Szülési szabadság alatt jár a CSED? Kérem csak olyanok írjanak, akik értenek hozzá, ezzel foglalkoznak, vagy törvényekkel alá tudják támasztani az állításuk hitelességét!
A munka törvénykönyve alapján a szülési szabadság munkában töltött időnek felel meg, tehát ha munkában töltött időnek felel meg, akkor 100%-os munkabért kellene, hogy kapjak a munkáltatótól.
A CSED-et pedig ha jól tudom az államtól kapja az ember, amennyiben jogosult rá, viszont az ugye 70%.
Illetve a szülési szabadság és a CSED egyszerre igénybe vehető, akkor az most 170%-ot jelent arra az időszakra, vagy miből tevődik össze?
Nem értek ezekhez a dolgokhoz, nem bízom a munkáltatómban sem, így minden egyes forintnak szeretnék utánajárni, nehogy valami kiskapuval jól átverjenek.
A munka törvénykönyve külön kezeli a szülési szabadságot és a gyermekápolási időszakot, ugyanis utóbbi fizetés nélküli szabadságnak van megjelölve, ugye erre az időszakra érthető, hogy GYED illetve GYES támogatás van az állam részéről.
Kedves első válaszoló!
Már az második mondatodból kiderül, hogy abszolút nem értesz hozzá, ugyanis a CSED 2021.júliusától 100%,úgyhogy ha csak nem vagy időutazó, tudtommal 2020-at írunk. Kértem, hogy csak olyan szóljon hozzá, aki ért is hozzá, te még a hatályba lépésekkel is gondban vagy.
Én értem, hogy mit mondasz, de itt nem arra tért ki a kérdésem, hogy miért kapnék bármilyen összeget is, én munka törvénykönyve által néztem át mindent, és ha szülési szabadság alatt, ami alatt szintén nem dolgozhat elvileg a kismama, 100%-ot kell, hogy adjon a munkáltató, akkor még mindig ott a nagy kérdés, hogy miért mennék én CSED-re 70%-ért,mikor a munkavállaló döntése, hogy mennyi szülési szabadságra megy, az a lényeg, hogy egyben töltse le azt az időszakot.
És nem leszólni akartalak, nekem ilyen a stílusom, de a kérdés egyszerűen nem arra vonatkozott, amire válaszoltál, és semmilyen jogi háttér, munka törvénykönyve által nem volt a válaszod mögött, csak leszólás, hogy hát mit gondolok én, hogy ilyen esetben fizet a munkáltató.
Pontosan azért akarok mindennek és minden oldalról utánajárni, mert tudom azt, hogy ami kifizetést ki lehet kerülni, azt ki fognak kerülni, és ha 3 Ft-tal át lehet vágni, akkor azzal is át fognak vágni, mert jól menő multicég, akiknek hetente vannak munkaügyi pereik, én inkább előre szeretnék gondolkodni, nem utólag pereskedni, majd egy jól kidumálós jogásszal szemben elvérezni velük szemben. Sajnos nem ez az első ilyen botrányom velük, és inkább mindent, de mindent megtudok, és inkább hülye kérdéseket teszek fel, konkrét törvényeket kérek ki, nem csak itt, hanem munkajogászoktól, ügyvédektől, mielőtt bármit aláírok nekik, mert inkább nézzenek hülyének vadidegen emberek, minthogy kijátsszák, hogy megrövidítenek pénzzel, majd ügyesen kimagyarázzák.
Szia!
A szülési szabadság, ha megnézed, a rendes szabadság kiszámítása szempontjából számít munkában töltött időnek. Mt. 115§. (2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés (!!!) alkalmazásában...
Tehát ha majd visszamész dolgozni akkor a szülési szabadságra egészére és a gyermek gondozására igénybe vett fiz. nélküli első 6 hónapjára fog számolódni még rendes szabadság, amit majd kivehetsz.
Valamint szülési szabadság alatt nem lehet felmondani, és a végkielégítésre jogosító időbe is beleszámít.
A szülési szabadság nem olyan, mint a rendes szabadság, munkabér nem illet meg rá, azonban a munkáltató köteles kiadni neked, tehát felment a munka alól, lényegében ez is egy fizetés nélküli szabadság.
A CSED a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. (Ebtv. 40§. (3))
A szülszab egy munkajogi kategória, a csed egy pénzbeli ellátás.
Szülszabira sem bér, sem távolléti nem jár (legjobb bizonyíték, ha megkeresed a végkielégítésre jogosultságot, ott írja, hogy nem számít bele az az idő, amire nem járt bér, kivéve pl száz)
Szülési szabadság: nem végzel munkát, nem jár bér utána, fizetés nélküli szabadságon vagy a kérésedre azért, mert babád születik/született. A szülési szabadság 24 hetet ölel fel. Ha tovább maradsz otthon (például a gyermek 3 éves koráig), az is fizetés nélküli szabadság lesz munkaügyileg, de már nem a szülési szabadság kategóriában (CSED ellátás), hanem a gyermek gondozása miatti kategóriában (GYED vagy GYES ellátás jár rá).
Szülési szabadságra CSED jár, tehát 24 hétre, amit az egészségbiztosító finanszíroz. Utána lévő fizetés nélküli szabadság részére vagy GYED, vagy GYES jár (ha a feltételeknek megfelelsz).
Fizetés nélküli szabadság több jogcímen is megilletheti a dolgozót. Mindegyik a dolgozó kérésére megy. A többféle fizetés nélküli szabadság között az a különbség, hogy ha ilyet azért kérsz, mert megkezdenéd a szülési szabadságod idejét, a gyermek otthoni gondozását, akkor azt köteles a munkáltató engedélyezni. Ahogy azt is, ha hozzátartozó tartós ápolása miatt kérsz ilyet, vagy önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesítesz.
Más fizetés nélküli szabadságot nem köteles engedélyezni.
Jogszabályi hivatkozások:
MT 77. §
MT 115. §
MT 127-133. § és a többi...
Munka törvénykönyvét behozod és végigolvasod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!