A bevétel csökkentés lehetősége ingatlan bérbeadás esetén?
"A személyi jövedelemadóról szóló törvény 17. § (5) bekezdése szerint lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg."
Lakást adunk bérbe Magyarországon, viszont külföldön bérleti díjat fizetünk. A bérleti díj kiadásunk a külföldi lakásra kétszerese a bérbeadásból származó bevételünknek. Hogy működik a gyakorlatban a bevétel csökkentés lehetősége? Azt tudom nagyjából, hogy az adóbevallásban hol kell megadni a bevételt, de meg kell valahol adnom a kiadást is? Vagy esetleg külön levélben kell ezzel megkeresnem az adóhivatalt? Sehol nem találok erre vonatkozó információt. Annyit találtam még, hogy külföldön bérbevett lakásra is vonatkozik a csökkentés lehetősége, tehát elvileg ez nem akadály. Köszönöm, ha bárki segíteni tud.
Meg kell nézni az adott orszâggal a kettōs adóztatást kizáró egyezményt.
Nemcsak az első évben.
Szinte kivétel nélkül abban az országban adóztatja az ingatlanvagyonból származó bevételt/jövedelmez, ahol az ingatlan fekszik.
Így valószínűleg továbbra is magyar szja fog vonatkozni rá.
Ha szigorúan veszem a jogszabály szövegét, akkor levonhatod a bevételből. A levont összegnek van egy tájékoztató sora a szja bevalláson. Viszont a helyedben kérnék egy állásfoglalást rá.
Www.nav.gov.hu kapcsolatok,levélküldés
Az ingatlan bérbeadás után Mo-n kell adóznod, mivel az ingatlan Mo-n fekszik.
A bérbeadás bevételével szemben állítható kiadás egy másik településen kivett lakás kiadásával szemben elszámolható még akkor is, ha külföldön bérled. A törvény nem ír erre vonatkozóan korlátot, tehát ez azt jelenti: megengedi.
Adóhatóság tájékoztatója ezzel kapcsolatban:
"A bérbeadónak lehetősége van arra, hogy a lakás bérbeadásából származó bevételéből levonja
az általa más településen bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját. A
bevétel ilyen címen azonban csak abban az esetben csökkenthető, ha a bérbeadás, illetve a
bérbevétel időtartama meghaladja a 90 napot és a bérbevett lakással összefüggésben a
magánszemély más tevékenységből származó bevételével szemben nem számol el költséget,
vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítik meg.
Az említett szabály nem támaszt megszorító feltételt a tekintetben, hogy az így bérbevett
lakásnak belföldön kell lennie. Így nem kizárt az sem, hogy valaki a külföldön megfizetett
bérleti díjjal csökkentse ily módon a bérbeadásból származó bevételét."
" Hogy működik a gyakorlatban a bevétel csökkentés lehetősége?"
Kérdés: Milyen költségelszámolást alkalmazol a bérbeadásnál? 10 %-ost, vagy tételest?
Tételes esetén, vagy ha év közben a 10 %-osat alkalmaztad, de év végén a bevallásban a számodra kedvezőbb tételest választod és a feltételeket is biztosítod ehhez utólag, akkor:
A bevallásnak erre vonatkozóan a következő oszlopai vannak:
Bevétel - Költség - Jövedelem
A költségek összegében lesz benne a külföldön bérbevett lakásért fizetett összeg. Mivel - gondolom - nem forintban fizetsz érte, ezért a "szokásos" szabály alkalmazandó. A kifizetés időpontjában érvényben lévő MNB középárfolyama alapján kell "forintosítani" az összeget.
Nagyon leegyszerűsítve ennyi...
#4, koszonom a valaszt! Es mindneki masnak is. Az a helyzet, hogz ev kozben semmit nem alkalmaztam, mert nem fizettem adoeloleget. Azt hittem, hogy eleg az adobevallasnal intezni ezt es csak mostansag jottem ra, hogy kellett volna. Gondolom benne van a pakliban, hogy emiatt valamilyen kesedelmi potlekot szabnak ki (jegybanki alapkamat alapjan). Amugy a 10%-os koltseghanyad szerinti lenne nekem a legjobb. Ez esetben is ugyanugy beirhatom a kiadast is?
Arra is gondoltam, hogy a kulfoldi berlest es befizeteseket is igazolni kell. Erre vegkepp nem talaltam semmit, hogy mi lesz a modja. Esetleg lefordittatott berleti szerzodes es bankszamla kivonat a befizetesekkel?
" Amugy a 10%-os koltseghanyad szerinti lenne nekem a legjobb."
10 %-os költséghányad szerint meghatározott adóköteles jövedelem esetén esély sincs arra, hogy a bérelt ingatlan bérleti díját a bevétellel szembe állítsd.
Ott 10 % költség lehet és slussz-passz mindenféle kiadást bizonyító irat nélkül.
A tételes esetén van lehetőséged a bérelt ingatlant bevonni ilyen téren a költségelszámolásba. Azért kérdeztem, hogy melyikkel indítottál év közben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!