Bérbeadás - közüzemi ktg. Számlázandó?
Sziasztok.
Adott egy adószámos magánszemély, aki lakóingatlant ad bérbe. Idei évtől nem számít bele a bevételébe a közüzemi díjak áthárított költsége.
Ez azt jelenti, hogy a közüzemi ktg-re átvett összegről nem kell számlát sem kiállítania? Vagy a számla kell, csak mint adó alapjába be nem számító bevételként kell nyilvántartani?
Es persze ez a kérdés a szolgáltatótól kapott számlákkal is. Akár még el is dobhatom őket, vagy továbbra is le kell őket könyvelni, csak innentől kezdve mint költségként nem figyelembe vehető kiadást?
Erre még a NAV sem tudna érdemi választ adni Neked.
Megint beépítettek a jogszabályba egy valamit, amit nem gondoltak végig.
Például:
A költségre kapott bevétellel szemben melyik közüzemi számlát állítod? Mi a viszonyítás?
Ha előbb fizet a bérlő, mint ahogy a számlák megérkeztek és kiderül, hogy többet-kevesebbet fizetett, azt hogyan kezeled "könyvelésileg", mi ilyenkor a teendő?
Ha nem "tételesen" rendeztek, hanem havi átalány fizetésében állapodik meg valaki a bérlővel, akkor az év közbeni adóelőleg-fizetési kötelezettséghez ezt szintén miként viszonyítod?
Érzed a problémát?
Eddig mi volt?
Kapott összeg bevétel az adott hónapban, vele szembe állítottad az adott hónapban megfizetett közüzemi díjakat. Haszon után SZJA. Logikus, követhető, egyértelmű...
Az új szabályozás a NAV-nál is egyeztetés alatt van, szerintem ők is érzik, hogy ez egy újabb gondot okozó, nem egyértelmű szabályozás.
Én csinálom úgy, ahogy eddig. Abból sosincs gond. Haszon után fizetek. A mostani szabályozás megmagyarázása, részletszabályai majd hónapok múlva tisztul le, addigra fogják kitalálni, hogy hogyan kellett volna január 01-jétől szabályosan csinálni, Te pedig addigra már túl leszel egy negyedéven. Ha nem kettőn... :)
... és mindenki másképp fogja értelmezni... :)
Bérbeadóként és vevőként is, mindig átírjuk a közüzemi szolgáltatást, kivéve a közös ktg.-et.
Rövidre van vele zárva ez is, ami igazából eddig sem volt probléma.
Az új szabályozás a NAV-nál is egyeztetés alatt van
nettó marhaság, a szabályozás egyértelmű.
Köszönöm!
Nem merném állítani, hogy okosabb lettem.
#1-es Egyértelmű, hogy úgy a legtisztább csinálni, ahogyan eddig csináltuk. A gond csak ott van, hogy amennyiben van máshonnan is bevétel, akkor arányosan sem mehet az ember éves szinten a 12 milla felé, ha azt akarja, hogy ne kelljen ÁFA-t fizetni. Persze tudom, hogy az ingatlan bérbeadás után egyébként sem kell, de az egyéb bevételeim után sem szeretnék.
#2 Bak Norbert Az átíratás eléggé macerás, időigényes. ráadásul veszélyes is. Minden irányítást azért nem adnék a bérlő kezébe. Ügyvéd mondta, hogy azt sose tegyem. Ráadásul, milyen jogon ellenőriznéd, hogy rendesen fizet-e a bérlő? Vagy csak akkor szembesülsz, ha már lekapcsolták a szolgáltatást? Amúgy összehoz egy csomó tartozást, kiköltözik, ahhoz, hogy visszakapcsolják a szolgáltatást, vagy visszaírják a nevedre először ki kell fizetni a tartozást. A szolgáltató rajtad is fogja követelni. Szerintem felelőtlenség.
"a szabályozás egyértelmű."
Akkor mesélj, légy szíves...
Nem tapasztaltam ilyet, sem bérbeadóként, sem bérlőként.
A szerződő helyébe az új bérlő lép, a követelést nem ruházzák át a tulajdonosra. A felhalmozott tartozásra pedig részletfizetést is kérhet a korábbi bérlő, így nem jelentkezik tartozásban állóként a felhalmozott tartozás. Ebben is volt részem, mint tulaj.
Nem ruházzák át, kivéve közös költség esetén, ahol egyetemlegesen felel a tartozásért a tulajdonos.Ahogy ebben is sajnos, azóta ezt nem írjuk át.
Igen, átíráshoz kell tulajdonosi hozzájárulás a szolgáltatónál, de pl. nekem elég volt hozzá bemennem és vinni a szerződést, amibe ez konkrétan bele van foglalva, hogy vállalja a bérlő.
Áfa körbe ugyanúgy beléphetsz, és pl. felújítás kapcsán nem egy utolsó, ha visszaigényelhető áfával is tudod csökkenteni a beruházási ktg-et.
Nekem évek óta stabilan működik így, mindenféle gond nélkül 4 bérlővel a saját tulajdon bérbeadás és 3 bérelt ingatlannal, mint bérlő is át van mindenhol íratva a nevemre, ahol van külön mérőóra felszerelve. Függetlenül attól, hogy önkormányzati tulajdon, szakképzési centrum, vagy magántulajos.
Bak Norbert!
Mindenkinek szíve joga, hogy eldöntse,hogy csinálja.
Én azt mondom, ha leszerelik a gázórát azért, mert nem fizetett a bérlőd, és kiteszed a szűrüket, akkor a szolgáltató nem fogja visszaszerelni addig, amíg az adott fogyasztási helyen lévő tartozás nincs kifizetve. Ebben az esetben pedig lényegtelen, hogy kinek a nevén volt a szerződés, kinek kellett volna fizetni. Tehát amíg a volt bérlőd, vagy te ki nem fizeted, addig gáz hiányában nem fogod tudni újból kiadni az ingatlant.
Persze jogilag ezt nem tehetik meg a szolgáltatók, viszont sokszor mégiscsak megteszik. Aztán neked kell harcolni ellenük.
A másik az Áfa kérdése. Nekem van máshonnan is bevételem. Sőt inkább az a jelentősebb. Nem mindegy, hogy a bérbeadás miatt túllépem a 12 millás értékhatárt, és ezzel elveszítem a másik tevékenységemre a mentességet.
Amit még írtál, hogy az Áfa sem rossz, mert lakásfelújításnál vissza tudod igényelni az Áfát. Ez igaz, azzal, hogy itt ha jól tudom nem ugrálhatsz évente. Ha minden igaz, és belépsz az Áfa körbe, akkor további 5 éven keresztül nem válthatsz vissza mentesre. 6 éven keresztül meg csak nem fogsz felújítani. Szerintem, amennyiben magánember a bérlőd, akkor ez tuti halott ötlet.
Így van, mindenkinek szíve joga -vagy épp üzleti számítása - eldönteni, hogy akedvezőbb neki.
Nekem sem fő tevékenység a bérbeadás. Őstermelői, magánszemélyként végzett és ev is van azonos adószám alatt. Ezek alapból összesen bele sem férnek a 12 millióba, de az áfával kifejezetten jól járok. Áfakörösen a nettó és az ELÁBÉ kevesebb, mint aamesként, plusz pl. az áfa visszaigényelhető összege további felújításokat, fejlesztéseket eredményez.
Igen, ha magánszemélynek adsz bérbe még az adószám sem indokolt, nemhogy az áfakör. Elég magánszemélyként önálló tevékenységből származóként 15% szjaval.
Ha már pl. e.v.nek vagy vállalkozásnak, akkor nyilván a gázóra leszerelés is elkerülhetőbb. Pláne, ha szerződésbe kötöd, hogy havi elmaradás esetén azonnalinak van helye.És ellenőrzési jogba sem kötött bele senki, igaz nem is kellett ehhez folyamodni sem az évek alatt. Stabil bérlőt, a jelenlegi túlkeresleti piacon könnyű találni, pláne hogy ez esetben a bérleti díj sem "lakossági".
szerződésbe szinte bármi beírható, amiben a két fél megállapodik, pro és kontra:
"8. Bérlő kötelezettséget vállal arra, hogy a bérleti szerződés időtartama alatt a bérleti díjon kívül az ingatlan valamennyi költségét viseli - amely magában foglalja a közüzemi díjakat, víz villany gáz, és az esetleg felmerülő egyéb költségeket is. A bérlő az általa fizetett közüzemi díjakat és egyéb költségeket elszámolhatja, ezért bérbeadó jelen szerződés aláírásával kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy bérlő a közüzemi szolgáltatóknál, illetve egyéb szolgáltatást nyújtó társaságoknál szolgáltatási szerződést kössön a bérlet időtartamára a saját nevére. A bérleti jogviszony megszűnése esetén pedig bérlő kötelezettséget vállal arra vonatkozóan, hogy a közüzemi és egyéb szolgáltatási szerződéseket megszűnteti.
9. A bérlő a bérleményt köteles rendeltetésszerűen használni, azt rendszeresen karbantartani, a szokásos és rendeltetésszerű használattal felmerülő javítási, valamint kisebb felújítási munkálatokat pedig saját költségén elvégezni. A bérlő a bérleményen átalakítási munkálatokat csak bérbeadó előzetes írásbeli hozzájárulásával végezhet, azzal, hogy a bérleti jogviszony megszűnése esetén köteles az eredeti állapotot helyreállítani. Értéknövelő, szerkezet javító beruházás esetén, előzetes megállapodás mellett, a Bérlő a költségeit, maximum a bérleti időszak 50%-ra, a bérleti díj terhére, havi díjmentesítés formájában elszámolhatja, kivéve ha bérbeadóval az írásban kötött megállapodása más kötelezettséget jelöl meg. Bérlő köteles az ingatlanra vagyonvédelmi biztosítást kötni.
"10. Bérbeadó jogosult arra, hogy előzetes értesítés után a bérlemény rendeltetésszerű használatát ellenőrizze, tovább arra is, hogy a közüzemi és egyéb szolgáltatási díjak rendszeres befizetését ellenőrizze. Bérbeadó kijelenti, hogy a jelzáloggal terhelt ingatlanhoz - mint az XY Banknál kötött XY számú hitelszerződés fedezete- kapcsolódó hiteltörlesztését rendre megfizeti, nem veszélyeztetve ezzel a jelen szerződés megszűnését. Bérlő jogosult arra, hogy erről igazolást kérjen a Bérbeadótól.
12. Azonnali hatállyal felmondásnak van helye abban az esetben, hogyha bármelyik fél a szerződésben írt kötelezettségeket megszegi, illetve a bérlő a bérleti díjjal 90 napon túli tartozásba esik, illetve a közüzemi és egyéb szolgáltatási díjakat egyszerű írásbeli kikapcsolási értesítőben foglalt határidőre sem fizeti meg. Az ebből eredő károkért, a Bérbeadó fizetési meghagyást kezdeményezhet a Bérlővel szemben.
Bérlő jogosult az azonnali hatállyal történő felmondásra abban az esetben, ha a Bérbeadó a jelzáloghitel törlesztésében 90 napon túli tartozásba esik a hitelfolyósító pénzintézet felé."
Nálunk ez is része.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!