Romániában már tényleg jobb az életszínvonal, mint Magyarországon?
Az utóbbi időben több olyan statisztika is megjelent, hogy Romániában az életszínvonal már meghaladja Magyarországét, például a fogyasztás és a minimálbér is magasabb, egyes régiók egy főre jutó GDP-je is.
A kérdésem az volna, főleg azoktól, akik jól ismerik Romániát, hogy ez a mindennapi életben is észrevehető? Azért érdekes csak számomra, mert néhány éve jártam Erdélyben és Partiumban és akkor valahogyan nagyon nem ezt láttam. A nagyobb városaik (pl. Kolozsvár, Nagyvárad) a történelmi belvárosokat (azok tényleg szépek) leszámítva eléggé putrisok voltak, a lakótelepeik jobban hasonlítottak a 80-as évek szovjet városaira, mint a mai magyar városok nagy részére. A vidék is a legtöbb helyen bőven elmaradottabbnak és szegényebbnek tűnt, mint Magyarország nagy részén, infrastruktúráról nem is beszélve.
Ne vigyük el a beszélgetést Afrika felè, mert sehol sem esik szó e kontinensről a kérdésben.
Szóval Románia fejlettebb régiói valóban sok mutatóban megközelítik vagy le is hagyják Magyarország fejlettebb régióit, de a szegényebb térségek száma, mérete az összesített statisztikát Magyarország felé billentik.
Más kérdés, hogy korábban Ausztriához, Csehországhoz tudtuk ill akartuk hasonlítani magunkat, de a vasbetonba öntött fejlesztésre fordítható százmilliárdok miatt Románia és Bulgária lett a benchmark.
Míg a tanárok havi 45 ezer Ft-nak megfelelő lejt keresnek, addig én nem mondanám, hogy jobb az életszínvonal.
Sokan dolgoznak Spanyolországban és küldik haza a családnak a pénzt,m ezért lehet látni Romániában is drágább autókat, miegymást, azonban az átlagember épphogy nem hal éhen.
Már mások is írták, de a lényeg, hogy attól függ melyik része. Budapesten valamivel jobb a helyzet, mint Bukarestben, de amúgy mindkét országban a főváros a legfejlettebb gazdaságilag. Viszont az erdélyi nagyvárosok sokat fejlődtek mostanában, Kolozsváron és Nagyváradon jobb munkalehetőségek vannak, mint Debrecenben, Szegeden vagy Miskolcon. Győrt inkább Craiova-val vagy Pitestivel érdemes összevetni az autóipar miatt, utóbbiak nagyobbak, de hasonló fejlettségűek. Viszont Romániának a legelmaradottabb területei csóróbbak a hazai mélyszegénység sújtotta kistérségeknél.
Átlagosan meg kicsivel alattunk vannak gazdaságban, életszínvonalban is.
Lehet böngészni az Eurostatot országokra és régiókra bontva!
A vásárlóerő szerint korrigált GDP (utolsó előtti oszlop).
Aki lusta utánanézni. Magyarország jobban áll (de a különbség nagyon gyorsan csökken, korábbi táblázatokat nézve). Az senkit nem lep meg, hogy Erdély (pontosabban a Partium és Bánság) vásásrlóereje nagyobb, mint az Alföldnek, tehát hogy a magyar-román határon a határ román oldalán élő jár jobban. Viszont az azért elgondolkodtató, hogy Bukarest vásárlóereje megelőzi Budapestét. (Az "akkó' kőtőzzé' oda te hazaáruló" meg hasonló primitív böfögésektől légyszi kíméljetek.)
“ Míg a tanárok havi 45 ezer Ft-nak megfelelő lejt keresnek, addig én nem mondanám, hogy jobb az életszínvonal.”
Ezt a hülyeséget kitől hallottad? Egy romániai pályakezdő tanár nettó 210 ezer forintnak megfelelő lejt kap. Hogy ez sok vagy kevés, viszonyítás kérdése, de ne vicceljünk már a negyvenezres marhaságokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!