
Nem folytatom a számolást, azt hiszem most már mindenkinek nyilvánvaló: egyszerűen még így is jobban megéri nem bejelenteni a munkavállalókat, hiszen (fizetés függvényében) milliókat spórolnak a KATA-n. Így igazából mi értelme van ennek a 40%-os plusz adónak? Vagy lenne magasabb, hogy valóban ne érje meg a munkáltatóknak kiszervezni a munkavállalókat, vagy tök felesleges az egész. Maximum annyi haszna van, hogy így több pénz folyik be a kasszába, mint eddig. De ez esetben meg ne azt az érvet hozzák fel, hogy a munkavállalók érdeke a magas adó és a bejelentés. Mondják meg kerek perec, hogy nem a munkavállalók érdeke, hanem a cégek büntetése.
Egyébként az összegek nem légből kapottak, bárki kiszámolhatja ha nem hiszi:
Ez a honlap kiszámolja a nettóból a bruttót: [link]
Ez pedig a bruttóból az összes kiadást: [link]
“ Igen, erre céloztam azzal, hogy ekkora árbevételnél már több szól a KFT mellett, mint a KATA mellett.”
Heee? Minek csinálnék kft-t? Szolgáltatást “árulok”, kis költséggel. Magyarázd már el nekem, mitől jobb nekem 12 millióig 3-5 ügyfélnél egy kft, aminek jóval magasabb költségei vannak 30x annyi papírmunkával???
“ 14/21 anonim ***** válasza:
61%
Ha tényleg a bújtatott munkavállalást akarták volna ellenőrizni, akkor elég megnézni, hogy valaki a saját telephelyén dolgozik-e vagy nem. Saját eszközén vagy nem. Projekten dolgozik vagy nem. Ha nem, akkor az bújtatott.”
Én nem saját telephelyen dolgozom, nem is a megbízóm telephelyèn, na ilyenkor mi van? 😂
viszont projekten és nagyrészt saját eszközzel, de amikor nem saját eszközzel, akkor sem a megbízóm eszközével, hanem a megbízóm ügyfelének az eszközével (laptop, mert egy vállalat sem olyan hülye, hogy beengedjen idegen laptopot a számítógépes rendszerébe)...
A 6 feltételből 4-nek megfelelek, mégis nekem lenne bevételkiesésem mert rám van kenve, hogy bújtatott munkaviszony....de a fő ügyfél megoldja: nem neki fogok mindent számlázni, hsnem még 2 másik cégnek is... ennyike
"Heee? Minek csinálnék kft-t? Szolgáltatást “árulok”, kis költséggel. Magyarázd már el nekem, mitől jobb nekem 12 millióig 3-5 ügyfélnél egy kft, aminek jóval magasabb költségei vannak 30x annyi papírmunkával???"
Nem kell, csak ha több pénzt akarsz keresni, mint amennyit az adórendszer igazságosnak tart úgy, hogy adózni tulajdonképpen csak egy jelképes összeget adózol.
“ Nem kell, csak ha több pénzt akarsz keresni, mint amennyit az adórendszer igazságosnak tart úgy, hogy adózni tulajdonképpen csak egy jelképes összeget adózol.”
Mitől keresnék több pénzt egy kft-vel, mint ev-ként? Csak több költségem lenne.
Az igazságosságról: annyit adózom, ami a jogszabály szerint jàr az államnak.
Azért jobb, mert nem kell ilyen hülyeségeken rugózni, hogy mi van, hogyha többet kérek egy ügyféltől a szolgáltatásért, mint 250 ezer ft.
Mert KATA előtt mi volt?
"Mert ő így akar versenyezni azokkal akik befizetik a közterheket, ő ebből nagy király, és nem érti, hogy miért kell őt bántani."
Arról azért van fogalmad hogy a multik mekkora adókedvezményeket kapnak, ahhoz képest milyen rengeteg profitjuk marad meg százalékos arányban mint egy kisvállalkozónak, mondjuk fuvarosnak vagy webfejlesztőnek?
A webfejlesztő 3 év alatt ha jól megy a szekér, összespórol egy Audit, ennyi idő alatt a multi vezetőség vett már 3 yachtot, 4 luxusvillát, meg 3 Lambot, stb... Nézz utána.
Persze, szívassuk a kis halakat, még véletlenül se a nagy nyugati tőkéseket... Mert ha megszivatjuk a kis magyar vállalkozót, majd beáll szépen ő is rabszolgának egy nyugati multihoz..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!